Miksi enään boikotoitte Kiasmaa, kun ne luopui kyseisestä "kissantappoteoksesta"? Eikö silloin pitäisi tukea, kun ne on tehneet oikean päätöksen?
Miksi suurimmalla osalla ihmisistä on se käsitys, että Kiasma olisi ostanut "Sex and Death"-nimisen videon? Ei ole, vaan "My Way"-nimisen, jossa on n. 6 sekunnin pätkä kyseisestä "kissantappovideosta"? Ja nyt kyseinen teos on siis luovutettu pois. Ja sitä ei muuten edes saa ikinä näyttää Suomessa yleisölle.
Miksei kukaan nosta meteliä siitä, että Sex and death-videossa suurin osa näyttää ihmisten tappamista, uutiskuvissa?
Minä olen sitä mieltä, että se, että ihminen tappaa ihmisen kiduttamalla, ei oikeuta ihmistä tappamaan kissaa kiduttamalla, vain siksi, että "se ei ole niin paha". Sehän olisi sama, kuin että rattijuoppo perustelisi tekoaan sillä, että "ei se ole yhtä paha kuin insesti". En pidä Teemu Mäen teosta, en halua puolustella sitä, eikä se minusta ole taidetta.
Mutta miksi ihmiset lähettelevät tappouhkauksia tämän takia Kiasman johtajalle, miksi ihmiset raivostuvat näin paljon, kun tekijä on jo tuomittu, miksi EDELLEEN ihmiset raivoavat, vaikka ovat jo saaneet aikaan teoksen poistamisen? Eikö kuitenkin ole myös pahaa se, että raivotaan näin paljon?
Jokaisessa ihmisessä piilee se paha, myös minussa. Ja sinussa.
Kiasmasta- miksi?
6
516
Vastaukset 6
- jep
Jep, yksi kirjailija on hankki itselleen vähän julkisuutta ja pari iltapäivälehteä repi muutaman lööpin 15 vuotta vanhasta typeryydestä josta on tuomio langetettu ajat sitten, ja jengi ottaa suu vaahdossa kantaa. Ihimisä tapetaan, luontoa raiskataan, kisumisun kohtalo järkyttää iltalehtien lukijoita.
- Eräs vaan
Ei kun niinkuin sanoin, niin ei sillä voi perustella sitä rikosta, että "pahempaakin tapahtuu". Koska melkein mitä vaan voisi perustella sillä, että pahempaakin tapahtuu. Ja oli ihan hyvä, että asia nostettiin esille ja keskustelua syntyi, ja se sai Kiasmankin muuttamaan linjaansa.
Mutta miksi moinen raivo? Ja miksei ihmiset ota selvää FAKTOISTA, vaan raivoavat ihan silmittömästi. Ja sitten toiset paheksuvat raivoajia, ja pyörä pyörii.
Onhan tämä kuitenkin minusta parempi puheenaihe kuin Idols tai Suuri seikkailu... mutta samaa luokkaahan ne on toisaalta. Kas kun iltapäivälehdet eivät revi vieläkin lööppejä ja lisää pökköä pesään.
Ja samahan peli oli keskiajalla, kirja tai ihminen oli helposti roviolla. Ja sitten vielä väitetään, että se oli kirkon vika, kun ihminenhän se oli ja on samanlainen nykyäänkin. - koinössööri
Eräs vaan kirjoitti:
Ei kun niinkuin sanoin, niin ei sillä voi perustella sitä rikosta, että "pahempaakin tapahtuu". Koska melkein mitä vaan voisi perustella sillä, että pahempaakin tapahtuu. Ja oli ihan hyvä, että asia nostettiin esille ja keskustelua syntyi, ja se sai Kiasmankin muuttamaan linjaansa.
Mutta miksi moinen raivo? Ja miksei ihmiset ota selvää FAKTOISTA, vaan raivoavat ihan silmittömästi. Ja sitten toiset paheksuvat raivoajia, ja pyörä pyörii.
Onhan tämä kuitenkin minusta parempi puheenaihe kuin Idols tai Suuri seikkailu... mutta samaa luokkaahan ne on toisaalta. Kas kun iltapäivälehdet eivät revi vieläkin lööppejä ja lisää pökköä pesään.
Ja samahan peli oli keskiajalla, kirja tai ihminen oli helposti roviolla. Ja sitten vielä väitetään, että se oli kirkon vika, kun ihminenhän se oli ja on samanlainen nykyäänkin."Onhan tämä kuitenkin minusta parempi puheenaihe kuin Idols tai Suuri seikkailu... mutta samaa luokkaahan ne on toisaalta. "
Kuka olisi muutama kuukaisi sitten voinutkuvitella että nykytaide voisi nousta kiinnostavuudessaan taiuutisarvoltaan lähellekkään tuota mainitsemaasikuninkuusluokkaa.
Mäen kotona varmaankin shampanjapullot paukkuu, kun uutisarvo vaan nousee päivittäin.
Mitenkähän on Teemu Mäen tuotannon hinnat kehittynyt viimeisen parinkuukauden aikana? - antivirallinen
koinössööri kirjoitti:
"Onhan tämä kuitenkin minusta parempi puheenaihe kuin Idols tai Suuri seikkailu... mutta samaa luokkaahan ne on toisaalta. "
Kuka olisi muutama kuukaisi sitten voinutkuvitella että nykytaide voisi nousta kiinnostavuudessaan taiuutisarvoltaan lähellekkään tuota mainitsemaasikuninkuusluokkaa.
Mäen kotona varmaankin shampanjapullot paukkuu, kun uutisarvo vaan nousee päivittäin.
Mitenkähän on Teemu Mäen tuotannon hinnat kehittynyt viimeisen parinkuukauden aikana?Emme toivottavasti ole vielä niin sekaisin että kiinnostavuus on sama asia kuin arvostus.
Ei ole nykytaiteen arvostus noussut samaa rataa tämän kohun kanssa vaan ovat käyrät menneet päinvastaisiin suuntiin. - koinössööri
antivirallinen kirjoitti:
Emme toivottavasti ole vielä niin sekaisin että kiinnostavuus on sama asia kuin arvostus.
Ei ole nykytaiteen arvostus noussut samaa rataa tämän kohun kanssa vaan ovat käyrät menneet päinvastaisiin suuntiin.Näin tietoyhteiskunnassa elettäessä ei ole olemassa mitään arvostusta. on vain loputtomasti erilaista tietoa.
Keskivertokansalaisten tietoisuus nykytaiteesta on nyt noussut hurjasti nollasta teoksesta/taiteilijasta yhteen teokseen/taiteilijaan. Ihmiset tuntevat nyt myöskin taiteen rahoituskuviot paljon paremmin. - zeebu
koinössööri kirjoitti:
Näin tietoyhteiskunnassa elettäessä ei ole olemassa mitään arvostusta. on vain loputtomasti erilaista tietoa.
Keskivertokansalaisten tietoisuus nykytaiteesta on nyt noussut hurjasti nollasta teoksesta/taiteilijasta yhteen teokseen/taiteilijaan. Ihmiset tuntevat nyt myöskin taiteen rahoituskuviot paljon paremmin.Mielestäni sähköpostiaddressin perusidea oli huomauttaa, mihin meidän rahaa menee!
Turha kuvien kumartelu pois. Jokainen on oman elämänsä asiantuntija eikä veronmaksajana tarvitse EIKÄ EDES VOI suostua mihin vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.822607Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt432210Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.391083- 35928
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153809Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58670Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6588- 21535
Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78521- 33512