Astma? Rasitusastma?
Onko minulla rasitusastma? Mistä selvitän sen? Lääkärit, tavalliset ei tunne rasitusastmaa kun olen käynyt valittamassa hengenahdistusta fyysisistä työtilanteista. On puhallettu putkiin ym. mutta terve mies. Sitten tulee taas rasittava tilanne... ja oireet, ei saa happea...
Mikä on rasitusastma?
4
427
Vastaukset
- valetoht.
ja uskon, että kaikilla on rasitusastma siinä vaiheessa, kun on vetänyt itsensä aivan äärirajoille ja että lääkitys auttaisi varmaan jokaista hapensaannin lisäämiseksi. Kysymys on vain siitä millä keinoin onnistuu saamaan lääkitykseen oikeuttavan diagnoosin. P.itääkö olla tuttu lääkäri, vai mitä.
- airborneo
Harrastin kilpaurheilua. Vähitellen se meni sellaiseksi, että kovassa rasituksessa hengitys salpaantu, uloshengitys tuli väkisin ja äänekkäästi ja kesken kilpailun, silmissä musteni ja kisa keskeentyi. Astmalääke auttoi heti oireisiin. Lääkäri ei kuitenkaan saanut testeillään varmistettua astmaa laisinkaan, vaikka astmalääke autoi. Oireita ei ollut, jos ei urheillut. Onneksi ei ollut ammatti kyseessä, vaan ammatistani jouduin jäämään työkyvyttömyyseläkkeelle muista syistä. Jos Björgen ei pysty sairauden takia harjoittamaan ammattiaan, olisi vaihdettava ammattia.
- Toinen v.t.
Valetohtori on aivan oikeassa. Olen ollut nuorena kovanluokan kuntoilija. Kun veti itsensä äärirajoille, hengitys alkoi vinkua ja happi tuntui loppuvan, joten rasitusastma oli ilmeinen.
On turhaa väittää etteikö astmalääkkeestä olisi hyötyä kaikille kestävyyslajien urheilijoille. - Rova-Jaska
Minulle on suoritettu rasituskoe, juoksukoe. Puhallusarvot mitattiin ennen avaavan ottoa ja sen jälkeen. Koska avaavasta oli selvää hyötyä, oireeni viittasivat astmaan.
Tämä tapahtui Lapin Keskussairaalan keuhkopolilla ja testiä seurasi fysioterapeutti. Sykkeet mitattiin joka kierroksen jälkeen.
Paljon muitakin kokeita tehtiin ja dignoosiksi sain keskivaikean atooppisen astman.
Rasitusastman oireista voin kertoa sen verran, että minulla niitä aiheuttaa lähinnä kylmässä hiihtäminen. Ne eivät tule suorituksen aikana vaan sen jälkeen (yskänpuuskat, tukehtumisen tunne, verenmaku suussa ja ääni kuulostaa todella oudolta tai sitä ei tule lainkaan). En suosittele!
Olen oppinut kokemuksen kautta rajani ja en hiihdä enää kovin kylmässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937748
- 403722
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021876- 241160
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321013Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,28973Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53827Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31772Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60739TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o268703