Windows XP:n asennuksessa, kuinka saan tehtyä 110 Gb kovalevystä kaksi osaa niin että C osio jossa on itse Windows jäisi 20 Gb kokoiseksi ja D osio tulisi 90 Gb kokoiseksi? Eilen koitin tehdä niin mutta ei ihan onnistunut, ensin poistin aiemmat osiot ja sitten olin lisäämässä uutta osiota, jolloin se pyytää näppäilemään halutun levyn koon, tuohon laitoin 90000 ja jatkoin asennusta, asennuksen päätyttyä menin oma tietokoneeseen ja siellä oli vain C asema joka oli lähes 90 Gb kokoinen. Missä tein virheen?
Kovalevyn osiointi
Windows XP
15312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
"tuohon laitoin 90000 ja jatkoin asennusta"
Tuossa sulle tuli pikku virhe.
Siihen olis pitäny laittaa 20000 jos haluat C-asemasta 20GB kokoisen.
D-asema(eli se loppu kiintolevytila) voidaan alustaa ja ottaa käyttöön myöhemmin, kun Wintoosa on asennettu.
Okei kiitos paljon!
Älä tule sitten viikon päästä vinkumaan kun tila on xp:ltä loppu.
Loppuu tila? Täh? Jos asennan kaiken D osioon. Mikä olis sitte sopiva koko?
Noin pienen kiintolevyn osiointiin on vaikea löytää mitään perusteluita. Mitkä ovat sinun?
Eikö siitä oo mitää hyötyy? Oon luullu että ku xp:llä on oma tila ni hommat toimii paremmin nopeemmin ja käyttöikä pitempi? Vähempi sekoilua nykimistä? Kone peli käytössä, noin 20 pelii..
Ei ole nopeusetua osioinnilla, teoriassa jopa päinvastoin. Noin pieni määrä omia tiedostoja varmuuskopioituu niin näppärästi esim. vaikka ulkoiselle kiintolevylle ja palautuu yhtälailla kätevästi, ettei erillisten osiointien kanssa vekslaamisessa oikein ole järkeä, elleivät osiot ole todella suuria.
Huomaa lisäksi, että jos käyttö on pääasiassa pelaamista, joudut levyrikon tullen joka tapauksessa asentamaan aivan kaiken uudelleen alkuperäisistä asennusmedioista, omien tiedostojesi, pääasiassa pelitallennusten, ollessa mitättömän pieni osa koko osion sisällöstä. Erillisen tiedosto-osion teossa on tolkkua jos on massiivisesti omia tiedostoja, ei juuri muuten.
Liian suuret tai pienet osiot tekevät järjestelmistä hitaampia.
Kiitos hyvästä tiedosta! Jätänpä osiot tekemättä. Saisinko vielä vähän tietoa siitä, että mitä virus ohjelmistoa kannattaisi käyttää, käytänkö vain jotakin yhtä vai onko joidenki yhdistelmä paras vaihtoehto, oon käyttäny avastia ja malmvarea, onko tuo fiksu setti? Tarvitseeko muuta? Siivoiluun sun muuhun olen käyttänyt Cccleaneria ja Advanced systemcarea ja levyn eheytykseen Defraggleria, onko lisättävää? Tarvitseeko XP muuta??
Toi on ihan hyvä setti.
Itelläni on XP-Pro, sen oma muuri avast. Ccleanerilla harvakseltaan siivoilen (kerran 2kk).
Toisessa koneessa XP-Home MSE.
Riippuu hieman käyttötavoista osioinnin järkevyys. Yhdellä kiintolevylläkin osioisin pariin osaan. Jos käyttis tulee käyttökelvottomaksi, muu datasi jää jäljelle.
Käyttisosiolla pitää aina olla ainakin 15-20 % tyhjää tilaa. Esim. oma 7 on 40 gigan http://SCREEN.casi.im/gRTYjVI osiolla, joka riittää aivan hyvin. Xp:lle riittänee hieman vähemmän.
Paras olisi hommata toinen kiintolevy, jolle voi siirtää sivutustiedoston ja vastaavaa. Se jo vähän nopeuttaakin.
Haluun vaan että kone toimii hyvin, mikä olis sitte paras vaihtoehto, etten jakaisi kovalevyä osiin? Sitten vielä virus torjunnasta, onko avast ja malmware bytes hyvä yhdistelmä? Onko kaspersky vai mikä lie hyvä?
Kevyt yhdistelmä on Antivir,Comodo palomuuri ja SpywareBlaster.Avast ja Kaspersky on hieman raskaita.Ainakin tässä koneessa.
Mulla tommonen osiointi,Vista ja Ubuntu koneella. http://www.aijaa.com/v.php?i=000367582913.jpg
C:n jotain 50-60 gigaan ja D:lle jäisi loput, vähemipikin voisi C:llä riittää mutta kun sinulla on noin paljon pelejä niin kannattaa ottaa varman päälle (ohjelmat C:lle ja data D:lle).
Kiintolevy on tosin sinulla aika pieni, joten voit jättää osioimattakin mutta sitten kannattaa hommata toinen kiintolevy jolle aina tallennat datan, jotta kun asennat käyttiksen joskus syystä tai toisesta uudelleen C:lle, niin data säilyy koskemattomana siellä D:asemalla.
Osioimalla kiintolevyn kahteen osioon, voi tallentaa datan samanlailla sinne D:lle ja pitää käyttis ja data osion erillään.
"Oma tietkone":essa ei näy se yksi osio sen takia kun se ei ole alustettu, voit sen alustaa laitehallinnassa, niin rupeaa näkymään, Vistassa ulkoiseen eSATA koteloon joutui myös luomaan polun laitehallinassa jotta rupesi näkymään "tietokone" näkymässä.