onko kellään kokemuksia / muuta tietoa seuraavista taksifirmoista, jotka kuljettavat ison porukan edullisesti lentokentältä Funchaliin ja ovat tilattavissa etukäteen. Vaikuttavat olevan ok - haluaisin varmistaa kuitenkin:
http://www.funchaltaxis.com/
http://www.suntransfers.com/
Vai olisiko sittenkin parempi ottaa taksi normaalisti kentältä?
Taksifirmoista
5
6013
Vastaukset 5
- samasta muotista
Kaikki taxit ovat keltaisia ja kiltisti samassa jonossa...
ts. eli siellä tuo taksiautoilu ei ole niin villiä kuin monessa muussa paikassa tai lentokentällä jonkin tietyn firman kartellia ei ole tolpalla.
Pikkubussien saamisen kannalta lienee varmempaa sopia etukäteen.- taxi vai taksi
ajattelin, että voisi olla varminta varata etukäteen, koska tavallisia takseja tarvitsisimme 2 ja em. firmat veisivät 5 henkilöä 30-31 eurolla. Kaksi taksia maksaisi varmaan enemmän, vaikka tiedän niiden edullisia olevankin. Kysymykseni tarkoitus oli vain mahdollisesti kuulla, onko jollain huonoja kokemuksia etukäteen tilatuista.
- Talviasukas
Madeiran kentältä ajaa lentokenttäbussi Funchallin keskustaan ja hotellialueelle. Hinta on 5 € hengeltä, laukut kulkevat myös siinä kätevästi. Aikataulua voi katsella SAM bussiyhtiön sivuilta osoitteessa
http://www.sam.pt/Files/Billeder/SAM/MapaAnimado/AerBus-Aeroporto.pdf
Bussi ei valitettavasti kulje yöaikaan.- taxi vai taksi
kiitos talviasukas, mutta lentomme tulee yöllä - taksi ainoa vaihtoehto, sillä porukassamme ei kukaan uskalla ajaa siellä autoa, vaikka autonvuokraus muutoin houkuttelisikin. Paluulennolle pääsemmekin sitten lentokenttäbussilla, vaikka toisaalta vain euro lisää, niin porukkamme pääsisi tilataksilla takaisinkin.
- Eemeli10
taxi vai taksi kirjoitti:
kiitos talviasukas, mutta lentomme tulee yöllä - taksi ainoa vaihtoehto, sillä porukassamme ei kukaan uskalla ajaa siellä autoa, vaikka autonvuokraus muutoin houkuttelisikin. Paluulennolle pääsemmekin sitten lentokenttäbussilla, vaikka toisaalta vain euro lisää, niin porukkamme pääsisi tilataksilla takaisinkin.
Me menemme ainakin taksilla (Suntransfers), kun on kuitenkin melko halpaa. 21 e kahdelta ja kaveri kyltin kanssa vastassa. Se mikä kannattaa tehdä, on ettei maksa yhtään ylimääräistä. Maksoimme syksyllä 25 eur Lissabonin kentältä kaupunkiin, vaikka oikea taksa olisi ollut 12-13 eur luokkaa. Kaverilla ei ollut mittaria päällä, enkä ollut riittävän varma asiasta. Takaisin tullessa oli ns. normaali taksamittari päällä. Kuulemma saattavat Funchalissakin kokeilla suurempaa hintaa. Jos vaikka tyhmä turisti maksaisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1321351Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️941054Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää254998On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75797- 54774
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞35730- 66687
- 47675
- 43641
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.164620Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä33604Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah192590Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30587Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus98535- 201514
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18472- 104470
- 34458
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91458Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27456