Siis homman nimi on se että nyt pitkän harkinnan jälkeen olen päättänyt lähtee Hollantiin töihin. Kohteena mieluusti Amsterdam tai sen suht välitön läheisyys,
Kysymys nyt kuuluu lähinnä ihmisille jotka siellä ovat asuneet että mitä pitäisi tehdä suomessa ennen lähtöö, mitä sitten paikan päällä?
Suunnilleen vuokratasoa, onko helppo löytää asuntoo,onko paperisota kovinki suuri sinne muuttaessa. Kertokaa aivan kaikki.
Koska kaikki tieto varmasti tulee tarpeeseen.
Viestiä voisi lähettää osoitteeseen [email protected]
Olisin eri kiitollinen kaikesta infosta :)
Apua tarvitaan!
hollantiiiiiiin <3
1
921
Vastaukset
- pappaladuaua
No Euroopan sisällä muutto ei ole kovinkaan hankalaa. Ehkä kannaatta hakea (vielä jos SUomessa olet) erillinen syntymätodistus englanniksi.
Sitä voidaan kysyä kun haet sotu-numeroa mutta ei aina, esim multa ei kysytty.
Amsterdamista on todella vaikeaa löytää asuntoa, jos yksiötä mielellään haluat niin varaudu maksamaan ainakin 600e/kk ylöspäin.
Jos huonetta etsit niin niit löytyy n. 400 e/kk ja taso vaihtelee TODELLA paljon.
Töitä ei ole helppoa löytää jos et osaa hollantia, mutta tietysti jos sulla on suhteita niin ehkä silloin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs481281- 1581097
- 61977
- 8772
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli180771Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27756Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51751- 11739
- 346718
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti78675