alkaa sirisemään ja sammuu. Tätä on jatkunut jo pidemmän aikaa. Tätä nykyään toimii n.2h jonka jälkeen alkaa sirinä kestää n.30min ja kone käynnistyy uudestaan. Olen puhdistanut koneen useampaan kertaan (pölyt pois) ja saanut hetkellisen helpotuksen vähän lisä aikaa sirinän tulolle. Myös kone tyhjennetty (windows asennettu uudestaan ja pakolliset ohjelmat)
Kone käy kokoajan aika kovilla kierroksilla myös kun ei tee mitään.
Nyt käytin prosessorin päällä olevan tuulettimen irti joka oli pölyinen --> puhdistus, eikä vaikutusta. Nyt tuli mieleen että voiko johtua kuumeneminen vanhasta lämpötahnasta (6v) käytetty nyt irti prossusta tuuletintakin että ei ole enää yhtenäinen köntti.
Toinen mikä on pyörinyt mielessä on kovalevy joka menee todella kuumaksi. Vai onko virta lähde sökönä?
Luin jo useampia foorumeita läpi tästä ongelmasta enkä löytänyt suoraa vastausta omaan tilanteeseeni.
En ymmärrä hirveesti koneiden päälle mutta tuolta youtubesta katsoin videoita tuon lämpötahnan laitosta niin ei kovin vaikealta näyttänyt. Mitenkä sitten muiden osa-aluiden kanssa sitten. :/
Eli mistä lähden nyt purkamaan tätä eteenpäin. NS. todennäköisin syy ylikuumenemiselle. Voiko näitä osa-aluita testata jotenkin yksikerrallaan mistä sirinä voisi johtua.
Kone käy kokoajan aika kovilla kierroksilla myös kun ei tee mitään.
Nyt käytin prosessorin päällä olevan tuulettimen irti joka oli pölyinen --> puhdistus, eikä vaikutusta. Nyt tuli mieleen että voiko johtua kuumeneminen vanhasta lämpötahnasta (6v) käytetty nyt irti prossusta tuuletintakin että ei ole enää yhtenäinen köntti.
Toinen mikä on pyörinyt mielessä on kovalevy joka menee todella kuumaksi. Vai onko virta lähde sökönä?
Luin jo useampia foorumeita läpi tästä ongelmasta enkä löytänyt suoraa vastausta omaan tilanteeseeni.
En ymmärrä hirveesti koneiden päälle mutta tuolta youtubesta katsoin videoita tuon lämpötahnan laitosta niin ei kovin vaikealta näyttänyt. Mitenkä sitten muiden osa-aluiden kanssa sitten. :/
Eli mistä lähden nyt purkamaan tätä eteenpäin. NS. todennäköisin syy ylikuumenemiselle. Voiko näitä osa-aluita testata jotenkin yksikerrallaan mistä sirinä voisi johtua.
Vastaukset 21
Vanhimmat
osa tai laite käy kuumana http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=fi&sl=en&u=http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html&prev=/search?q=tmpin2 128c&hl=fi&lr=lang_fi&biw=1024&bih=646&tbs=lr:lang_1fi&prmd=ivnsfd&rurl=translate.google.fi&usg=ALkJrhgIYQj1WtvmYJPjzzxE_itphLp7aw
Jos kiintolevy käy kuumana sillä ei ole enää kovin pitkää ikää yleensä ole. Jos sulla ei ole varmuuskopioasia hoidossa niin nyt on viimeinen hetki hoitaa se asia. Sirinä tulee joko siitä kiintolevystä tai jostain tuulettimesta. Olet kai puhdistanut pölyt myös sisääntuloaukoista?
Tuo mainittu hwmonitor on kätsä, kokeile sitä jos saat sillä jotain selville.
vielä mutta virtalähteen lämpötilat taitaa jäädä siltäkin näkemättä http://www.cpuid.com/softwares/pc-wizard.html
Eli sulla on nyt käytännössä pelkkä jäähy ilman lämpötahnaa kiinni prossussa. Ei hyvä ei ei.
Ehdottomasti pieni nokare sitä tahnaa sinne väliin ja äkkiä. Riippuen prossusta lämmöt tippuvat heti jotain 10-20°c. Myös kotelotuuletuksen tulee olla kunnossa. Eli vähintään yksi hyvä tuuletin jossain kotelon ylätakana puhaltamassa ilmaa ulos.
Myös vanhat kovalevyt voi tosiaan tehdä temppujaan ja "sammuilla" kun kuumenevat liikaa, joten uusi kovalevykin voi olla tarpeen jos vika jatkuu vielä lämpötahnan laiton jälkeen.
Tahnan laitto ei ole vaikeaa niinkuin arvelitkin. Tahnaa ei tarvitse sinne väliin kuin tod. ohut kerros joten älä laita sit liikaa.. vaikkakin tässä tapauksessa jopa liikakin on parempi kuin ei mitään.
Tahnan laitto.
-----------------
1.) Puhdista jäähdytinsiilin kosketinpinta vaikka spriillä tms. huolellisesti.
2.) Puhdista varovasti spriillä kostutetulla vanupuikolla prosessorin pinta.
3.) Laita n. riisijyvän kokoinen köntti tahnaa prosessorin keskelle.
4.) Paina ja lukitse nyt jäähdytin paikoilleen. Tahna puristuu ja asettuu sitten itsestään hyvin sinne väliin.
1. Osta pikkutuubi hopeatahnaa.
http://hintaseuranta.fi/tuote.aspx/5636
2. Irrota tuuletin ja sen alla oleva jäähdytyssiili prosessorista.
Siili on ehdottomasti puhdistettava! Katsoitko sen ripojen väliköt, että eivät ole tukossa huopamaisesta pölystä?
3. Puhdista prosessorin tasopinta, sekä jäähdytyssiilessä vastaava.
4. Pieni nokare hopeatahnaa tasopinnalle, ja kokoa.
Olet jo saanut hyviä neuvoja, mutta painottaisin vielä erikseen sen ylimääräisen kotelotuulettimen asennustarvetta, ellei koneesi kotelossa virtalähteen tuulettimen lisäksi mitään muuta tuuletusta ole. Tuuletin lisäämällä sekä prosessorin että etenkin kiintolevyn lämmöt putoavat dramaattisesti.
jeps. Eli nyt on ohjelma koneella ja koko kone ollut päällä vasta 10min
tuulettimet pyörii vaikka en tee mitään niin 3500RPM joka on suht kova ääninen.
Ja kaikki lämmöt:
TMPIN0 37c 35c 37c
TMPIN1 51c 47c 61c
TMPIN2 5c 1c 59c
Assembly 31c 25c 31c
Tällähetkellä ei vielä kuulu sirinää/ujellusta. Käynnistäessä sirisi aika kovasti.
En pahemmin tuosta nyt ymmärrä voiko tuolta säätää nuita arvoja tai mitkä ovat oikeat arvot.
Eli miten tästä eteen päin? otanko vanhan tahnan pois ja pistän uuden tilalle? Kysykää jos tarvitsette jotain tiettyä arvoa tuosta ohjelmasta.
Kiitos jo etukäteen.
ja tuosta siilen ynm. puhdistuksesta kaikki poly on puhdistettu pois... Siili oli aika tukossa ja sen alla oleva prossu pölyinen... imuroinnin jälkeen tuulettimien kierrokset vain nousi ja tuuletin alkoi pitämään pientä sivu ääntä. Mutta sirinä jatkui entiseen malliin...
"imuroinnin jälkeen tuulettimien kierrokset vain nousi ja tuuletin alkoi pitämään pientä sivu ääntä"
Tarkoitatko että sen siilen irroituksen jälkeen kierrokset nousi? Tottakai nousi kun ne vähäisetkin ikivanhat lämpötahnan rippeet meni siinä irrotettaessa. Nyrkkisääntö on että joka kerta kun irroittaa jäähysiilen prossusta niin aina uusi tahna väliin. Eli ihan ensin hommat nyt sitä tahnaa jostain ja laitat sinne väliin.
Tuulettimenkaan ei tarvitse enään sen jälkeen pyöriä niin kovaa joten ne "sivuäätekin" hävinnee tai muuttunee,, hiljaisemmaksi jokatapauksessa.
Lisä tietoa voisit tietenkin kertoa siitä että mikä kone? prossu? näytönohjain sulla on?
Esim. vanhassa radeon 9600prossa tuuletin piti juuri sellaista "sirisevää" ääntä pyöriessään tarpeeksi isolla kierroksilla.
Mistähän sä noi lämmöt katoit?
Mulla ne on näin:
http://aijaa.com/v.php?i=002457597026.jpg
Tuollaset TMPIN1 51c 47c 61c lämmöt levossa on aika hälyttäviä. Mikä tuo sitten lieneekään.
Sirinä johtunee siitä, että jokin puhallin on kulunut loppuun ja kovilla kierroksilla alkaa ääntämään.
Kai sinä voit sen sirinän lähteen paikallistaa? Pysäytä vaikka sormella se prossun puhallin, kun alkaa sirisemään ja todenna tuleeko se ääni siitä.
Mitä mahdat höpöttää ?? Jos kyseessä on vaikka joku vanha athlon niin normi idle lämpö on hyvinkin jotain 50°c Ja riippuen prossusta ja emosta hw montitor näyttää erikseen kannan, prossun, jäähyn jne. lämmöt.
joka taasen riippuu raudan laadusta. Joku vanha halpa emo sisältää sen pari lämpösensoria joita sitten hwm lukee. Ja puhaltimia ei saa pysäytellä lennosta, Mieluumin vaikka kytkee hetkellisesti kokonaan irti ja kuuntelee sitten loppuko sirinä. Ja tuulettimen johtoja ei parane irroittaa edes hetkeksi ellei ensin ole päävirta poikki, sama koskee takaisin kytkentää.
laakerit vaurioituneet, kierrosluku laskee, ja lämpötila nousee.
Ja laita sinne prosessoriin uusi hopeatahna.
Eli kävin hakemassa alan liikkeestä tuon tahnan ja sanoivat että melkovarmasti tämä sirinän syy on virtalähde. Elikkä minulta löytyy toinen vanha kone jossa on toimiva niin voiko näissä olla jotain eroja ettei käy palikka paikoilleen? Jos vaan watti määrät olisi lähes samat tai toki mielellään isompi mitä tämä sirisiä niin onko ongelma vaihtaa?
Kuulemma ihan normaalia että kone kuumuu suht koviinkin lukemiin ettei sammuisi.
Ja nuista lämmöistä katoin tuon ohjelman mukaan ja juurikin nuo lämmöt olivat ohjjelman mukaan. Koneessa näky olevan leima 2005 loppuvuodesta että onhan tuolla koneella jo ikää se 6v.
joka tapauksessa sen tahnan sinne pistän, mutta tuo virta lähde pitänee tarkisetella. Kone josta alan ottaa tai ainakin katsoa niin on vm.1999 mikromikko, ettei mikään tuore laite.
ja virtalähde se on joka sirisee...
Eli virtalähde on tiensä päässä. Itellä oli yhessä kopassa Antec TruePower 430 lähde, joka sirisi koko ajan. Ei tarvinnut koneen olla edes käynnissä. Eli nyt sit hankkimaan uutta virtalähdettä.
Ei välttämättä sovi siitä 1999 mikromikosta se virtalähde, kun vanhoissa oli 20pin emoliitin ja uudemmissa 24pin. Sekä wattimäärät pitäis olla suht samat, miel. isommat muttei pienemmät.
tuossa aukasin kopat ja katselin vähän niin watti määrät menevät kyllä yks yhteen, mutta kun tarkistin nuita liittimiä niin tämä suurin liitin kyllä näyttää pienemmälle kun tämä josta on poweri sökönä. Kiitos tästä ehkäisi turhaa työtä paljon.
Mitään tietoa mistä löytyisi edullisesti uutta tähän tilalle tai vähän käytettyä (Huuto.net tms).
elikkä kone on fujitsu siemensa scalea L edition. ja tälläisiä merkintöjä näkyy powerissa: FSP group inc. max. out put 350W ja tx jatkuu pitkälti. Kysykää jos haluatte tietää jotain.
Varmaan tuolla itse koneen mallilla löytyy tiedot powerista kun on täysin alkuperäinen kone.
kuulemma uuden saa liikkeestä n.50€ että mitään mahdottomia en ala maksamaan.
No uudenkin saa halvimmillaan 29€, Ja ihan peruslaatua joka riittää.
http://www.jimmspc-store.fi/tuoteinfo/PSU-335?pid=1298919032080
Siihen suurimpaan liittimeen saa parilla eurolla adapterin, joka muuttaa sen 20pin->24pin. Jos niinkuin haluat oikein halvalla selvitä.
Siihen en ota kantaa, onko tuossa kohtaa järkevää säästää, kun uuden powerin saa parilla kolmella kympillä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9255691
niin pljon että olisi viisainta suorittqaa puhdistus ulkona