GPS-vastaanotin

lentokoneessa

Elikkäs olis emännän kanssa lähteä pääsiäisenä lomailemaan etelään kylmän talven jälkeen ja haluaisin testata käsi-GPS-laitetta lentomatkalla. Lähinnä testata miten laite tallentaa käytetyn lentoreitin, suuntia ja nopeuksia ym. mielenkiintoista. Ja voihan siellä etelässäkin harrastaa rasian etsintää :-).

Onko tälläisen laitteen käyttö kiellettyä lentskarissa? gps-VASTAANOTIN käsittääkseni VASTAANOTTAA gps-satelliittien LÄHETTÄMÄÄ signaalia eikä lähetä mitään. Vai riippuuko kielto/rajoitukset lentoyhtiöstä? Mikä on esim. Air Finlandin tai Finskin politiikka?

Voiko joku lentoemo kieltää/takavarikoida kapulan (käytön) ja millä perusteella? Vai tuleeko itse (lento)kapteeni ohjeistamaan tai heitetäänkö gps-kapulan omistaja lähimmälle lentokentälle kapuloineen ja iso lasku tulee sitten postissa myöhemmin? Ketäänhän ei varmaan enää nykypäivänä heitetä laidan yli laskuvarjon varaan leijailemaan?

Onko kellään käytännön kokemusta asian suhteen?

3

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On varmasti kielettyä..... Sateelliitti yhteyksiä ei sitäpaisti saata löytyä lentokoneen rungon sisältä.

      • Itsekin kokeillut

        GPS-vastaanotin on yhtä sallittu lentokoneissa kuin muukin elektroniikka, jossa ei ole radiolähettimiä. Jotkin lentoyhtiöt ovat kai käytön itse kieltäneet, mutta mitään yleistä kieltoa ei ole. GPS-vastaanotin ei ole radiolähetin, joten se ei ole yhtään vaarallisempi kuin esimerkiksi tavallinen läppäri, jota saa käyttää.

        Jos istuu ikkunapaikalla ja pitää GPS:ää kiinni ikkunassa tai koneen rungossa, satelliitit yleensä löytyvät.


      • lentokoneessa
        Itsekin kokeillut kirjoitti:

        GPS-vastaanotin on yhtä sallittu lentokoneissa kuin muukin elektroniikka, jossa ei ole radiolähettimiä. Jotkin lentoyhtiöt ovat kai käytön itse kieltäneet, mutta mitään yleistä kieltoa ei ole. GPS-vastaanotin ei ole radiolähetin, joten se ei ole yhtään vaarallisempi kuin esimerkiksi tavallinen läppäri, jota saa käyttää.

        Jos istuu ikkunapaikalla ja pitää GPS:ää kiinni ikkunassa tai koneen rungossa, satelliitit yleensä löytyvät.

        No kiva juttu, pitää sit ens reissulla kokeilla ja pitää yrittää saada ikkunapaikka ni pääsee testaamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3834
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3708
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2662
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2584
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      32
      2324
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2256
    7. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      20
      2252
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      Suomen sosialidemokraattinen puolue
      61
      1790
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    Aihe