Miten saa sohvasta pois kissanpissan hajun kulettamatta sohvaa minnekkään ja ostamatta superkalliita aineita? Kiitoksia.
kissanpissan haju
15
21469
Vastaukset
- Jartsa
Ei siihen mitkään kemikaalit tehoa, paras on eliminoida se hajun aiheuttaja ennen uuden sohvan hankintaa..
- mestaaja
Sinut sitä pitäisi eliminoida.
- nino
Jos on nahkasohva:
Vanha konsti nahan puhdistukseen on seos, jossa on 6 osaa rasvatonta maitoa ja 2 osaa tärpättiä. Lopuksi nahalle vaikka väritöntä saapasrasvaa.
Kangassohva:
Voisit kokeilla kuivapesuvaahtoa, mitä käytetään auton penkkien puhdistamiseen.
Jos sulla on edelleen sitten vaara, että kissa/kissat kusevat sohvalle, niin hommaa kissankarkoitinta, se ainakin tehoo mun kissoille, kun ennen tykkäs kuseksia joihinkin nurkkiin ja matolle.- Marika
Kissan kuset ovat tasan menneet täytteisiin asti ja ei niitä sieltä saa pois pintaa pesemällä.
Vaihtoehdot:
-Pura sohva ja pese materiaalit.
-Kaada litra klorittia kuseksitun kohdan päälle... tosin sohvasi saa uuden värityksen tästä käsittelystä.
-Vie sohva seuraavaksi viideksivuodeksi ulkovarastoon tuulettumaan.
- treeni
Osta elintarvikekaupasta sitruunatiivistettä.
Sekoita sitä veteen ja pese sillä se. Sen jälkeen kisu ei edes halua uudelleen merkata sitä- sitruuna
Kuinkahan suureen määrään vettä esim. semmoinen pieni pullo pitää sekoittaa?
- Säm
Etikkaa minulle on suositeltu, sillä etikka kuulemma pilkkoo kissanpissiä! Mutta haju voi olla ärtsy! ; )
Ps. Koira ei kuseksi sisällä, kun kouluttaa! - Napander
1. kanna sohva pihalle
2. hae 2L bensaa (miel. 98)
3. kaada palava neste sohvan päälle
4. sytytä tulitikuilla (huom. varo leimahdusta)
5. seuraa tulen roihua noin 25 min
6. käy ostamassa uusi sohva
7. osta samalla sitruuna tiivistettä
8. laita uuteen sohvaan kulmiin tiivistettä
9. ei enää kissan kusi sohvalla haise!!!
Parempaa jatkoa toivottaen:
Napander - kirppu
Olen käyttänyt Norjalaista ainetta nimeltä Pis Veks (tai joku sinnepäin). Sain sitä kaverilta joka oli ostanut sitä näyttelystä. Tyyristä kyllä oli mutta tehosi. (sohvaan)
- Sylvia
Mistä sellasta ainetta voi ostaa? Täs vaihees ihan sama mitä maksaa, oli meinaan aikas tyyris sohvakin!! Ja tasan en enään ikinä tarjoa hoitopaikkaa kenenkään lemmikeille "#¤%!!!
- jigajaa
Sylvia kirjoitti:
Mistä sellasta ainetta voi ostaa? Täs vaihees ihan sama mitä maksaa, oli meinaan aikas tyyris sohvakin!! Ja tasan en enään ikinä tarjoa hoitopaikkaa kenenkään lemmikeille "#¤%!!!
Juuri kuulin, että Mustilla ja Mirrillä on yksinoikeus myydä sitä ainetta. Sieltä siis! Pitääpä käydä itekki hakees....
- MiaJia
jigajaa kirjoitti:
Juuri kuulin, että Mustilla ja Mirrillä on yksinoikeus myydä sitä ainetta. Sieltä siis! Pitääpä käydä itekki hakees....
Aine on nimeltään "Pissi pois" ja sitä saa Mustista ja Mirristä. Mutta ei kyllä auta kunnolla NAHKASOHVAAN. Ainakaan kun asialla on ollut LEIKKAAMATON kolli jonka pissan haju on niin voimakasta. Olenkin nyt voimaton että mitä niihin sohviin keksisi..??
Jossain neuvotaan että seoksella etikkaa ja saman verran tiskiainetta. Jossain että 6osaa rasvatonta maitoa ja 1osa tärpättiä ja jossain että sitruunamehu tiivisteen ja veden sekoituksella..mutta tuntuu että vain pilaisin nahkaa noilla aineilla, ainakin tärpätillä!
Kertokaa vinkkiä jos tiedätte, kaikki apu otetaan kiitollisena vastaan. :)
- hevimetalliperse
Etikka poistaa suurimman kusen hajun, mutta se etikan löyhkä on niin p*rkleen kitkerä ettei sitä voi haistella ellet sitten ole tottunut imppaamaan liimaa. Kokeilin sitä ja koko rappukäytävä hais hirveelle. Useammin kun toistais tuon käsittelyn sais alkaa ettimään jo uutta kämppää :)
- JJ
Mitäpä jos kissa on kussut kangassohvalle ja kusi on ehtinyt imeytyä istuintyynyille. Mitä suosittelette? Vieläkös "Pissi Pois" voisi siihen tehota? Onneksi meillä kuitenkin kyseessä leikattu tyttökissa joten haju ei oikeastaan ole niin voimakas mutta en halua sen pissivän sohvalle uudelleen! :)
- Manta-mummo
Nuorenparin uusi kissa-tulokas (leikattu tyttö) kusi (hermostuksissaan?) sohvaan ja se sohva haisi kamalalle. Aika hyvin se aine vei hajun pois. Joskin heillä on irrotettava päällinen sohvatyynyssä ja pääsivät ruiskuttamaan ainetta myös tyynyn pintaan...
Eihän se mikään suuria ihmeitä tekevä aine ole, mutta olin paljon, paljon skepisempi ainetta kohtaan kuin olisi tarvinut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata431491Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981375Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3091329- 1091135
- 191091
- 681083
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva171047- 711022
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f177902Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841