Ruokahiekasta

Cupido

Olen kuullut kahdenlaista ruokahiekan syöttämisestä undulalaateille.
Olikohan se Wikileaksissa kun sanottiin, että hiekka voi aiheuttaa undulaateille kuputulehduksen ja että ne eivät hiekkaa tarvitse ruoan sulatukseen.

Mitä mieltä olette? Itse olen linnuilleni aina hiekkaa varalla pitänyt.

6

307

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Hiekka ei todellakaan ole mitenkään välttämätöntä tavallisimmille lemmikkilinnuille, lihasmaha on sen verran voimakas että pelkkä sen liike riittää hienontamaan häkkioloissa syötettävän ruokamassan. Ja joissain tilanteissa lintu voi todellakin ahmia hiekkaa niin paljon että siitä tulee kuputukos (siis ennemminkin tukos kuin tulehdus on vaarana).
      Terve lintu tätä kuitenkin harvoin tekee, joten halutessaan hiekkaa voi linnuilleen antaa tehostamaan ruoan hienonnusta. Kaiken varalta lienee kuitenkin viisainta pitää kerralla tarjolla oleva hiekkamäärä niin pienenä ja/tai tarjota hiekaa vain sen verran harvakseltaan ettei siitä vahingossakaan ole haittaa... Itse en linnuilleni hiekkaa syötä lainkaan (eikä nuo papukaijat sitä edes huoli jos joskus olen kokeeksi näyttänyt), peipoilla on tosin silloin tällöin murskattua munankuorta tarjolla.

      • cupido

        paljon vastauksesta. En ole minäkään nyt linnuilleni hiekkaa antanut pariin viikkoon eikä ne tunnu sitä kaipaavan.


    • lintujen ruokkija

      Annoin joskus, vuosia sitten hiekkaa undulaateille, yhdeltä alkoi tulee verta nokasta, en heti tiennyt että hiekasta johtui, mutta kun myöhemmin laitoin hiekkaa alkoi taas sama veren vuoto. En sitten enää ole laittanut eikä enää verenvuotoa ole esiintynyt.

    • Saksetti

      Aikaisemmin täällä palstalla oli aika hyvin perusteltu tuo hiekkajuttu, haitat ja hyödyt....
      Eli ei kuulu antaa ainakaan papukaijoille... ja undulaattihan on papukaija...

    • hahaaaha

      Wikileaks on joku linnunhoito-opas??? Juu todennäkösesti tarkotat wikipediaa

    • amadeus89

      komppaan edellistä... itse kasvatan undulaatteja, ja pidän hiekkaa tarjolla. Normaalisti undulaatin ei kuulu ahmia hiekkaa, vain jos linnulla on jokin mahdollinen puutos tms. jokainen itse päättää mitä linnullaan tekee, mutta itse en sulje pois hiekan tarjolla pitoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      118
      1620
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      111
      1222
    3. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      10
      1196
    4. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      68
      1134
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      56
      1006
    6. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      998
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      131
      896
    8. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      417
      865
    9. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      76
      839
    10. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      64
      792
    Aihe