Olen sairaseläkkeellä oleva lasten yksinhuoltaja ja pienen eläkkeen vuoksi saamme toimeentulotukea.
Nyt lasten koulussa oletetaan että kaikilla on tietokone ja läksyjä pitäisi tehdä tietokoneella.
Eli lapseni joutuvat eriarvoiseen asemaan muitten kanssa kun meillä ei ole tietokonetta.
Voimme saada toimeentulotukena tietokoneen?
Nyt lasten koulussa oletetaan että kaikilla on tietokone ja läksyjä pitäisi tehdä tietokoneella.
Eli lapseni joutuvat eriarvoiseen asemaan muitten kanssa kun meillä ei ole tietokonetta.
Voimme saada toimeentulotukena tietokoneen?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Eipä tietokoneita anneta sossun toimesta. Ostakaa esim Anttilasta osamaksulla tai joltain tuttavalta käytettynä. Monella lojuu useampikin tietokone nurkissa käyttämättömänä, ja kun rahatilanne antaa joskus periksi niin sitten panostaa kalliimpaan ja ehkä siihen uuteenkin. Miniläppäreitä sitten saa parilla kolmella sadalla ja niiden kk lyhennys ei ole suuren suuri alle 30 euroa kuussa. Näin itse olen tietokoneeni ostanut ja lyhentänyt työmarkkinatuestani.
Tuskin saatte harkinnanvaraista toimeentulotukea PC:n ostoon, mutta tässä pari linkkiä yrityksistä jotka myyvät edullisia käytettyjä koneita:
http://www.bitmaster.fi/
http://www.pcsystems.fi/
https://www.teraset.net/
Ei ole varaa ostaa konetta, osamaksulla en edes saa takasin aikoinani ex-mieheni velkoja ja luottotiedot menivät.
Voiko peruskoulu velvottaa tietokoneen käyttöön kotona, ja entä kun konetta ei ole?
Noin köyhän lapsi syrjäytyy jo pienestä pitäen...
Koulu ei voi velvottaa tietokoneen käyttöön kotona. Sanoppa heille, että sitten ostavat teille sen koneen =) Aikoinani koulussa vaadittiin joko luistimet tai sukset pakolliseksi oppilaille ja oma perhe oli niin köyhä ettei kumpaankaan ollut varaa. Äitini laittoi kirjeen rehtorille, että olkaa sitten hyvä ja ostakaa lapsilleni sukset tai luistimet kun sitä pakosti vaaditte, meidän perheellä ei ole varaa ostaa kenellekään lapsista sellaisia. Sen jälkeen ei koskaan enää vaadittu meidän perheeltä luistimia tai suksia.
Eikö koulussa ole ATK-luokia? Ainakin itse kun kysyin opettajalta, että jos ei ole tietokonetta kotona, niin sain vastaukseksi, että tee koulussa sitten läksyt hyppytunneilla tai sitten koulun jälkeen.
Olen sanonut lapsille että kysykää saako koulun koneita käyttää mutta opettajat eivät anna tehdä tehtäviä niillä koulun jälkeen.
No jos niitä ei saa tehdä koulun koneilla koulun jälkeen, niin sitten ne tehdään kouluaikana.
Naapuruston nörtti kasaa vanhoista rojuista mitä nurkistaan löytää parilla kympillä toimivan koneen
jolla pärjää nuo mitä jossain kouluissa vaaditaan
Ei ole sen vaikeampaa
Ei kaikki osaa rakentaa tietokonetta eikä tunne ketään joka sen osaisi.
Käsittääkseni jos perheessä kone tarvitaan, se pitäisi toimeentulotukena myöntää.
Kyllä jokainen köyhä, perheellinen tai ei haluaisi tietokoneen ilmaiseksi sossusta!!!! Itsekin haluaisin uuden pesukoneen, mutta aina ei saa mitä haluaa, ei edes se köyhä. Tietokoneita saa käytettynä jopa ilmaiseksi jos näkee edes vähän vaivaa sen etsintään.
Totta!
Ilmaiseksikin koneen voi saada mutta jos konetta (ja ohjelmia) tarvitaan koulutehtävien tekemiseen niin koulun pitää kone oppilaalle kustantaa.
Perusopetus on maksutonta - myös urheiluvälineet hankkii koulu (tai sossu) jos kodilla ei ole varaa. Pilipalivälineitä ei tarvitse hyväksyä!
Urheiluvälineet koulusta tai sossusta?
Itse sain nelosen liikunnasta kun ei ollut luistimia, sossusta ei saanut mitään, vaikka molemmat vanhemmat olivat työttömiä.
Tunneilla sai pelata lätkää ilman luistimia, mutta sitten opettaja vaihtui ja uusi opettaja määräsi pakollisen "luistelukokeen" lukuvuoden lopussa, josta sitten riippui koko vuoden arvosana. Nelonen siitä tuli, kun ei ollut luistimia, eikä kukaan mulle niitä lainannut, kun olin koulukiusattu. Rehtorillekaan valittaminen menettelystä ei auttanut. Joten se siitä tasa-arvosta.
Koulussa on myös niitä luistimia joita voi lainata. Miksi et lainannut? Itse jouduin aina turvautumaan luistelutunneilla koulun luistimiin.
Eipäs ole ollut ainakaan meidän koulussa luistimia ollenkaan, ainoastaan pari paria suksia ja nekin rikkinäisiä.
No, jospa kaikissa kouluissa ei ole ollut varaa enää hankkia, kun on pitänyt verotusta koko ajan keventää. 1970-luvulla, jolloin itse ala-astetta kävin, lainahokkareita kyllä oli, mutta terät oli kaikissa ihan pyöreät, joten niillä luistelusta ei tullut yhtään mitään.
Koulun on pidettävä välineet kunnossa. Ja silloin jos koululla ei ole antaa välineitä kaikille tarvitseville niin ei sitten kukaan luistele vaan kaikki tekee jotain muuta mukavaa. Yhdenvertaisuutta opetukseen!
Vanhanmallisen monitori pöytäkoneen saa alle sadalle eurolla helposti. Eri asia jos netti vaaditaan, siitä toki lisäkustannuksia.
Tuttavapiiristäkin voi kysellä konetta; moni päivittää koneitaan uusiin ja vanha jää kaappiin lojumaan vaikka ihan ok peli onkin.
Oma kone on jotain 5-6 vuotta vanha IBM, keskusmuistia vain 512mt mutta pelittää todella mainiosti netti/ peruskäytössä.
Olen itse toimeentulotuella. Olen sitä mieltä että jos sossu alkaisi tietokoneita kustantamaan niin siihen pitäisi olla kyllä kovat perusteet. Mutta se voisi olla ok että sossu antaisi jonkin sos. luoton hankintaan ja se vähennettäisiin joka kk tuesta pois.
Toivottavasti lapsille kone löytyy; tietokone ja sen käyttö/osaaminen kun on nykyaikana melkein pakollista..