mitään tutkimusta tai muuta faktaa suomeksi tai englanniksi. Tämä on sitaatti Aftenpostenin jutusta vuodelta 2005 (jonkun suomennos):
'Vuosisata sitten kveenit joutuivat voimakkaan norjalaistamistahdon kohteeksi. Norjalaiset liittivät kveenit vaaralliseksi katsomaansa suomalaiseen kansallismielisyyteen'.
Mitä tuollaisen ajatusrakennelman perusteena oli.
Löytyykö norjalaistamisvaiheesta
14
1160
Vastaukset
- 2kyks
Marjut Anttonen on kirjoittanut useita tutkimuksia tästä aiheesta. Samoin Norjan saamelaiskouluhistoriahanke. Ja Henry Minde.
- pasvik
Juuri nyt on ilmestynyt hieno tietokirja "Ruijansuomalaisten elämää".Kannattaa hankkia luettevaksi. On hyvä ja mielenkiintoinen, mahtava opus!
- fasiliteet
Minulla on nyt pöydälläni tuo uusi ruijansuomal.elämää kirja. En ole vielä kerennyt syventyä lukemaan, katsellut vasta. Mutta aivan upealta näyttää, todella!
- historintuttkija
No miehän sain kässiini tuon kirjan, olipa täyspainosita tekstiä, MUTTA HYVÄ!!!!. Elsa Ingilä siellä Pykkeijassa pitää Jäämeren rannalla majataloo, aaahh, mie lähen viel Pykkeijaa.
Olipa upea kirja esitys, mielettömän komeet kuvat mukana. Suosittelen kailill niille , joit aihe liippaa jotennii.
- Kvenologi
Teemu Ryymin:
http://www.finsk.no/fi.asp?id=188&nc=5 - parkkipirrkko
http://arenan.yle.fi/radio/1431773
valaisevaa..... - llöytyi
- etelän mies
Anteeksi mahdollisesti hölmö kysymys, mutta kiinnostaisi kuulla kveeneistä enemmänkin? Saamelaiset ym kansat ovat suht tuttuja, mutta kveenit ovat vieraita minulle...:/
Noita nettilinkkejä voisi kyl laittaa tänne enempikin.- liisa-Niemi
Heitä asuu Finnmarkissa Norjassa pohjoisessa ja paljon.
Oletko lukenut Samuli Paulaharjua tahi Tarja Lappalaisen suht uutta kirjaa aiheesta.
Olav Beddar Pasviksdalenista on todella fiksu henkiö ja tietää näistä asioista paljon. Hämkin on kirjoitanut kirjan aiheesta. - jatta...............
liisa-Niemi kirjoitti:
Heitä asuu Finnmarkissa Norjassa pohjoisessa ja paljon.
Oletko lukenut Samuli Paulaharjua tahi Tarja Lappalaisen suht uutta kirjaa aiheesta.
Olav Beddar Pasviksdalenista on todella fiksu henkiö ja tietää näistä asioista paljon. Hämkin on kirjoitanut kirjan aiheesta.Olof Beddari tietää valatavasti kneeneistä
Hän on jo vanha mies. Asuu Paatsjoella Svanvikissä.helppo mennä. hän todella ystävällinen ihminen on. - etelän mies
liisa-Niemi kirjoitti:
Heitä asuu Finnmarkissa Norjassa pohjoisessa ja paljon.
Oletko lukenut Samuli Paulaharjua tahi Tarja Lappalaisen suht uutta kirjaa aiheesta.
Olav Beddar Pasviksdalenista on todella fiksu henkiö ja tietää näistä asioista paljon. Hämkin on kirjoitanut kirjan aiheesta.Olen etsinyt sieltä täältä ko kirjoja, muttei löydy.
Ei oo valikoimissa enää, kirjastoissa tai noissa muutamassa kirjakaupassa, kun olen käynyt kysymässä.
Mut jatkan etsimistä.
Olen kyllä kiinnostunut aiheesta. Ja tosiaan ihmettelen kovasti, miksi kveenit ovat ohitettu aikalailla täysin Suomen kouluissa. Itsellä ei ole ainakaan muistikuvaa, että aiheesta olisi puhuttu edes vähän peruskoulussa ja lukiossa.
Saamelaisistakin tosiaan on opetusta enemmän ja useimmista "ulkosuomaisista" tulee kyl ohjelmia silloin tällöin.
Hiljattain tuli juuri näistä Etelä-Amerikan suomalaisistakin ohjelmaa.
Niin ja tuo kveenin kieli olisi kiva asia oppia, tai ainakin tutustua siihen hyvin. En ole sitä ikinä kuullut sanaakaan.
- vannttuu
Nuo alueethan on Jäämeren rannalla olevaa Ruijan niemimaata.
Nyt tuleekin sateet Jäämereltä, enneustavat IS:ssa. :) - näin on
Kaksi asiaa, kansallismielisyys silloin katsottiin niin, että suomenkieliset kveenit voisi ajaa alueen liittämistä Suomeen, tätä ei Norja halunnut, eikä siitä ole oikein todisteitakaan että ne olisivat sellaista ajaneet missään vaiheessa.
Toinen syy on se, että varsinkin vuoden 1918 jälkeen, suomalaiset levittivät kommunismia alueelle, koska sinne myös pakeni paljon kommunisteja Suomesta.
Pelättiin että alue menetetään N-liitolle tai sitä käytetään Norjan sosialisoimiseksi.
Kommunismi ja lestadiolaisuus on aina levinnyt parhaiten siellä, missä kansa kokee olevansa alistetussa asemassa ja näin kokivat Ruijan suomalaiset norjalaistamisen kohteena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648