Naamiokaijaset (Agapornis personata)

personatus

Olen nyt n. 2 vuotta haaveillut naamiokaijasista. Nyt minulla on mahdollisuus ottaa sellaisia. Mutta mistä?
Hämeenkyrössä on kasvattaja, entä muualla? Riihimäellä on kai lemmikkieläinliike Amazonica jossa myydään lintuja, onko tämä luotettava paikka ostaa kaijasia? Hämeenkyröläisen kasvattajan nettisivuilta luin että myydään tehdasvalmisteisena 98 cm x 55 cm x 80 cm häkkiä, minkä merkkinen se on, se olisi pienehkö, mutta linnut joutuisivat vain nukkumaan ja ruokailemaan siellä joten en haluaisi ostaa mitään ainakaan kauheasti isompaa. Olen lukenut että naamiokaijasten ruokinta on vaativampaa kuin ruusu- ja viktoriankaijasten, mutta en löydä että millä tavalla. Varmistaisin vielä että eikö ruokinnaksi riitä parakiitin siemenseos, kanariansiemenet, pelletit, tuoreruokaa, kananmunaa, kalkkikivi ja seepiansuomu. Välillä myös esim. hirssiä yms.

Tuhannet kiitokset etukäteen kaikille vastanneille!

7

2080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • personatus

      Niin, tuolla tuoreruoalla tarkoitin siis marjoja, hedelmiä, vihanneksia/kasviksia ja saisivat myös n. kerran viikossa ituja.

      • Szölö

        Hei, meillä on täällä Vantaalla tarjolla/myytävänä 2 naamiokaijasta myynnissä, toinen sininen toinen vihertävä.
        olemme syöttäneet ihan samaa siemenmixiä kuin ruusukaijasille sekä tuoreita hedelmiä/kasviksia. ja ihan hyvin tuntuvat syövän:)
        jos haluat voit toki ottaa yhteyttä niin keskustellaan lisää:)


      • mymmelimyymi
        Szölö kirjoitti:

        Hei, meillä on täällä Vantaalla tarjolla/myytävänä 2 naamiokaijasta myynnissä, toinen sininen toinen vihertävä.
        olemme syöttäneet ihan samaa siemenmixiä kuin ruusukaijasille sekä tuoreita hedelmiä/kasviksia. ja ihan hyvin tuntuvat syövän:)
        jos haluat voit toki ottaa yhteyttä niin keskustellaan lisää:)

        hei!
        Minkä ikäisiä ovat nämä teidän kaijaset?
        Itse olen helsingistä ja kovasti etsin lintua/paria hyvään ja rakastavaan kotiin :)


    • /M

      Naamiokaijasilla A- ja C-vitamiini huomioitava ruokinnassa. Lisäksi vihreää ravintoa, eli niitä ituja, salaatteja, lehtiselleriä, vihreitä luonnonkasveja. Niin ja pureskeltavaa tekemiseksi (alkaa olemaan pihalla kivoja oksaisia hiirenkorvia kohta). Häkkiin vielä jodikivi.

      Häkin merkkiä en muista, aikoinaan olen ostanut niitä Faunatar-ketjun liikkeistä. Myytiin lintu/rottahäkkinä. Tuo on itselle minimikoko, johon oman pariskunnan voisin laittaa, nykyisin käytössä isommat aviaariot ja nuo toimii vain pesityshäkkeinä.

      Niin ja muista oikea lintuvalo! Naamiot kyllä tarvitsevat sen ehdottomasti.

      Eläinkaupat tuovat linnut ulkomaiden lintutukuista. Tukkulinnuissa pitää vain kiinnittää laatuun huomiota, että taatusti saa hyvät linnut, etenkin jos itse ajattelee joskus pesittävänsä. Sukuja ja taustoja niistä ei tiedetä. Tukkulinnut ovat yleensä niitä kasvattajien ylijäämäpoikasia tai sellaisia, joita kasvattaja itse ei halua käyttää jalostukseen. Siinä mielessä aina paras vaihtoehto ostaa lintu suoraan kasvattajalta, joka pystyy kertomaan onko hänen linnuissaan sellaista, jonka sinä haluat ja tuntee ne taustat joskus jopa useiden sukupolvien päähän.

    • Undulaattori

      Amazonica on hyvä ja luotettava kauppa.
      Itse matkustin Helsingistä sinne ostamaan undulaattia. Kaupan oma kasvatti, terve ja komea undulaatti.

      Siltikin itsekin kallistun enemmän kasvattajaan. Katseles sellainen sivusto läpi, kun http://www.marvinettes.com/tirpat/ , eli Kaijasista kajahtaa.

    • Jenina86

      Heippa
      Minulla olisi tällähetkellä sinisiä naamiokaijas koiraita vapaana jos et vielä ole hankkinut ja olet edelleenkin kiinnostunut.Tarkempia tietoja voin mielelläni antaa meilini kautta:[email protected]

    • Anonyymi

      Onko kenelle myynnissä vielä sininen naamiokaijanen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."

      Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa
      Suomalaiset julkkikset
      59
      3218
    2. Sielusi on kaunis, nainen samoin

      Kaunis sielu, oot 😍
      Ikävä
      151
      1718
    3. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      127
      1408
    4. Jos jotain saisit muuttaa kaivatussa

      niin mitä muuttaisit?
      Ikävä
      93
      1339
    5. Nyt katsokaa ihmiset tätä Mattilan showta

      Missä näette räkimistä. Katsokaa tarkkaan. Miksi iltapäivälehdet halusivat oikeudelta videon muttei julkaissetkaan sitä.
      Haapavesi
      121
      1326
    6. Kirjainleikki

      Leikitään pienillä tunnisteilla. :) Montako samaa kirjainta etunimissänne on?
      Ikävä
      111
      1194
    7. Farmi-tippuja Kasper Strömman tilittää maatilan olosuhteista - Yllättävä vertaus ihmetyttää: "Me..."

      Oho! Kasper Strömman on tuttu podcastista ja YouTubesta, sekä nyt Farmi Suomi -ohjelmasta. Lue lisää: https://www.suom
      Tv-sarjat
      7
      979
    8. Kansalaisaloite etenee

      Eduskunta hyväksyi kansalaisaloitteen eheytyshoitojen kieltämiseksi.
      Luterilaisuus
      306
      975
    9. Taidat olla aika yksinäinen

      Vieraita ei käy koskaan. Ainoa kontakti on kaupan kassa.
      Ikävä
      71
      950
    10. Muistatko mitä sanoin sulle

      ihan ekaksi? Oikea nainen tietää kyllä vastauksen. m
      Ikävä
      45
      803
    Aihe