vaikka työpaikka ei ollut vakituiinen kuten nytkään mutta hinnat lähes puolet halvempia. kyseessä kaksiokolmio pk seudulla. vaikkakin velkaa ois pitänyt ottaa 90% asunnon hinnasta olisen sen säästeliäänä 10v sisällä maksellut.
tympäsee kun en ostanut asuntoa 10v sitten
1
371
Vastaukset
- hinnat nousee aina
Älä tollasi murehdi.... pistä kämpän osto alulle niin kyllä se siitä.
80-luvulla
itsekkin kattelin kämppien hintoja, että on niin pirun kalliita ja en mene ostelee...ei ikinä tiiä tuleeko vielä isompi lama mitä nyt 80-luvulla on. Kuuntelin vanhempien juttuja kuinka halpoja ne kämnpät on ollu 70-luvulla ja kuinka kannattavaa se oli silloin ostaa.
90-luvulla
harmittelin että miksi en mennyt ostamaan niitä kämppiä 80-luvulla kun nyt niiden hinnat on noussu ja nyt on tilanne, että on pakko ostaa...kun huomasi että vuokrarahat on tosiaan hukkaan heitettyä rahaa.
2000 vuonna
myin ensi asuntoni ja sain 50 000 euroo voittoa ja huomasin että olin asunut siis 10-vuotta ilmaiseksi ja saanu vielä muhkean rahan kouraan.
nyt 2011
asun omakotitalossa ja lainaa on muutama vuosi jäljellä. Sitten kulut tulee tosi pieneksi ja ihan kiva kämppä asua....
Jos olisin ekaa asuntoa ostamassa niin kyllä menisin kirkuen ostamaan.
Hinnat heittelee ylös ja alas, mutta ei ole tyhmä aika olla ostamatta.
Kunhan kattoo tarkkaan ettei osta mitään hometaloa, liian kallista asuntoa mihin ei ole varaa, kun korot nousee tai joudut työttömäksi.
Katso tarkkaan että lainakulujen jälkeen jää vielä elämiseen rahaa remontti- /vara-rahaa. Yritä elää siten ettet ota lisälainaa, autolainaa, yms...käyttölainaa vaan säästä rahaa tollasiin pieniin ostoihin.
Jos ett pysty säästää ollenkaan rahaa, niin jää ihmeessä vuokralle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3845729Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit151702- 106971
Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko95874- 78851
- 50842
Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss44842Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?129835- 41823
Haikeaa miten kaikki meni
Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.56817