Olen 17v tyttö ja minulla on sellainen ongelma että kuukautisvereni ärsyttää alapäätä, eli emättimen sisälle kutittaa eniten liikkuessa. Tämä toistuu joka kuukautisten aikana. Käytän siteitä, enkä koskaan käytä tampoonia. Joskus saattaa myös kuukautisten jälkeen olla alapää ärtynyt ja bakteeritasapaino heittelee. Mikä neuvoksi?
kuukautisveri ärsyttää alapäätä
lady,
2307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hiiva voi joskus ilmaantua nimenomaan kuukautisten aikaan ja sitten kadota omia aíkojaan, kun estrogeenitaso jälleen kohoaa. Jotkut saavat helpotusta siitä, että vähentävät makeansyöntiä.
Syynä voi olla myös siteiden aiheuttama ärsytys, lievä allerginen reaktio. Siteiden vaihto voi auttaa. Jotkut ovat saaneet avun kuukupin käytöstä. Kuukautiskuppia voit kysellä apteekista tai katsoa jostain nettikaupasta.
Kuukautisten aikaan alapäätä tulee huuhdottua useammin kuin muulloin. Ihan se vesikin kuivattaa ja voi aiheuttaa kutinaa.
Toivottavasti löydät oman keinosi saada kehosi tasapainoon.
Tänään juuri kuulin kestositeistä. Ovat kuulemma tosi hyviä, eikä tarvitse kärsiä hiivasta sen jälkeen.
Tuttavani kävi kangaskaupasta juuri ostamassa tarvikkeita.