Korvikkeiden vaihtelu?

Eli onkohan parempi, että vauva saa aina vain ja samaa korviketta vai onko välillä hyvä vaihtaa merkkiä? Siis ei tietenkään kerrasta, vaan vähitellen sekoitussuhdetta muutellen. Nyt vauva saa Nutrilonin Standardia. Mikä kokemuksenne mukaan on vatsaystävällisintä korviketta? Meillä kärsitään jonkin verran masuvaivoista :( Maitoallergiaa ei ole, se on tutkittu. Vauva saa myös rintamaitoa.
41548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos vauvalle jokin merkki sopii, ei ole mitään tarvetta sitä toiseen vaihtaa. Päinvastoin, siitä saattaisi olla ehkäpä jopa haittaa.

Masuvaivoihin voi olla monen monta eri syytä; d-vitamiini, oma ruokavaliosi, koska imetät osaksi vielä, koliikki, ilmavaivat jne...

Äänestä

suosittelen tota nutrilon standardia,mei pojalla loppu samantien masuvaivat.kun välillä joudun antaan tota nannia niin vaivat alkaa taas.googleta toi nutrilon niin nutrician sivuilla on eri vaihtoehtoja tota korviketta.meillä on käytössä standard 1.

Äänestä
  • Meillä myös masuvaivainen vauva, sai aluksi rintamaidon kyljessä Nannia, mutta kauheita masuvaivoja tuli, kakkakin oli aina ihan oranssia. Nyt saa pääosin rintamaitoa, mutta kyläpaikoissa tai mikäli meillä vieraita niin saapi Nutrilon Omneota (maitojauheena), nyt olen kokeillut Nutrilon Standard 1 valmismaitoa, se tuntuisi sopivan, mutta sit koitin myös Tutteli Plus maitoa, siitä saattoi tulla myös masuvaivoja - vauva vaikutti ehkä hieman kärttyisämmältä kuin tavallisesti.
    Jos kuitenkin imetät, niin se on sitä parasta ravintoa. Ja pysy tosiaan samassa korvikemerkissä minkä olette hyväksi todenneet. Suotta aiheuttaa vauvalle kipua kokeilmalla eri maitoja, jos sopiva on löytynyt :)

    Äänestä

Minä imetin poikaa tasan 4kk ja hirveät mahavaivat. Kokeilin sitten antaa pelkkää Nutrilon standardia enkä rintaa ollenkaan ja siihen loppuin huudot! Kun sitten kokeilin vielä antaa rintaa, niin vauva taas huusi. Nyt saa pelkästään Nutrilonia, ja huudot on meillä loppunut ja lähti viikossa ryömimään kun ei aiemmin viihtynyt lattialla hatkeäkään :)
Jätin siis ensin pois ruokavaliostani kaikki masuvaivoja aiheuttavat ja kokeilin myös maidotonta ja munatonta diettiä.. ei auttanut.. minun vauvalleni rintamaito ei siis ole parasta ravintoa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


korvikkeetkiertoon? kirjoitti:

Eli onkohan parempi, että vauva saa aina vain ja samaa korviketta vai onko välillä hyvä vaihtaa merkkiä? Siis ei tietenkään kerrasta, vaan vähitellen sekoitussuhdetta muutellen. Nyt vauva saa Nutrilonin Standardia. Mikä kokemuksenne mukaan on vatsaystävällisintä korviketta? Meillä kärsitään jonkin verran masuvaivoista :( Maitoallergiaa ei ole, se on tutkittu. Vauva saa myös rintamaitoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu