Collien liikunnantarve?

eilloc

Eli tällainen pikainen kysymys vain, että miten paljon liikuntaa collie tarvitsee? Tunneissa, kilometreissä?

8

2650

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nopea vastaus

      Aikuinen collie 8-10 km/pv, mielellään vaihtelevassa maastossa mahd paljon vapaana. Muu älykkään koiran aktivointi päälle.

    • lkco

      Säästä riippuen collieni saavat liikuntaa remmilenkkien merkeissä n.1-1,5h/pvä vapaata leikkiä pihalla(1-2krt/pvä) tai myös lenkin yhteydessä. Aamulla tehdään yksi lyhyempi lenkki, iltapäivällä/illalla pitempi. Ennen vanhaan tuli vielä harrastukset päälle. Kilometreinä ehkä 5km/pvä, joskus enemmän.

    • liugluigkoy7uokyuok8

      Meillä ollaan ulkona n 4 t / pv, kerrostalossa asutaan. Jos kunnon treenit takana tai edessä tai isompi metsälenkki, niin sitten vähemmän. Riippuen päivästä, mutta reilusti yli 5 km / pv tulee vähimmilläänkin. Aina pitää mennä koiran mukaan, mihin se on tottunut ja mitä sen tarvitsee. Vanhus tietysti vähemmän.

      • ....................

        Meillä oli pk collieita. Viimeisin oli sellainen laiskanlainen, ei mikään duracellpupu luonnostaan. Kunto oli hyvä ja mieli virkeä. Ei minkäänlaista vaivaa ollut höppänyyttä lukuunottamatta, ja yli 13-vuotisenakin se teki täysin vaivatta sellaisia reilun kymmenen kilometrin reippaita kävelylenkkejä. Enemmänkin välillä. Iän myötä sitä ei enää niin paljon kiinnostanut tottikset ja vastaavat, mutta luonnossa ja lenkillä se meni kuin nuori koira. Varsinaisten lenkkien lisäksi se ulkoili paljon omassa pihassa. Välillä kanssamme, ja välillä muuten vaan terassilla taikka juoksunarussa halusi viettää aikaa. Sisällä se kävi nukkumassa ja kaluamassa luita. Heitettiin keppiä tai frisbeetä sekä leikittiin "piilosta".

        Tätä edeltävä collie oli energisempi tapaus, joten sen kanssa harrastettiin agia ja sitten mm. pyörälenkkejä säännöllisesti sulan maan aikana. Tämä koira oli huomattavasti enemmän työnteosta kiinnostunut myös, joten ohjelmaan kuului myöskin pk.puolelta jäljestys ja viestiharkat. Siis peruslenkkien ja ulkoilun lisäksi. Tämä koira kuoli melko nuorena, oli vain kahdeksan, kun katsoimme parhaaksi päästää sen pois, kun ei elämä ilman kipuja enää onnistunut, ja oli kaikenlaista terveysmurhetta.


    • collieviisikko

      Mitä collieta tarkoitata ? Bordercollieta, lyhytkarvaista collieta, partacollieta, pitkäkarvaista collieta vai shetlanninlammaskoiraa ? Eniten noista liikuntaa/aktivointia tarvitsee keskimääräisesti bordercollie, seuraavaksi lyhytkarvainen collie ja partacollie, kolmansina pitkäkarvainen collie ja shetlanninlammaskoira. Toki riippuu suuresti yksilöstä ja kaikki collierodut tarvitsevat paljon liikuntaa/aktivointia.

    • Semmosta tämmöstä :)

      Meillä lk-collie, ulkoillaan lenkillä tunti pari päivässä reipasta liikuntaa pihalla irti toinen tuntipari joka päivä. Kesällä enemmän kuin talvella, kylmänarka ja laiska kaveri tää meidän, ei välitä pakkaslenkeistä, mutta kesällä vedetään fillarin kanssa sellaisia parin tunnin lenkkejä, eli toisin sanoen kesäisin puolet enemmän liikuntaa kuin talvisin.

      Meidän koira on ainakin kovasti sopeutuvainen, lenkkimahdollisuus saattaa vaihdella niin että joku päivä ei ehdi kovin pitkää lenkkiä tehdä, niin eipä tuota paljoa haittaa jos pääsee kuitenkin jonkinlaiselle ja voi olla pihalla aktivointitehtävät ja leikit sisällä. Yksi koirankouluttaja sanoi kerran, että koira tottuu vaikka siihen et se nukkuu 20 tuntia vuorokaudesta, jos ne jläjelle jäävät 4 on aktiivista toimintaa. Eli aktiivisuus on kai avainsana, ei niinkään tunti- tai kilsamäärä. Reipas ja keskittynyt 2km lenkki on varmasti parempi kuin viis kilsaa maleksien.

    • .lk.hjubl,

      Ei määrä vaan liikunnan laatu :) On hyvä viedä koira välillä outoihin maastoihin, joissa on uusia hajuja tutkittavaksi, nnätyöskentyly on koiralle mieluisaa, rauhoittavaa, väsyttävää.

      Jos edell päivänä liikuttu paljon, niin toki koirakin tarvii lepopäiviä. Ei saa ylirasittaa.

    • Suutarin kengät

      Ja hyvä muistaa että liikunta virkistää, aivotyöskentely väsyttää. Eli lyhyt lenkki aivotyöskentelyä on kutakuinkin sama kuin pitkä lenkki ilman aivotyöskentelyä, näin karrikoidusti:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2557
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      118
      2176
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      103
      1861
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      123
      1852
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      10
      1584
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      142
      1172
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1051
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      22
      1042
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe