Ei millään sisäsiistiksi

Mulla on tämmönen 8 kuinen sekarotuinen narttu pentu, joka ei millään opi sisäsiistiksi.' Hädät saatetaan tehdä jopa sänkyyn jos silmä välttää.. Vein pentua todella usein ulos juuri silloin kun tuli meille, ja alkoi selvästi näkyä merkkejä sisäsiisteydestä, mutta nyt yhtäkkiä koira tekee hätiä taas sisälle melko tiiviiseen tahtiin. Kun siitä sitten torun, koira selvästi näyttää tietävän sen olevan väärin ja menee melko aina jonnekin tuolin/pöyudän alle "häpeämään". Silti myöhemmin saattaa löytyä taas lammikko olohuoneen lattialta... Öisin kyllä pystyy pidättämään vaikka 12 tuntia.

Multa alkaa tosissaan keinot loppua, miten saisin koiran täysin sisäsiistiksi. Tähän asti olen laittanut hätien sisälle tekemisen uhmaiän piikkiin, mutta kun tuota ikää alkaa olla kohta vuosi, niin alkaa väkisinkin miettiä onko tässä nyt kysymys jostain muusta kuin käyttäytymisestä, esimerkiksi jostain terveyteen liittyvästä ongelmasta.

Jos jollain samankaltaisia kokemuksia tai neuvoja miten saisin tuon pikkusen olemaan sisäsiisti, niin KAIKKI asiaan liittyvät tarinat sun muut otetaan nyt todella avosylin vastaan !!
10288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos teillä on häkki niin pitäkää koiraanne vaikka tunnin häkissä (päivällä).
KOira ei halua pissata makuupaikkaan.Kun otatte koiran häkistä viekää välittömästi ulos älkääkä viekö heti sisään kyllä se koira oppii kun on pakko pissata ulos.

Jos tuo on teistä väärin syyttäkää sitä koirakuiskaaja ohjelman pitäjää.

Äänestä

kokeile juoksuhousuja. Pistä pöksyt jalkaan, niin ei tule lätäkkö ja läjä ainakaan lattialle. Eikä ole vitsi, Omalla hurtalla on välillä paita päällä, kun nuolee ja kaapii mahaansa liikaa ja yksi piti koiralla sukkahoususita tehtyä versiota housuina kun koiralla oli ihottuma lonkalla.

Äänestä

Onneksi olkoon. Olet tahattomasti kouluttanut koirasi nimenomaan kusemaan sisälle. Et voi syyttää koiraa, sillä se toimii juuri niin kuin olet sen kouluttanut.

Mietipä tilannetta koiran näkökulmasta. Kun se tekee tarpeet sisälle niin, että sinä olet näkemässä, seuraa torumista. Kun se tekee tarpeet sisälle niin, ettei kukaan näe, ei ole mitään seurauksia. Mitä koira tästä oppii? Se välttää rangaistuksen (torumisen) kun se kusee siten, ettei kukaan näe. Näin se kokee salaa kuseskelun kannattavaksi. Olet siis tietämättäsi ja aivan tahattomasti vahvistanut sisälle kuseskelua torumalla koiraa.

Sisäsiisteyskoulutuksen perusperiaate on se, ettei sisälle kuseskelua noteerata millään tapaa, mutta ulos tekemisestä seuraa aina palkkio.

Onnea ja voimia tämän ikävän virheen korjaamiseen. Se voi olla todella vaikea ja pitkä prosessi nyt kun tuon ongelman on päästänyt jo noin pitkälle. Jo opittuja käytöksiä on hirveän vaikea kouluttaa pois.

Äänestä
  • kiitos vinkeistä ja muista tiedoista! nyt on ainakin vähän helpompaa jatkaa eteenpän =)

    Äänestä

  • Enpä tiesä, itsellä kanssa 8kk tytsy, itsekin toruin koiraa aina kun teki sisälle ,ja nyt täysin sisäsiisti !

    Koko päivän kun olen töissä, ei missään pissaa eikä kakkaa, kun tietää että heti kun mamma tulee kotiin pääsee lenkille :)

    Äänestä

Ihan ensiksi vie koira eläinlääkäriin jotta virtsatulehdus voidaan poistaa epäilyistä ja vasta sen jälkeen alkaa käytöskoulutus.

Äänestä

Meillä narttu oppi sisäsiistiksi kesällä puolen vuoden jälkeen. (synt. marraskuun 28.) Mutta kun tuli ekat juoksut lähempänä vuoden ikää, meni ihan sekasin ja rupesi pissailemaan sisälle. Juoksut loppui ja pikkuhiljaa koira taas muisti, että ulos pissaaminen on hyvä juttu.

Äänestä

Meillä vähän sama ongelma, koira on 7kk ikäinen uroskoira.

Nuorempana pissasi lehden päälle, ja ajan myötä aloin jättämään lehtiä vähemmälle, ja lopulta jätin ne kokonaan pois. Hetken aikaa näytti siltä, että koira olisi oppimassa siistiksi, mutta nyt pari kuukautta sitten ongelmat palasivat uudelleen. Minun kotona ollessani jaksaa pidättää tarvittaessa sen 12h (iltalenkin jälkeen yön, ja aamulla herätessäni pari tuntia ennen ruokaa = n.12h), mutta kotoa pois lähtiessäni tekee heti tuhoja, vaikka olisin vain 5min poissa (on kokeiltu ihan tarkoituksella näin lyhyttä aikaa, seisoin ulko-oven takana ja katsoin kellosta ajan).

En ymmärrä mistä voisi johtua, pesen lattiat päivittäin, ja käytän koiraa pihalla päiväsaikaan noin kolmen-neljän tunnin välein, yöllä en käytä ollenkaan. Sisälle tehdessään koira häpeää tekoaan, ja tietää tehneensä "väärin", vaikka en sitä toru, tai noteeraa ollenkaan. Normaalisti kun huomaan että on kustu/paskottu sisälle, siivoan vain jätökset pois enkä huomioi koiraa mitenkään. Tämän lisäksi tämä koira kumoaa oletuksen ettei koira tee tarpeitaan makuupaikalleen, koska uros on useamman kerran kussut makuupaikalleen, enkä keksi syytä että miksi.

Koira saa ruoan kaksi kertaa päivässä, aamulla ja myöhään iltapäivällä, ja molempien ruokailujen jälkeen lähdetään heti pihalle, ja koira tekee tarpeensa moitteettomasti. Jos koira jää yksin kotiin, pienennän sen liikkumatilaa niin ettei koira pääse kuin keittiöön, ja eteiseen (joku sanoi että helpottaisi ongelmaa, ettei koira tee tarpeitaan pieneen tilaan), mutta tämäkään ei auta.

Uskon että tuo käytös kun lähden kotoa pois, on täyttä protestointia, mutta mikä siihen olisi avuksi? Koira siis jaksaa pidättää hyvin jos olen kotona, mutta poislähtiessäni tekee tarpeet AINA sisälle, vaikka käytän sen aina ennen lähtöäni pihalla ja yleensä tekeekin molemmat tarpeet pihalle. Itselläni loppuu kohta keinot, ja mielestäni tuon ikäisen koiran pitäisi jo alkaa osoittamaan sisäsiisteyden merkkejä, mutta tämä vaan ei tahdo tehdä niin minun poissa ollessani, vaikka kyse olisi vain minuuteista.

Onko kenelläkään kokemusta uroskoirille myytävistä housuista, minkälaiset ovat käytössä ja miten on toimineet? Kaikki mahdolliset vinkit otetaan vastaan kiitollisena! Koira on muuten oppinut tavoille mainiosti, ja on aivan ihana kaveri muuten, mutta myöntää täytyy että olisi se hienoa jos vielä siisteiksi opittaisiin ennen sitä kun vuosi tulee täyteen :)

Äänestä

Myös koira jolla on eroahdistus tekee tarpeet sisälle.Koira on eläin eikä se vittuilukseen kuseksi sisälle, eikä mieti että nyt se lähti kusenpa sisälle. Jos koiralla on eroahdistu niin tekee tarpeet sisälle sen takia koska ahdistuu niin paljon kun jää yksin. Kannattaa opettaa yksinolo uudestaan alkaen muutamasta minuutista. Viekää ne koirat ensin eläinlääkärin tarkastukseen ettei ole pissa tulehdusta ja vasta jos koira todettu terveksi niin miettikää muita keinoja. ja kannattaa muistaa että häkittäminen on suomessa kielletty joten älkää nyt hyvät ihmiset tunkeko niitä koira häkkiin koko päiväksi. Jos ei jaksa opettaa edes sisäsiistiksi ilman häkitystä niin myykää koirat pois. Ja edellinen pidä niitä sanomalehtiä kunnes koira oppii niin ei kuse omalle paikalle. Toisilla koirailla saattaa sisäsiisteyden oppiminen viedä kauan. MALTTIA.

Äänestä

Meillä oli oman koiran (silloin n.4 kk) kohdalla niin että tiuhaan tahtiin teki sisälle pissan aina kun silmä vältti mutta yöt oli pissaamatta...
Sitten vietiin koira viikonlopuksi mökille jossa se oli koko päivän pihalla( niinkuin mekin) eikä sisälle laitettu ollenkaan sanomalehteä yöksi. Kotiin kun tultiin, kokeiltiin olla laittamatta sanomalehtiä sisälle ja yllätys! pissaaminen ja kakkaaminen sisälle loppui kuin seinään. Oli viikonlopun aikana tajunnu että ulos tehdään tarpeet :D
Mutta meillä oli kyllä tuuria, en nyt sano että meidän koira on fixumpi kuin muiden! Sitten vaan suhteellisen usein ulos sen kanssa että ei varmasti tuu vahinkoja ja taisikohan sillä vain kerran sen jälkeen käydä pissa vahinko kun joutui olemaan harvinaisen 8 h yksin kotona päivällä :S

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toivoton.. kirjoitti:

Mulla on tämmönen 8 kuinen sekarotuinen narttu pentu, joka ei millään opi sisäsiistiksi.' Hädät saatetaan tehdä jopa sänkyyn jos silmä välttää.. Vein pentua todella usein ulos juuri silloin kun tuli meille, ja alkoi selvästi näkyä merkkejä sisäsiisteydestä, mutta nyt yhtäkkiä koira tekee hätiä taas sisälle melko tiiviiseen tahtiin. Kun siitä sitten torun, koira selvästi näyttää tietävän sen olevan väärin ja menee melko aina jonnekin tuolin/pöyudän alle "häpeämään". Silti myöhemmin saattaa löytyä taas lammikko olohuoneen lattialta... Öisin kyllä pystyy pidättämään vaikka 12 tuntia.

Multa alkaa tosissaan keinot loppua, miten saisin koiran täysin sisäsiistiksi. Tähän asti olen laittanut hätien sisälle tekemisen uhmaiän piikkiin, mutta kun tuota ikää alkaa olla kohta vuosi, niin alkaa väkisinkin miettiä onko tässä nyt kysymys jostain muusta kuin käyttäytymisestä, esimerkiksi jostain terveyteen liittyvästä ongelmasta.

Jos jollain samankaltaisia kokemuksia tai neuvoja miten saisin tuon pikkusen olemaan sisäsiisti, niin KAIKKI asiaan liittyvät tarinat sun muut otetaan nyt todella avosylin vastaan !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu