Bremen

dve<VBDBFG

Olen lähdössä Bremeniin kuukauden päästä. Olen kuullut outlet-alueesta, kuinka sinne pääsee parhaiten ? Hotellimme on Ibis Bremen Alstad, kulkeeko hotellilta suoraa raitsikka bussi yms outlet-alueelle?

4

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puntarissa käynyt

      Matkalaukusta

      En tiedä tuota outlet-aluetta mutta jos aiot ostaa enemmän tavaraa bookkaa suosiolla matkalaukku mukaan. Tulimme keskiviikkona Bremenistä ja nyt on Raikun lennoille ennen kaikilla pakollinen matkalaukun punnitus ja lisäksi käsketään se sovittamaan tuohon Raikun omaan telineeseen mikä on heidän mittojensa mukaan matkalaukun koko. Tampereella ei tuollaista ollut, joten paluulennolle osa joutui laittamaan laukkunsa ruumaan ja maksamaan siitä kalliisti kun laukku oli liian iso tai painava.
      Itsellä on hankittuna mittoihin sopiva laukku mutta painoa oli minullakin 8,8 kg joten paljon ei olisi lisää tarvittu (olisi kyllä mahtunut vielä laukkuun tavaraa).

      • Maapallo

        Ovat todella tarkkoja laukun koosta tässä pisteessä. En ole ennen moista nähnyt. Jouduimme pelastamaan yhden tytön siinä lähtöselvityksessä, kun rahaa ei ollut ja yli-iso laukku matkassa. Reppana oli ekaa kertaa Ryanilla liikenteessä. Sen oli tosiaan mahduttava telineeseen tai napsahti lisämaksua....


    • Maapallo

      Moikka! Bussilla pääset outlettiin hyvin siitä Schnoorin pysäkin kohdalta ihan keskustassa.Lippuja jaa turisti-infosta ja sieltä voi kysyä bussin numeronkin, kun en sitä enää muista. Matkaan menee n. 30 min karkeasti (jos nyt oikein muistan) Pois voi jäädä Ikean kohdalla ja ne isot rakennukset näkyvätkin hyvin bussiin oikealla puolella. Me löydettiin varsinkin Espritin myymälästä kaikkea kivaa ja tarpeellista...ja tykkäännyin kovasti Bremeniin. Waterfront on myös käymisen arvoinen ostari, jonne pääsee kätevästi tramilla. Mukavia ostoksia!!

    • maapallo

      Katsoppas muuten vielä "Sisustus ja sepustus "-blogista matkakertomus Bremenistä. Siinä on kerrottu tarkaan tiedot näistä ostospaikoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1577
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1532
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1108
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      911
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      884
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe