APUAA!!! Muistikortti kusee!

harmistunut

Yritän saada valokuvattua taikka katseltua kuvia kamerastani mutta ainakun avaan kameran se lykkää näytölle "kortin asetukset" ja vaihtoehtoiksi Virrankatkaisu tai Alusta. Alustaa en todellakaan aio koska muistikortilla on kuvia joita en ole tallentanut... Kun otan muistikortin pois kamera toimii ihan hyvin. Sama juttu kun laitan koneeseen kiinni kameran(kameran sisässä tämä sama muistitikku) kun yritän saada katselluksi kuvia niin se pyytää vain alustamaan muistikortin!!! mitä teen??

5

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä teen??

      ”avaan kameran se lykkää”
      re
      älä avaa kameraa, hanki muistikortinlukija ja siirrä kuvat tietokoneelle

      ”Kun otan muistikortin pois kamera toimii ihan hyvin”
      re
      miksi laitat muistikortin kameraan jos se toimii hyvin ilman muistikorttia.

      mitä teen??
      re
      kerroppa kameran merkki ja malli niin voit saada neuvoja

    • Nikon D90

      Oletko alustanut kortin juuri sillä kameralla? Jos et se saattaa vaatia sitä.

      Mikset siirrä kuvia kovalevylle samalla kun poistat sen?? Sen jälkeenhän voit toimia kameran tahtomalla tavalla. Kuvia ei muutoinkaan kannata säilyttää ainoastaan kortilla vaan heti iltapuhteella kopioida kovalevylle joka on varmistettu.

      Kun nyt kerran kysyt niin

      1. ota kortti kamerasta

      2. työnnä se kortinlukijaan

      3. siirrä tai kopioi kuvat kovalevylle omaan hakemistoonsa esim. 20110303 talvikuvia.

      Kun kirjoitat hakemiston alkuun pvm:n tuohon muotoon vvvvkkpp niin ne on helppoa järjestää, kannattaa myös lisätä tarkenne joka vielä helpottaa kuten tuo mainitsemani "talvikuvia".

      Nyt voit antaa mennä sen formatoinnin. Hyvänä vihjeenä, pidä aina taskussa varakortti tai kortteja, ne kun eivät paljoa maksa 2G saa noin kympillä ja siihen jo mahtuu muutama kuva. Itse käytän 8 ja 16G kortteja.

    • valokuvaaja65
    • qwesaakoapuuu

      mul sama vika eikä todellakaan anna kopioida

    • siinä kortin sivussa on yleensä pieni vipu. kato ettet oo vahingossa lukinnu korttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5017
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3292
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3049
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      34
      1971
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1777
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1530
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1444
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      118
      1130
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1099
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1057
    Aihe