Taksifirmoista

taxi vai taksi

onko kellään kokemuksia / muuta tietoa seuraavista taksifirmoista, jotka kuljettavat ison porukan edullisesti lentokentältä Funchaliin ja ovat tilattavissa etukäteen. Vaikuttavat olevan ok - haluaisin varmistaa kuitenkin:
http://www.funchaltaxis.com/
http://www.suntransfers.com/
Vai olisiko sittenkin parempi ottaa taksi normaalisti kentältä?

5

5474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samasta muotista

      Kaikki taxit ovat keltaisia ja kiltisti samassa jonossa...
      ts. eli siellä tuo taksiautoilu ei ole niin villiä kuin monessa muussa paikassa tai lentokentällä jonkin tietyn firman kartellia ei ole tolpalla.
      Pikkubussien saamisen kannalta lienee varmempaa sopia etukäteen.

      • taxi vai taksi

        ajattelin, että voisi olla varminta varata etukäteen, koska tavallisia takseja tarvitsisimme 2 ja em. firmat veisivät 5 henkilöä 30-31 eurolla. Kaksi taksia maksaisi varmaan enemmän, vaikka tiedän niiden edullisia olevankin. Kysymykseni tarkoitus oli vain mahdollisesti kuulla, onko jollain huonoja kokemuksia etukäteen tilatuista.


    • Talviasukas
      • taxi vai taksi

        kiitos talviasukas, mutta lentomme tulee yöllä - taksi ainoa vaihtoehto, sillä porukassamme ei kukaan uskalla ajaa siellä autoa, vaikka autonvuokraus muutoin houkuttelisikin. Paluulennolle pääsemmekin sitten lentokenttäbussilla, vaikka toisaalta vain euro lisää, niin porukkamme pääsisi tilataksilla takaisinkin.


      • Eemeli10
        taxi vai taksi kirjoitti:

        kiitos talviasukas, mutta lentomme tulee yöllä - taksi ainoa vaihtoehto, sillä porukassamme ei kukaan uskalla ajaa siellä autoa, vaikka autonvuokraus muutoin houkuttelisikin. Paluulennolle pääsemmekin sitten lentokenttäbussilla, vaikka toisaalta vain euro lisää, niin porukkamme pääsisi tilataksilla takaisinkin.

        Me menemme ainakin taksilla (Suntransfers), kun on kuitenkin melko halpaa. 21 e kahdelta ja kaveri kyltin kanssa vastassa. Se mikä kannattaa tehdä, on ettei maksa yhtään ylimääräistä. Maksoimme syksyllä 25 eur Lissabonin kentältä kaupunkiin, vaikka oikea taksa olisi ollut 12-13 eur luokkaa. Kaverilla ei ollut mittaria päällä, enkä ollut riittävän varma asiasta. Takaisin tullessa oli ns. normaali taksamittari päällä. Kuulemma saattavat Funchalissakin kokeilla suurempaa hintaa. Jos vaikka tyhmä turisti maksaisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2797
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1360
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    Aihe