kokemuksia Suomi-Vietnam-perheistä?

Seija

Nyt sitten sisarentyttäreni Kati suostui vihdoin paljastamaan tulevan lapsensa isän. Lapsen isä on siis vietnamilainen. Kyllä minä ja Katin äiti Raija olemmekin tyttöä tentanneet lapsen isästä. No saatiinpa nyt siihenkin varmuus. Kyselisin onko täällä muita Suomi-Vietnam pareja ja miten on elämä vietnamilaisten kanssa sujunut? Vaikka Katista nyt näyttää tulevan yksinhuoltaja, mutta kokemukset silti kiinnostaisivat.

Eikö tämä Miljonääri-kisan voittaja ollut kotoisin Vietnamista? Kyllä minä aion pitää huolen, ettei Katin lapsi, jos se on tyttö niin mene tuollaisiin hömpötyksiin mukaan! Lapselle olen jo nimeä miettinyt. Vietnamilaisia nimiä en paljon tiedä, mutta Katilla on ihan suomalainen sukunimi, joten nimen pitäisi sointua myös sukunimeen. Tähän mennessä olen ajatellut tälläisiä nimiä. Kertokaa mitä mieltä olette näistä.

Sonja Birgitta
Elli Maria
Tilda Annastiina
Anja Olivia

Miika Eemil
Jouni Santeri
Joona Aleksanteri
Mikko Paavali

Kuulumisiin, Seija

12

1631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Thi

      En tiedä oletko joku kumma feikki vai mikä olet, mutta vastaanpa nyt kuitenkin.
      Minulla on vietnamilainen mies ja meillä yhteinen lapsi meillä kaikki sujunut hyvin, mutta ihmiset ovat erilaisia joten on vaikea sanoa mitään yleistä. Myös se että tunnen vietnamilaista kultturia on auttanut paljon. vietnamilainenkultturi on ihan erilainen kuin suomalainen.
      Aika kumma että tämä Kati on sisarentyttäresi ja SINÄ mietit tulevalle lapselle nimiä. Eihän asia minulle kuulu mutta mietityttää vaan että eikö tämä Kati itse halua päättää lapsen nimeä ja mahdollisesti myös tuleva isä. Itse myös antaisin kuitenkin ainakin yhden vietnamilaisen nimen lapselle sillä ohnhan hän kuitenkin puoliksi vietnamilainenkin, mutta tämäkin nyt on vaan makuasia tietenkin. Vielä kommentoin kun mielipidettä kerta kyselit niin mielestäni Anja, birgitta, annastiina, jouni, paavali nimet eivät ole "hyviä"/"kauniita" nimiä.

    • Ihmettelen

      Kyllä tarttee sanoa et olet tosi sairas!!!Mene jo lekuriin eläkä tärvellä aikaas netissä käytä se lääkärissä käymiseen!Voi tyttö raukkaa jos sitä nyt on edes olemassa jos vaan tietäs et ruotit sen asioita netissä.Enpä ihan hetkessä usko siihen vietnamilaiseen kai heilläkin on jonkin näköinen itsesuojelu vaisto.Tuomoiselle porukalle pitäis julistaa lisääntymis kielto!!!!

    • Wondering

      työtään;alkaa tympiä tämän sepi-sepi-Seijan tekaistut jutut...tänne haluais kirjoittaa ihan oikeat monikulttuuriset perheet (kuten myös),mutta tämä Seija suorastaan oksettaa palstalla kuin palstalla.Sitä se avohoito teettää,anteeksi ilkeä ilmaukseni.Mutta tämä koskee vain tätä Seijaa,jolla on sairas tarve sepustella juttujaan.

      • sister A

        Tapaus Seija on jo saanut huomiomme,joten älä menetä yöuniasi hänen takiaan. Sadunkerronnalle on muutenn ihan oma diagnoosinsa, jonka kerromme kyllä tapaus Seijalle jos hän vielä areenalle palaa.

        Mikäli hänen paluunsa jostain syystä jää huomiotta, niin [email protected] ottaa vastaan vinkkejä pahoista provoista. Ihan kokonaan toinen juttu on, voimmeko yleensä auttaa asiaa ollenkan.

        Terveisin sister Auroa
        & virtuaalimielisairaalahoitohenkilökunta


      • VA yh nonni
        sister A kirjoitti:

        Tapaus Seija on jo saanut huomiomme,joten älä menetä yöuniasi hänen takiaan. Sadunkerronnalle on muutenn ihan oma diagnoosinsa, jonka kerromme kyllä tapaus Seijalle jos hän vielä areenalle palaa.

        Mikäli hänen paluunsa jostain syystä jää huomiotta, niin [email protected] ottaa vastaan vinkkejä pahoista provoista. Ihan kokonaan toinen juttu on, voimmeko yleensä auttaa asiaa ollenkan.

        Terveisin sister Auroa
        & virtuaalimielisairaalahoitohenkilökunta

        Alaiseni tässä jo kertoikin toiminnastamme ja lisää jo alku diagnoosistamme voitte lukea seuraavan linkin alta;
        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4500000000000375&posting=22000000003477759

        Hoidon tarvetta ja mahdollisismman suuren hoitovasteen saavuttamiseksi tiimimme työskentelee nyt kuumeisesti joten huolet pois olemme ajantasalla!

        Jos alaiseni ei ehdi/jaksa vastata suuren potilasmäärästämme johtuen kysymykset/vihjeet voidaan esittää myös minulle osoitteeseen;
        [email protected]


      • Miem

        Tämä Seija on muualla Oyp,Lissu toisinaan jätetty YH ja toisinaan käskyttämistä rakastava uusikko suttura


    • Niin. Taitaa olla että varsinkin Vietnamilaisten naisten vauvabuumiin on syynä puuttuva oleskelulupa Suomessa. Lapsen myötä äiti saa jäädä Suomeen. Vai saako?
      Maistraatti tutkii kovin retuperäisesti Vietnamilaisen esteettömyyden. Todellisuudessa
      esteettömyystodistus myönnetään aivan eri henkilölle kuin sen hakijalle. Poliisille ja maistraattiin, puhumattakaan puolisosta, valehdellaan uskonto, syntyperä, vanhemmat, sukulaiset ja jopa oma henkilöllisyys. En todellakaan kirjoita tänne mitään mihin en voi esittää todisteita. Suomessa on useita Vietnamilaisia jotka ovat naimisissa myös Vietnamissa. Ei maistraatti Suomesta käsin voi selvittää edes henkilöllisyyttä viikossa. Maistraatin lausunnon mukaan Vietnamilaiset ovat rehellisiä.
      Lue Alibi 4/12, sivu 64 niin huomaat millaisesta kansasta on kyse. K.o. tarina tukee vain poliisille tekemääni tutkimuspyyntöä.

    • Niinpä. Kohdallani ex-vaimoani ( Vietnamilainen ) myytiin netissä. Henkilöllisyys, uskonto, vanhemmat sekä sukulaiset valehdeltiin kirkkain silmi kun piti saada oleskelulupa. Nyt kun valheet paljastui, on eronneella, katolilaisella yksinhuoltajaäidillä voimassaoleva maahantulokielto sekä käännytyspäätös.
      Valoisaa tulevaisuutta ja lapsenkasvatusta Vietnamiin. Näin meitä Suomalaisia kusetetaan ja oppirahat maksetaan.

      • 7+5

        Ja sinä sitten ostit vaimon netistä? Etkä tajunnut takuuta pyytää? Näinpä joo kusetetaan.

        Jos tulee ilman oleskelulupaa Suomeen (turistina?), ei siinä mikään täällä syntyvä lapsi auta. Lapsi ei saa automaattisesti Suomen kansalaisuutta, ellei äiti ole Suomen kansalainen tai ellei isä ole Suomen kansalainen ja avioliitossa äidin kanssa. Pakolaisten kohdalla on tässä poikkeuksia, mutta siitähän ei nyt ollut kyse.


    • Huoh huoh!

      Mikä sinä olet nimiä miettimään!
      Yksinhuoltajakin pystyy valitsenmaan mieleisensä nimen, ei siinä tätiä tarvita.

      Kamalia nimiehdotuksia.
      Birgitta! TILDA! Paavali!

      Lapsi parka, varmaan erikoisen näköinen ja nimenä vielä jokin hirvitys.

      • Hauskaah

        Hahahahah 😂


    • Hauskaah

      Hahahahhahahahhahahahahahahahhahahahhahahahhahaha en kestä 😂😂😂

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      37
      3431
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      97
      1694
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1595
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1480
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      91
      1300
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      29
      1205
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1105
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      254
      1066
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      125
      1000
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      991
    Aihe