Shenzhen/Hong Kong

?!?!?!?!?!?!?!?!?

Tervehdys, mahtaako kenelläkään olla käytännön tietoa kulkuyhteyksistä tuolla? Saavumme HK:n kentälle ja mantereen puolella (Shenzhen) oleva hotelli näyttäisi olevan sopivasti sataman vieressä (Nanshan).

Onko HK:n lentokentältä minkälainen matka johonkin satamaan mistä mantereelle jollain vesivempeleellä pääsisi? Missä yhteydessä sitten passi/viisumi tarkistellaan, satamassa?

Kiitoksia mahdollisista tiedoista!

1

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unelmasta Arjeksi

      En ole kulkenut Hong Kongista vesitse Shenzeniin, mutta kyllä sieltä jokin vene menee. Olen tavannut kulkea tuon välin, silloin kun siellä vielä työasioissa ramppasin, bussilla. Lähtee kätevästi suoraan Hong Kongin kentältä ja välillä tullimuodollisuudet ja vaihto pikkubussiin ja veivät hotellille asti. Viimeksi olen kulkenut tuon välin 2006, tiedä sitten ovatko systeemit muuttuneet sen jälkeen.

      Ulostuloaulassa on noita bussipalveluja, rivi tiskejä siellä. Näyttää vain jollekin "Shenzen" ja hotellin nimeä mihin on menossa, niin opastavat kyllä oikealle luukulle, pistävät tietyn värisen tarran rintapieleesi ja matkalaukkuusi, jolloin ko, yhtiön henkilökunta koko tuolla välillä tietää, mihin tämä matkustaja pitää viedä. Hyvää huolta pitävät :o). Tuolloin taisi maksaa jotain 100-150 HKD. Tarjolla on yksityisiä limousine-kyytejä ja bussikyytejä. Tosin tuo limousine-käsite on vähän häilyvä, taisivat olla limousine-nimikkeellä vähän kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5660
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      190
      4609
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4112
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      55
      3617
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3571
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3338
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3261
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      45
      3125
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2810
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2371
    Aihe