Mulla on putkiremontin takia lainaa, jota olen lyhennellyt vastikkeen yhteydessä.
Nyt haluaisin tehdä ylimääräisen lyhennyksen, mutta isännöitsijä sanoi lainalaskelman maksavan. En haluaisi maksaa laskelmasta 40 euroa.
Tietääkö kukaan, onko ylimääräinen maksuton lainanlyhennys kerran pari vuodessa osakkaan oikeus?
Nyt haluaisin tehdä ylimääräisen lyhennyksen, mutta isännöitsijä sanoi lainalaskelman maksavan. En haluaisi maksaa laskelmasta 40 euroa.
Tietääkö kukaan, onko ylimääräinen maksuton lainanlyhennys kerran pari vuodessa osakkaan oikeus?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ilmaiseksiko sinulle pitäisi lainan tämänhetkinen osuus laskea? Tsekkaa yhtiöjärjestyksestä mitä siellä on sanottu lainaosuuksien vastaanottamisesta.
Tuskin on maksuton oikeus missään, pankki veloittaa omat kulunsa, koska on lainan myöntänyt, miksi yhtiön pitäisi maksaa siitä, että sinä maksat hiukan lisää. Meillä on mainittu että lainaosuuden voi maksaa etuajassa KOKONAAN POIS mutta mitään puolimatkan krouvin maksuja emme hyväksy. Ja lainaosuuden maksupäivä on sitten se päivä, jolloin pankki ottaa omansa, maaliskuun tai syyskuun lopussa erääntyvät lyhennys ja korko. Itselläni ei enää ole yhtiölainaa.
En ole kyllä koskaan kuullut, että osakas voisi yhtiölainasta maksaa "ylimääräisen" lyhennyksen.
Normaalisti sen lainaosuuden voi vaikkapa kahdesti vuodessa, maksaa kokonaan pois, mutta että vain osan siitä.
En epäile, että noinkin voisi jossain yhtiöissä olla, mutta ei varmaankaan kovin tavallista.
Ja vastauksena kysymykseesi: Tekisitkö sinä ilmaista työtä jollekin vieraalle? Tuskin. Ja tuo 40€ on vieläpä kohtuukorvaus laskelman tekemisestä.
... miten voi maksaa pois ylimääräistä lyhennystä.
Esim. meillä voi maksaa kerran vuodessa pois kaikki taikka puolet jäljellä olevasta määrästä.
Jos nyt maksan puolet, niin seuraavana vuotena voin maksaa taasen puolet jäljellä olevasta lainamäärästä.
Eikä tuo ole mitenkään ylivoimainen hallittava isännöitsijän näkökulmasta, hyvän exel-ohjelman kun kerran on tehty. Ottaa sitten huomioon jäljellä olevan lainamäärän ja korot.
Tuollainen, että pari kertaa vuodessa voi maksaa puolet, tai kokonaan osuutensa yhtiölainasta on yleinen, mutta aloittajan kysymys koski itse määrittelemää "ylimääräistä lyhennystä".
Ja sellaista tuskin on missään yhtiöjärjestyksessä.
Ja ei se Excelin käyttökään ilmaista ole. Kyse ei ole "ylivoimaisuudesta", vaan siitä, pitäisikö isännöitsijän tehdä työtään ilmaiseksi.
Yhtiölainan voi maksaa kesken maksukauden kokonaan pois, puolittaisia maksuja ei yleensä hyväksytä. Isännöitsijä veloittaa laskelmasta muutaman kympin. Kaikista ihmiset kyllä täällä kitisevät mutta maailmaan onneksi mahtuu ääntä.