PMS:n kaveriksi aina flunssa

rasittavaa!

Onko kellään muulla vastaavaa tilannetta, että melkein joka kuukausi ennen kuukautisia saa jonkun pöpötaudin, yleensä flunssan? Alkaa jo ottamaan päähän tämä. Minulla ei ole tällä hetkellä hormonaalista ehkäisyä... auttaisikohan se. Ehkä limakalvot ovat otollisemmat turvonneina viruksille, tai hormonien lasku heikentää vastustuskykyä ennen menkkoja... Kokemuksia? On tämä naisen elämä...

17

16561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Honey44

      Onko TSS, eli toksinen sokkioireryhmä, käynyt mielessä?
      Se on harvinainen mutta erittäin vakava sairaus, joka voidaan todeta ja parantaa. Vaikka tauti on harvinainen, on kuitenkin parasta oppia tunnistamaan sen oireet, sillä silloin osaat toimia oikein jos joskus epäilet sairastuneesi siihen.

      TSS aiheutuu myrkkyjä tuottavasta Staphylococcus Aureas -bakteerikannasta. Tätä bakteeria löytyy yleisesti ihmisiltä nenästä, kainaloista, nivusista ja emättimestä. Useimmat ihmiset ovat näiden bakteerien kantajia kärsimättä tilanteesta sen kummemmin. On kuitenkin olemassa pieni ryhmä ihmisiä, joilla bakteeri voi aiheuttaa TSS:n puhkeamisen. Hoitamattomana TSS on vakava sairaus joka lopulta voi tappaa siihen sairastuneen ihmisen.

      TSS:n oireet

      TSS:n oireet muistuttavat flunssan oireita, mutta TSS:ään sairastuneen ihmisen yleiskunto heikkenee erittäin nopeasti. Varoittavia oireita ovat:

      * korkea kuume (38,8 astetta tai enemmän)
      * oksentelu
      * ripuli
      * auringonpolttamaa muistuttava ihottuma
      * lihassäryt
      * heikotus
      * pyörrytys tai melkein pyörtyminen noustessa seisomaan.

      Kuinka TSS:n voi välttää?

      Voit vähentää sairastumisriskiä huomattavasti valitsemalla tamponin, jonka imukyky on vuodon määrään nähden pienin mahdollinen ja korvaamalla vähintään yhden tamponin siteellä 24 tunnin jakson aikana. On myös tärkeää, että vaihdat tamponin uuteen tasaisin väliajoin. Vaihtovälin tulisi olla 4-8- tuntia. Älä jätä tamponia koskaan paikalleen pidemmäksi aikaa kuin 8 tunniksi. Muista poistaa viimeinen kuukautisten aikana käyttämäsi tamponi.

      Mitä pitää tehdä, jos epäilee sairastuneensa TSS:ään?

      Jos sinulla on yllä mainittuja oireita ja käytät tamponia, poista tamponi välittömästi ja ota yhteyttä lääkäriin pikaisen avun saamiseksi. Kerro lääkärille, että olet käyttänyt tamponeita ja että epäilet sairastuneesi TSS:ään. Voit toki olla myös väärässä ja huolestumisesi on ollut turhaa. TSS:n hoidon onnistumisen kannalta on tärkeää aloittaa hoito mahdollisimman pian, joten on aina parasta olla erityisen varovainen ja toimia heti.

      • n29v

        Eiköhän TSS ole aikas paljon rajumpi ilmiö kuin mikään perusflunssa? Näin olen ainakin ymmärtänyt. Ja TSS tuskin ilmenee aina ennen menkkoja ja sitten lähtee pois.

        "Toksinen sokkioireyhtymä on raju, alkuvaiheessa tehohoitoa vaativa sairaus, jonka diagnostiikka perustuu ensi kädessä kliiniseen oivallukseen. "
        http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/etusivu?p_p_id=dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku&p_p_action=1&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1&_dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku__spage=/portlet_action/dlehtihakuartikkeli/viewarticle/action&_dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku_tunnus=duo30262

        En tiedä voisiko hormonitoiminnan muutokset jotenkin altistaa flunssalle alentamalla vastustuskykyä, hankalia juttuja... Minä olen kyllä havainnut ihan samaa, tosin olen usein tullut siihen tulokseen, ettei kyse ehkä olekaan ollut flunssasta vaan jostain muusta menkkoja edeltävästä oireilusta (esim. lämmönsäätely heittelee ja muutenkin on vähän tokkurainen/flunssainen olo, joka kuitenkin kummasti häviää menkkojen alettua tai viimeistään parin päivän päästä alkamisesta). Eli olen tulkinnut, että kyse ei olisikaan flunssasta vaan flunssan oireita muistuttavasta tilasta.


    • 4+18

      Et kuvannut flunssiesi oireita, mutta PMS:llä ja flunssalla on samoja oireita, joten voivat mennä myös PMS:n piikkiin.

      Googlailin vähän ja englanninkielisiltä sivuilta ainakin löytyy tietoa.

      http://www.ehow.com/facts_4796433_flu-like-symptoms-before-period.html
      http://www.pandamedicine.com/forum/p1317.html

      On olemassa PMDD-syndrooma, joka on PMS:n rajumpi muoto ja siihen liittyy flunssan kaltaisia oireita. Kannattaa googlailla, suomeksi ei siitä tietoa kunnolla löydy.

      • Ketjun aloittanut

        Suurkiitos teille vastanneille! menenpä kiinnostuneena lukemaan noi linkit. Näistä asioista yhä puhutaan kummallisen vähän, vaikka ovat (valitettavasti) niin iso osa naisen elämää...:/


    • 4+18

      Ehkä se on niin harvinaista, että puhujia ei sen vuoksi löydy.

      • mumeli64

        Eipä taida olla harvinaista, ittelläkin oon huomannu samoja oireita nyt vielä enemmän kun keski-ikä painaa (48 v). Aina tuntuu kuin tulisi flunssa, vaikkei sitten kunolla koskaan tulekaan, on vaan muutaman päivän tautinen ja vetämätön olo kuukautisten yhteydessä. Ainut lohtu on se, että nuorena kärsityt kamalat mahakivut on lakanneet. Tuli tämä toinen vaiva tilalle...


    • flunssamenstruaatio

      Sama homma täällä, aloinki googlailemaan ihan tämän takia ku menkat alkamaisillaan (okei tänään alkoivat) ja jälleen kurkussa kangertaa ja muka kurkkukipua olisi tulossa, mistä flunssa aina itelläni alkaa. Nenä myös vähän tukossa (ei johdu keväästä, vaan tätä jatkuu pitkin vuotta) joten tämä liittyy kuukautisiin.
      Tosi rasittavaa, vihaan muutenkin olla flunssassa, niin joka kuukausi saa sitten pelätä että no iskeekö se lenssu nyt taas oikeasti vai eikö...

      • aina-kipeenä

        Täällä huomattu ihan sama! Noin reilu vuosi sitten lopetin e-pillereiden syönnin ja sen jälkeen on ollut flunssaa varmaan yhtä monta kertaa vuoden aikana kuin viimeisten viiden vuoden aikana yhteensä. Ja aina on sairastuminen ajoittunut menkkojen alkamiseen. Joka kuukausi ennen menkkoja on sellainen olo että nyt tulee kyllä kipeeksi, välillä tulee ihan kunnon flunssa ja välillä se menee sitten ihan lievinä oireina pois. Tää on siis niin ikävää että jotain poppaskonsteja on kyllä löydyttävä! E-pillereiden aikaan ei ollut flunssaa edes joka vuosi niin nyt on tullut saikullakin oltua jo aika monta kertaa.

        Nyt on taas menkat alkamaisillaan ja pari päivää ollut hillitöntä palelua ja "horkkaa", tukkoinen olo ja vähän kurkkuakin kaivaa. Kokeilussa tuplat c-vitamiinia, katotaan auttaaako.


      • kuukautis vaivainen
        aina-kipeenä kirjoitti:

        Täällä huomattu ihan sama! Noin reilu vuosi sitten lopetin e-pillereiden syönnin ja sen jälkeen on ollut flunssaa varmaan yhtä monta kertaa vuoden aikana kuin viimeisten viiden vuoden aikana yhteensä. Ja aina on sairastuminen ajoittunut menkkojen alkamiseen. Joka kuukausi ennen menkkoja on sellainen olo että nyt tulee kyllä kipeeksi, välillä tulee ihan kunnon flunssa ja välillä se menee sitten ihan lievinä oireina pois. Tää on siis niin ikävää että jotain poppaskonsteja on kyllä löydyttävä! E-pillereiden aikaan ei ollut flunssaa edes joka vuosi niin nyt on tullut saikullakin oltua jo aika monta kertaa.

        Nyt on taas menkat alkamaisillaan ja pari päivää ollut hillitöntä palelua ja "horkkaa", tukkoinen olo ja vähän kurkkuakin kaivaa. Kokeilussa tuplat c-vitamiinia, katotaan auttaaako.

        Olisiko jollain tiedossa joku muu helpotus näihin oireiluihin kuin e-pilleri ? Miten pelkkä keltarauhashormooni ?


    • Anonyymi

      Vaihdevuosien lähentyessä olen kokenut paljon uusia pms oireita. Sydänoireet,nuha,kuumeilu...Rinnat ovat entistä kipeämmät.

    • Anonyymi

      Kyllä. Olen pitänyt nyt kirjaa oireista. Joka kuukausi noin 1-1,5vk ennen alkavat pahimmillaan viikko ennen kuukautisten alkua. Lämpöä, nuhaa, mielialanvaihtelua,väsymys,nälkä,jopa huimausta,turvotus
      Jatkuneet tällaisina jo varmasti vuoden ajan. Jossain välissä oli rintojen mieletön arkuus. ( mammo ja ultra tehty) ainoa mihin liitettiin oli kuukautisten alku.
      Eli todella laajaa kirjontaa ,ikää nyt 39v.

    • Anonyymi

      Hei,onkohan tähän mitään apua?!Alkaa raivostuttaa nämä flunssan oireet kuukautisten yhteydessä/ennen kuukautisia.Kun nää on ihan kunnon flunssan oireita,nenän tukkoisuutta,kovaa päänsärkyä,vatsasekaisin ,kurkkukipeä ja vilustaa ihan saatanasti!Olo on niin hirveä että sairaslomalle pitää jäädä kun ei kurkkukivulta pysty puhumaan ja pää on ihan turha ja tukossa.Ja kaiken lisäksi korona aikana on saanut juosta sitten korona testissäkin(ennen kuin sai rokotteet). Mulla on muutenkin ihan kauheen PMS oireet.Naisena olo o ihan perseestä!Ja kaiken oon itse kokeillut ja tehnyt oireiden eteen,kuntoilen,syön terveellisesti,en polta tai juo,vitamiineja syön ja muutenkin tehnyt ruokavalio remonttia.Alkaa raivostuttaa.

    • Anonyymi

      Voisiko se liittyä Anemiaan? Itsellä todettiin juuri anemia.

    • Anonyymi

      kannattaa googlettaa pms ja flunssa. Sieltä tulee linkki maikkarin sivuun ja "kuukausiflunssaan". Eli on ihan tiedostettu vaiva ennen menkkoja.

    • Anonyymi

      Ihan totta, ainakun minulla on kuukautiset tulee kauhea kurkkukipu ja kurkun ahdistus, en tiedä yhtään miten sen saisi loppumaan onko vinkkejä bai menenkö lääkäriin

    • Anonyymi

      Sama vika mullakin. Useasti viikko ennen menkkoja alkaa vastustuskyky pettää. Sellaista orastavaa flunssaa iskee päälle. Mietin että oisko ollut vähän helpommat oireet kun söin menstrual balance pillereitä tai jotain sen nimisiä. En ole ihan varma kun en silloin vielä pitänyt kirjaa oireista. Mut ainakin oireita ollut monta kk peräjälkeen kun ne pillerit loppui

      • Anonyymi

        Minullakin on ollut flunssa ja kuukautiset samaan aikaa ja eikä ole mukava yhdistelmä


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2558
    2. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      56
      2318
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      68
      2267
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      213
      1769
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      22
      1748
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1660
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      92
      1469
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1450
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      12
      1410
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1404
    Aihe