8 HENGEN PORUKALLA TALO VUOKRATTU MAURITIUKSELLA!! VINKKEJÄ!!

naenen -84

lähdemme viikon päästä Mauritiukselle. paikka pereybere. pystyykö kukaan kertoa vinkkejä? misssä shoppailla, missä polon tehtaanmyymälä? kuulin että pyöriä kannattaa vuokrata siellä, näkee paremmin paikkoja. mitäs muuta tärkeää olis hyvä tietää? onko alkoholi kallista kaupassa? vai pitääkö suomesta viini kanta mukana;)

8

851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bereybere

      Hyvän paikan valitsitte!Kiertelimme saarella reilut 3viikkoa ja Bereyberen alue oli oikein mukava!Emme juuri shoppailleet, mutta Grand Bayessa, joka siis muutaman km:n päässä Bereyberestä, on eniten turisteja ja tietysti palveluitakin. Myös iso tavaratalo superU sijaitsee siellä. Tehtaanmyymälät kuuleman mukaan ovat saaren keskiosissa, kannattaa kysellä paikallisilta.Fillarit on kyllä kätevät, mutta iltaisin ei ole juuri katuvaloja missään ja liikenne aikamoista. Sen sijaan paikallisbussit kulkevat kaikkialle ja usein, ja ovat tosi halpoja.Alkoholia ja viinejä saa kohtuuhintaan, halvimmat muutaman euron. Yleensäkin ottaen Mauritius ei ole aivan sitä mitä luulisi. Toki on kaunista, upeita rantoja ja aivan superystävällisiä ihmisiä, mutta hintataso ei suinkaan ole kallis, niinkuin luulisi. Ja kun liikkuu turistialueiden ulkopuolella, niin hinnat ovat tietysti halvemmat.Taksimatkojen hinnat kannattaa sopia ennen kyytiin nousemista,ettei tule yllätyksiä. Iltaisn taksi Grand Bayeen maksoi Bereyberestä 200 rupiaa, mutta tuokin hinta vaihteli riippuen, kuinka monta hlöä oli kyydissä. Tässä nyt muutamia vinkkejä. Mauritius on mielenkiintoinen tuttavuus ensikertalaisille, ehdottomasti kokemisen ja näkemisen arvoinen.Turvallinen ja rauhallinen! Lämpöistä lomaa!

      • naenen -84

        Kiitos vinkeistä:)


    • Arvaaoliko Kari

      taksikuskit tietää liikkeet. Itse en ajaisi metriäkään fillarilla ja olen jo 3x käynyt liikennettä siellä katsomassa. Taksi maksaa n. 50€ pvä. Kertaakaan en ole edes harkinnut auton vuokrausta. 3vko kun ajettiin melk joka pvä johonkin taksilla, lasku oli n. 600€ eli halvemmaksi tuli kuin vuokraauto bensat.

      • naenen - 84

        Kiitos vinkistä:)


    • matkamikko77

      hyvä paikka, oltiin joulukuussa mauritiuksella,tehtaan myymälöitä on joka kadun varrella, oli bossin,polon,hummelin, kaikki saman kadun varrella, tosin aika hintavia oli mut hummelin liikkeessä oli aika edullista.

      • naenen -84

        Kiitos vinkistä:)


    • 1981

      Itse olimme viikolla 7-8 Mauritiuksella. Shoppailu oli tosi iso pettymys, tehtaanmyymälät oli kaikki yhden kadun varrella ja kaikissa liikkeissä suurinpiirtein sama tarjonta. Hinnat taas olivat pöyristyttäviä, esim. Juicy Couture:n velourasu n.100€. Yksi EdHardy tai Abercrombie&Fitch t-paita n.60-70€. Ja eivät todellakaan olleet priimaa.. Port Lousin waterfrontissa oli joku shopping center mutta ei kyllä ollut oikein mistään kotoisin, siis jos ihan shoppailemaan olisi mennyt. Marketplace oli kerrassaan pelottava ;). Ja minä olen kuitenkin asunut itse ulkomailla useita vuosia ja käynyt yhessä jos toisessakin paikassa.

      Muuten saari oli aivan ihana. Olimme pienten lastemme kanssa joten pysyimme enimmäkseen hotellin alueella. Takaisin menemme ehdottomasti kunhan lompakko sen sallii. Nyt kun siellä on kerran käynyt niin uskaltaa lähteä enemmän seikkailemaan siellä.

      • naenen 84

        Joo meille oli shoppailu myös iso pettymys. Uskoimme että siellä nyt edes jotain liikkeitä on, mutta ei kyllä mitään muuta kuin Intia vaatteita mitkä makso 10 kertaa enemmän kuin Intiassa. Ja kävimme jossain outletis, johon kuski ihan väkisten meidät vei, niin siellä oli kaikki feikkikamaa ja aivan sika hintasta. Siellä vaan rikkaat turistit osti Hermeksen feikki laukkuja. oisko ollu 300 €.

        Ihana paikka kyllä, ihanat rannat ja lämmintä oli. Se tuli yllätyksenä, että se niinkin rauhallinen paikka on. Me ajoimme joka ilta grand bayhin taksilla syömään, niin siellä ei ollut mitään menopaikkoja eikä ihmisiä paljon ollenkaan.

        Mekin kävimme Port Lousis ja kävimme siinä ostoskeskuksessa rannassa, mutta ei siellä mitään ollut:) taksilla oli halpa liikkua. me jätettiin miehet keskenään ja me lähettiin tyttöjen kans päiväksi kierteleen taksilla. Port Lous ja joku toinen sen lähellä. Niin meillä maksoi 9 € per nuppi. rupioissa en muista.

        Teimme veneretken johonkin pikkusaareen ja snorklasimme pvän, se oli mahtavaa:) suosittelen kaikille sellainen kun TOPCAT. me tilasimme sen perey perestä matkatoimistosta ja täytyy sanoa, että oli kyllä hienoin ja isoin katamaraani. oli hyvä kun muut turistit tulivat pikku veneillä ja katamaraaneilla sinne kauheissa aallokoissa sinne melkeen 2 tuntia. ne oli sinne täyteen ahettu varmaan 20 ihmistä, niin me mentiin valtavalla katamaraanilla sinne. meitä oli 8 siellä. ja siellä oli omat auringon otto paikat, mitä muissa ei ollut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      134
      10627
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5110
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      44
      2322
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      107
      2135
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2023
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1641
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1462
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1144
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1101
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      1007
    Aihe