Tulostinongelma.

3k

Nyt kun koneelle on asennettu Ubuntu, niin huomasin ettei sen valikosta löytynyt sitä tulostimen mallia mikä minulla on käytettävissä. Kyseessä on siis Lexmark X1290 ja samalta merkiltä kyllä on runsaammanpuoleisesti erilaisia versioita luettelosta, mutta tällä kuuluisalla minun tuurillani tietenkin juuri tuo mainittu puuttuu. Täysin toimivaa laitetta ei uusine värikasetteineen huvittaisi toimettomaksi jättää ja koska sen ominaisuuksiin kuuluu myös kopiointimahdollisuuskin, niin sitä suuremmalla syyllä.
Nyt jos kenellä olisi antaa rakentavia ehdotuksia ongelman ratkaisemiseksi, niin olisin hyinkin kiitollinen avusta.

7

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimia jollain muulla listan ajurilla, kokeile. Kaverin Ubuntukoneeseen just samalla kokeiluperiaatteella sain HP:n halpismonitoimivehkeen toimimaan. Kokeile mahdollisimman "lähellä" olevaa ajuria.

    • yqHZCh

      Olen käsittänyt niin että tuohon oli aikoinaan valmistajan omat ajurit. Valitettavasti ne eivät enää toimi nykyaikaisissa Linuxeissa. Tietääkseni hirmuisella käsityöllä ovat jotkut onnistuneet tekemään jonkinlaisen virityksen. Googleta ohjeita. Tai parempi kun heität roskiin.

    • American dynamo
    • No Prob

      Tulostele Windowsin puolella, sille näyttäis löytyvän toimivat ajurit.

    • -----

      Ubuntussa valikossa tarjolla olleella rinnakkaismallilla.

    • Dzu0fd

      Linux-käyttäjän on syytä kiertää kaukaa kaikki Lexmarkin laitteet.

    • k3

      -mutta huomenna tapahtuu niin että vaihdan tuttavani kanssa tulostimet.. tämä mahdollisuus tuli ihan sattumalta. Molemmat on tyytyväisiä eikä yhteensopivuusongelmia sen jälkeen ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1714
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1222
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      67
      906
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      874
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      818
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      722
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      653
    Aihe