Shenzhen/Hong Kong

?!?!?!?!?!?!?!?!?

Tervehdys, mahtaako kenelläkään olla käytännön tietoa kulkuyhteyksistä tuolla? Saavumme HK:n kentälle ja mantereen puolella (Shenzhen) oleva hotelli näyttäisi olevan sopivasti sataman vieressä (Nanshan).

Onko HK:n lentokentältä minkälainen matka johonkin satamaan mistä mantereelle jollain vesivempeleellä pääsisi? Missä yhteydessä sitten passi/viisumi tarkistellaan, satamassa?

Kiitoksia mahdollisista tiedoista!

1

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unelmasta Arjeksi

      En ole kulkenut Hong Kongista vesitse Shenzeniin, mutta kyllä sieltä jokin vene menee. Olen tavannut kulkea tuon välin, silloin kun siellä vielä työasioissa ramppasin, bussilla. Lähtee kätevästi suoraan Hong Kongin kentältä ja välillä tullimuodollisuudet ja vaihto pikkubussiin ja veivät hotellille asti. Viimeksi olen kulkenut tuon välin 2006, tiedä sitten ovatko systeemit muuttuneet sen jälkeen.

      Ulostuloaulassa on noita bussipalveluja, rivi tiskejä siellä. Näyttää vain jollekin "Shenzen" ja hotellin nimeä mihin on menossa, niin opastavat kyllä oikealle luukulle, pistävät tietyn värisen tarran rintapieleesi ja matkalaukkuusi, jolloin ko, yhtiön henkilökunta koko tuolla välillä tietää, mihin tämä matkustaja pitää viedä. Hyvää huolta pitävät :o). Tuolloin taisi maksaa jotain 100-150 HKD. Tarjolla on yksityisiä limousine-kyytejä ja bussikyytejä. Tosin tuo limousine-käsite on vähän häilyvä, taisivat olla limousine-nimikkeellä vähän kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      54
      8774
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      151
      5320
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      110
      4874
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3812
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3416
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      52
      3332
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      35
      2672
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2563
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2491
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1697
    Aihe