Bremen

Olen lähdössä Bremeniin kuukauden päästä. Olen kuullut outlet-alueesta, kuinka sinne pääsee parhaiten ? Hotellimme on Ibis Bremen Alstad, kulkeeko hotellilta suoraa raitsikka bussi yms outlet-alueelle?
4437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Matkalaukusta

En tiedä tuota outlet-aluetta mutta jos aiot ostaa enemmän tavaraa bookkaa suosiolla matkalaukku mukaan. Tulimme keskiviikkona Bremenistä ja nyt on Raikun lennoille ennen kaikilla pakollinen matkalaukun punnitus ja lisäksi käsketään se sovittamaan tuohon Raikun omaan telineeseen mikä on heidän mittojensa mukaan matkalaukun koko. Tampereella ei tuollaista ollut, joten paluulennolle osa joutui laittamaan laukkunsa ruumaan ja maksamaan siitä kalliisti kun laukku oli liian iso tai painava.
Itsellä on hankittuna mittoihin sopiva laukku mutta painoa oli minullakin 8,8 kg joten paljon ei olisi lisää tarvittu (olisi kyllä mahtunut vielä laukkuun tavaraa).

Äänestä
  • Ovat todella tarkkoja laukun koosta tässä pisteessä. En ole ennen moista nähnyt. Jouduimme pelastamaan yhden tytön siinä lähtöselvityksessä, kun rahaa ei ollut ja yli-iso laukku matkassa. Reppana oli ekaa kertaa Ryanilla liikenteessä. Sen oli tosiaan mahduttava telineeseen tai napsahti lisämaksua....

    Äänestä

Moikka! Bussilla pääset outlettiin hyvin siitä Schnoorin pysäkin kohdalta ihan keskustassa.Lippuja jaa turisti-infosta ja sieltä voi kysyä bussin numeronkin, kun en sitä enää muista. Matkaan menee n. 30 min karkeasti (jos nyt oikein muistan) Pois voi jäädä Ikean kohdalla ja ne isot rakennukset näkyvätkin hyvin bussiin oikealla puolella. Me löydettiin varsinkin Espritin myymälästä kaikkea kivaa ja tarpeellista...ja tykkäännyin kovasti Bremeniin. Waterfront on myös käymisen arvoinen ostari, jonne pääsee kätevästi tramilla. Mukavia ostoksia!!

Äänestä

Katsoppas muuten vielä "Sisustus ja sepustus "-blogista matkakertomus Bremenistä. Siinä on kerrottu tarkaan tiedot näistä ostospaikoista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dve<VBDBFG kirjoitti:

Olen lähdössä Bremeniin kuukauden päästä. Olen kuullut outlet-alueesta, kuinka sinne pääsee parhaiten ? Hotellimme on Ibis Bremen Alstad, kulkeeko hotellilta suoraa raitsikka bussi yms outlet-alueelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu