Kysymys kokeneemmille

Tiuhti80

Suunnittelen tässä Japanin matkaa, mahdollisesti jo kuluvan vuoden syksyksi tai ensi vuoden keväälle, riippuen rahatilanteesta ja muista tekijöistä. Olen lukenut uusimman Tokio-passin ja vieraillut muutamilla nettisivuilla, mutta en ole vielä ihan varma, mihin suuntaan Japania kannattaisi suunnata. Joten kysyisin nyt muilta Japanin-kävijöiltä että mihin kannattaisi majoittua jos haluaa kokea pääasiassa vanhaa, perinteistä ja idyllistä japanilaista tunnelmaa, nähdä temppeleitä ja kauniita puutarhoja, mutta olisi myös shoppailumahdollisuuksia: kimonoita, viuhkoja, paperilamppuja, hello kitty ym. -kamaa sekä anime- ja peliaiheista kamaa.
Riittääkö tähän a) Tokion Ueno tai Asakusa, vai olisiko kenties b) Kioto parempi, vaiko c) Nara, jossa eläintenystävänä näkisin myös kesyjä peuroja.
Tokioon jos majoittuisi, niin sieltähän olisi helppo käydä Hakonessakin. :)

8

808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotain mietteitä...

      Jos temppelit, puutarhat ja perinteinen Japani on se tärkein juttu sinulle, niin suosittelisin Kiotoa. Sieltä on helppo tehdä myös päivämatka (tai miksei muutamankin päivän ekskursio) Naraan. Kiotossa on myös paljon liikkeitä, jotka myyvät noita mainitsemiasi viuhkoja, kimonoita ja muuta vastaavaa.

      Anime- ja peliaiheisen tavaran mekka on sitten tietysti Tokion Akihabara.

      Yksi vaihtoehto, jos se sopii budjettiisi ja aikatauluihisi, olisi viettää matkasi viimeiset päivä/kaksi Tokiossa shoppaillen.

      Jos taas päädyt lähtemään pääasiassa Tokion suunnalle, niin sieltäkin pääsee kyllä Kiotoon kätevästi shinkansenilla tai yöbusseilla lyhyellekin visiitille. Hakonen lisäksi Tokioon suuntautuvalla matkalla kannattaa käydä tutustumassa Nikko:n temppeleihin. Myöskään Matsumoto linnoineen ei ole kovin pitkän junamatkan päässä. Pakollinen kohde vanhasta Japanista kiinnostuneille on myös Kamakura, joka ei sekään ole kaukana Tokiosta.

    • Joskus uudestaan

      Hei Tiuhti80,
      Olin viime keväänä Tokio-Kioto matkalla. Kiotosta kävimme myös Narassa ja Hiroshimassa (kannatti) sekä sen edustlla olevalla Miyajiman pyhällä saarella.
      Näkemisen arvoinen sekin, ei mikään autiosaari.Siitä päätellen, mitä haluaisit, suuntaisin Kiotoon. Sieltä saa kaikkea tuota on temppeleitä, lähistöllä bambumetsää ja vaikka mitä. Narassa kannattaa käydä, bambit ovat ihania, niille myydään puistossa keksejä ja kun ne huomaavat ostajan, pikku tökkijät ovat ympärilläsi.Lähellä on shintolaispyhäkkö, satojen sammaleen peittämien kivilyhtyjen keskellä.
      Asakusa on iso ostosalue,(markkina-alue) mutta siellä ei ole samanlaista tunnelmaa eikä aivan sellaisia tavaroita kuin Kiotossa. Akihabara on Tokion elektroniikkatavroiden "keskus". Suuria alan liikkeitä löytyy, mutta hinnat eivät ole sen halvempia kuin Suomessakaan ja esim. puhelimissa on japaninkieliset asetukset.
      Hakonesta voi nähdä Mt.Fujin hyvällä säällä. Aioin käydä, mutta en ehtinyt.
      : )

    • Japanissa paljon matkustaneena Tokyon alue on kiehtova, etenkin Asakusa, joka on vanha temppelialue Edo-kaudelta. Shitamachi eli vanha kaupunki ei ole kuuluisa länsimaalaisten keskuudessa, mutta myös näkemisen arvoinen pääkaupungin alueella. Simida-joella voi myös risteillä vesibusseilla ja nähdä Tokyo vähän eri näkökulmasta. Keisarillinen palatsi on ohittamon kohde myös, samoin Kabuki-Za.
      Naraan kannattaa ehdottomasti poiketa, pelkästään peurojen vuoksi. Mutta myös paikan hengen aistimiseksi.

      Hieman pohjoisempana on kuuluisa japanilaisten suosima vanha kylpyläkaupunki Nikko, jossa mm. kuumia lähteitä. Kannattaa kuitenkin tarkistaa, ettei oma matka-ajankohta osu yksiin japanilaisten juhlapyhien kanssa, jolloin paikka on tupaten täynnä.

      Osaka ja Osakan linna ovat myös katsomisen arvoisia. Kioto ja Unescon maailmanperintökohteet näkemisen arvoisia. Nagoyan linna oli myös henkeäsalpaavan kaunis.

      Japanin ulkoministeriö on tuottanut paljon materiaalia Japanista, joita kannattaa hyödyntää esim. esitteet ja kirjaset. Samoin suomi-japani-kulttuuriyhdistykset antavat usein hyvin vihjeitä, joita ei jokainen Japanissa vieraileva turisti saa. Yhdistyksen jäsenet saavat myös Japanin lentoja edullisesti.

      Ja jos joku Japanin lukuisista juhlista osuu matkanne ajankohdalle - menkää ihmeessä mukaan katselemaan ja näkemään ainutlaatuista kulttuuria parhaimmillaan.
      Mukavaa ja unohtumatonta reissua.

    • Kimonot.

      Ja viuhkat löydät Suomesta,jostain halpahalleista ja perinteisen japanilaisen kulttuurin löydät fuji vuoren katveesta,pienistä kylä pahasista. Siellä voit shoppaila riisiannoksen,tai vaihtoehtoisesti kupposen vihreää teetä.

    • Tiuhti80

      Kiitos vastanneille =) Eiköhän näiden vinkkien avulla osaa matkansa suunnitella =)

    • Tiuhti80

      Paitsi että tuo halpahallivastaus ei kyllä ollut ihan sellainen jota kaipasin ;)

    • näin voi käydä

      minne Japaniin? Voi olla ettei sitä enää syksyllä ole...?

    • Vesa Masa Loiro

      Vesipuisto Serena, kaikki mukaan viettelee!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      475
      6246
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      2287
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      386
      1969
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      124
      1159
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1074
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      29
      1067
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      77
      902
    8. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      884
    9. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      818
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      39
      764
    Aihe