Minä olen asunut yhdessä Pohjoismaista 12 v, ja olen 3 lapsen äiti. Kuopuksen isä on kuollut, mutta kahden vanhimmaisen isä asuu täällä ja lapset ovat joka toinen viikonloppu isänsä perheen luona. Me muutamme heinäkuun alussa, ja minä olen epävarma mihin. Olen löytänyt ystävän kotimaasta, ja kaipuu kotimaahan ja hänen luokse on kasvanut suureksi. Lisäksi koko sukuni asuu siellä. Lapset ovat asuneet koko ikänsä täällä ja minä en valitettavasti ole opettanut heille kunnolla Suomen kieltä. Vanhimmainen ymmärtää eniten suomea, mutta kukaan lapsista ei puhu Suomea lausetasolla. En kuitenkaan ole niin huolissani kielitaidosta, koska kielen lapset kyllä oppivat. Olen enemmän huolissani mitä tämä muutto mahdollisesti tekisi lapsille. Onko väärin "repiä" heidät pois täältä ja viedä toiseen maahan. Lapset eivät koe Suomea kotimaanansa luonnollisesti. Välimatkaa lasten isään tulisi n. 800 km, ja lasten isä ei tykkää muuttoajatuksesta. Jos hän haluaa, voi kieltää lasten rajan yli viemisen, meillä on yhteishuoltajuus. Vanhin lapseni (10V) on sanonut, että hän jää isällensä jos muutan Suomeen nuorempien kanssa. Luulen, että hän todellakin tarkoittaa sitä. Eli on aika nurkkaanajettu olotila. Toisaalta pitäisi kai ajatella omaa hyvinvointia(kin), mutta kuinka pitkälle voi mennä sen ajattelemisessa, jos se menee lasten parhaan kanssa ristiin. Voinko äitinä lähteä toiseen maahan, ja jättää yhden lapsista isälleen. Hyvät äidit eivät varmaankaan semmoista tekisi. Lisäksi mietityttää olisiko kotimaahan muutto "kulttuurishokki" itsellekki, ja olisikohan vaikeaa sopeutua kotimaassa elämiseen 12 ulkomaan vuoden jälkeen.
Koti-ikävä
2
367
Vastaukset
- 5646464
Minusta kannattaa olla rohkea ja palata suomeen. Lapset tottuvat pian tilanteeseen koska ei kuulttuurierot niiin paljoa eroa pohjoismaissa kieltä lukuunottamatta
- suomea rakastava
hei
kun olin vuosia sitten vastaavassa tilanteessa, valitsin lopulta jäämisen uuteen kotimaahani, enkä ole katunut sitä.
ajattelin lapsiani, heidän hyvää suhdettaan isäänsä ja heidän kotiympäristöään.
en sano että se olisi ollut oikein, varsinkin kun meillä olisi mennyt suomessa taloudellisesti vielä paremmin siinä tilanteessa. ja suomessa on niin hyvät koulut ja kaikki muu lastenhoitoon liittyvä, siellä sinäkin voisit vielä mennä uudestaan opiskelemaan tai työelämään, kuinka vain tahdot.
jos tuntemasi mies suomessa todella rakastaa sinua hän ymmärtää. ei teidän ystävyytenne tarvitse siihen kaatua, onhan teillä vielä aikaa!
nyt kaikkien niiden vuosien jälkeen olen tavannut oman rakkaani kotisuomesta, me käymme säännöllisesti toistemme luona, emmekä ihan vielä kiirehdi yhteenmuutolla. miksi pitäisi?
meillä on tällä tavalla paljon enemmän annettavaa toisillemme, kaksi kulttuuria ja suoloiset tapaamisemme.
ehkä päätät sydämelläsi mitä teet, se on varmasti oikein, oli se mitä vain.
onnea matkaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23518Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1003366"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin572863IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-612673Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.922475Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭542181Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä241373- 961298
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3651190Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll171065