Hyvä hotelli ja sen paras sijainti?? Kovasti ollaan metästetty ja tutkittu, mutta ei päästy selvyyteen. Aluevaihtoehdot hotellihakujen sivuilla laittaa sekaisin. Puhutaan pudasta ja bestistä. Eli puda on "shoppailupuoli"?? Toivoisimme hotellissa aamupalan kuuluvan hintaan ja olevan keskitasoa tai parempaa keskitasoa. Ei kylpylä. Matkaan sisällytämme shoppailua sekä nähtävyyksien kiertoa.
Hotelleista asiaa!
4
726
Vastaukset
- reissumummo
Pest - vilkasta, yöelämä, teattereitä, kävelykatu, kaarikadut, Andrassy bulevardi - eli shoppailu. Buda - Linnavuori, Gellért kukkula jne ja hiljaisempaa puoli
http://www.mellowmood.hu/ esimerkiksi
- budaan
voin suositella Pestin puolella Le Meridien hotellia..edullinen ja hyvällä sijainnilla..löysimme sen täältä edullisimmin viimeksi:
http://www.haku.hotellit24.info/City/Budapest.htm - Hyvä ja paras
Mun mielestä Pest on kyllä aivan ehdottomasti se parempi shoppailupuoli. Tosin kyllä Budassaki on Mammut-ostoskeskus, mutta Pestissä on mm. Westend, Árkád, Duna Plaza ja Váci utcan ympäristön pikkubutiikit.
Shoppailualueen hotelleja ovat esim. Mercure City Center, Astoria, Matyas, Taverna, City hotel Pilvax. Ehkä vielä Corona-hotellikin kálvin térillä kuuluu shoppailualueeseen myös, mutta ei sen kauempana olevat enää. Pestin puolella on kuitenkin hyvät yhteydet, niin että yleensä ei ole oneglma jos hotelli on vähän kauempana Pestissä.
Budan kukkuloilla julkinen liikenne on satunnaisten bussien varassa ja matkoihin voi kulua kauan. Budassa on kuitenkin raikasta, kaunista ja vihreää verrattuna Pestiin. Buda on asuinalueena arvostetumpi puoli noin yleensä, joten se mikä on paras, on tietysti siitä kiinni mitä hakee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889