Minkä takia?

Huonokuuloinenko?

Kaikki "uudet" suomalaiset naislaulajat kuulostaa radiossa aivan samalta? Onko se joku studiotekniikka juttu vai mistä johtuu? Itse en ainakaan erota enää äänestä kuka laulaa, toisin on esim. Paula Koivuniemi, Lea Laven, KatriHelena,Kaija Koo, Laura Voutilainen jne. heidät kyllä tunnistaa äänestään, mutta mikä vaivaa tämän päivän "uusia kykyjä"?

7

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tösi ällöä

      Ne on tusinatuotteita! Tekniikalla muokataan laulua niin, etä se ei oel puhetta, vaan laulua. Livenä kuullessa voi moneta nyky naislaulajasta sanoa, että on todella surkeita laulajia. Esimerkkinä mainttakoon kummasti suosioon kivunnut Suvi Teräsniska. Ei sitten niin minkäänlaista ääntä ja on diiva kuin mikä. Matksii Paula Koivuniemeäjoka käänteessä, joka on tosi ällötttävää. En pidä Koivuniemstäkään!

    • Ihmetystä.

      Ihan totta...tämä koskee erityisesti näitä uusia tangokuninkaallisia tai siis kuningattaria; ääniä ei todellakaan erota onko äänessä joku Jenna Bågeberg, Heidi Kyrö, Tiina Räsänen, Johanna Pakonen, Elina Vettenranta tms kun kaikki kuulostaa jotenkin niin samalla jalostetulta. Toista ovat todellakin nämä äänet, jotka mainitsit. Kieltämättä Suvikin kuulostaa levyltä samalta kuin nuo muut mutta hän on kyllä hyvä livenä. Ja sitten erikseen nämä pienellä äänellä laulavat kuten Anna Puu tai Mariska...hekin ovat oma kategoriansa mutta en todellakaan erottaisi kumpi laulaa.

    • Eipä noista nuoremmista miesartisteistakaan juurikaan erota ääneen perusteelal toissitaan. En mä ainakaan tiedä laulaako radiossa Sinitaivaan,Sykkeen, Unelmavävyjen tai vaikka neljänsuoran laulaja jos ei sitä kerrota.

    • Nainen Oulusta

      Minulla menee tämä Kurkela, Vartiainen ja Teräsniska ihan yli hilseen. Ei paljon erota, jos tekevät uuden biisin.On kuin edellisen kertausta. Ei jaksa kuunnella sitä huokausta ja kuiskausta kovin pitkään. Sorry vaan

      • samaa mieltä

        Kurkela ja Teräsniska ovat kyllä ihan saman kuuloisia. Vartiainen erottuu jotenkuten...
        Sitten on Kurkelan ja Teräsniskan lisäksi vielä esimerkiksi Laura Närhi, joka kuulostaa hänkin ihan samanlaiselta. Eihän noita nykypäivän inisijöitä erota mitenkään toisistaan!


    • ##%%%

      Samaa ihmettelen ja nämä inisiät viellä palkitaan jossan hemmetin emma gaalassa.Nuorten naislaulajien taso suomessa on tosi surkea.

    • N-O.

      Juu, samaa mieltä, että Laura Närhi kuuluu tähän samaan virsi porukkaan. Hienoja kappaleita, mutta kun samat artistit ei muuta esitäkkään, kuin tätä kuiskailu ja huokailu formaattia, niin ei jaksa kuunnella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5473
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      432
      4754
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3899
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      186
      3413
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2576
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2335
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2268
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      154
      2091
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      128
      2049
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1519
    Aihe