Pikkumattooni tuli hiiliroiskeita,kun jouduin niellä lääkehiililiuosta ja kysyisinkin neuvoa,miten saada matto takaisin valkoiseksi?Matto oli korvon alimmaisena,eli tahra on seissyt muutaman kuukauden(liekö väliä)
Kokeilin pestä koneessa sertolla ja jauhemaisella (pinkinvärinen purkki)tehoputsarilla,mutta jäljet jäivät.
Voisikohan pesukoneessa käyttää esim.kloriittia,jos se tapahtuu vain näin kertaluontoisesti.
Vai olisikohan kloriitti hyvä idea.
Mattoja on 4 ja vanhoja,mutta vielä muuten hyviä ja ajattomia,ettei viitsisi hommata vielä uusiakaan.
Valkoisesta matosta hiili pois?
1
662
Vastaukset
- Matto pyykki
Hyvä kaveri tuli Ruotsista käymään uudenvuoden aattona olin viritellyt isot tulet pihalle kaveri oli tullessan sen verran maistissaan että sotki jalkansa ja tallusteli olkkariin .Lumivalkoinen matto oli juuri pesulasta haettu joka ei ihan pieni ollut ja maton pesu sitä luokkaa . Muistan emännän verta hyytävän katseen lopun ikääni mutta kai vaivoin sai suunsa pidettyä kiinni . Niin kun toi kaheli naapurin ämmä sai armottoman rairaivarin kun olivat telmineet sängyssä pitkään aikaan ja kaveri oli niin tohkeissan että oli kuivannnut kalunsa muijan juuri laittamiin makkarin verhoihin . Niin sori vaan tää meni jutustelun puolelle ja neuvoa kaipailet kyllä se meni matto pesulaan niin kallis on matto että en sitä ihan vapaehtosesti lattiaaan pistä. ja muista harmeista en edes jaksa puhua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 724326
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺684176Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363582Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163163Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle362824En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142582Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102374IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm261508Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571302Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli751089