avensis puoltaa.

pettyny.

oisko aurauskulmat, sekasin auto puoltaa vasemmalle. 2009 vuosimalli. vai iskarit rikki. ajettu 100tuhatta kilometriä.auto syö myös öljyä.vaihtovälillä kerran.joutuu lisäämään.onko tämä normaalia.tojotassa kertokaa.eikokemusta. ostin auton puolivuotta sitten.

34

5920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älykäs

      Tarkistuta kulmat. Nehän voi olla ajettu solmuun, edellisen omistajan toimesta.

    • 3 v takuu

      Autossasi on takuu voimassa. Siis Toyota huoltoon vaan asiaa hoitamaan.

      • Aurauskulmat ja taku

        Autolla on jo takuu päättynyt, koska 100tkm. on jo täynnä. Aurauskulmat jos meinaa saada takuuseen, niin pitää kyseinen asia hoitaa ennen tai viimeistään silloin kun vapaaehtoista ensihuollon ajankohta on.


      • hyvin on tietoa

        Taisi kuitenkin päättyä 100tkm kohdalla...


      • Kannattaa selvittää
        Aurauskulmat ja taku kirjoitti:

        Autolla on jo takuu päättynyt, koska 100tkm. on jo täynnä. Aurauskulmat jos meinaa saada takuuseen, niin pitää kyseinen asia hoitaa ennen tai viimeistään silloin kun vapaaehtoista ensihuollon ajankohta on.

        Jos kilometrit on satkun pinnassa, niin kokemukseni sanoo että on mahdollista saada asia kuntoon takuun piirissä....Kysymys on näet Toyotasta - ei VW:stä tai ranskiksista.


    • Joku Citikka

      Tampion tökerö aloitus...

    • Öljyä ?

      Yllätävän paljon on kyseisellä autolla ajettu. Kyllähän ne iskarit menee helposti kovilla pakkasilla hajalla, kun ajelee jää polanteiden ylitse vauhdilla. Vieläkö uudet Toyotan moottorit veisi öljyä, uskomaton homma.

      • 20

        Iskunvaimentimien kunto ei vaikuta ohjauksen puoltamiseen.


      • Anonyymi
        20 kirjoitti:

        Iskunvaimentimien kunto ei vaikuta ohjauksen puoltamiseen.

        Kyllä vaikuttaa


    • eerops

      Oletko tarkistanut ilmanpaineet? Jos vaikka toisessa eturenkaassa on vähemmän....

    • karime

      Sama homma itellä (Avensis -09) ja monella muullakin, että auto puoltaa.
      Takuuseen ei mene jos asiasta ei huomauta ennen vapaaehtoista ensihuoltoa, niin kuin joku aikasemmin mainitsikin. Itsekin kysyin tuosta asiasta Toyota huollosta ja noin se menee.
      Tekniikan maailman Avensis-kestotestestissä oli manittu samasta asiasta, eikä puoltamista saatu häviämään vaikka aurauskulmia säädettiin eli jonkin sortin ominaisuus joissakin yksilöissä.
      Itse ajattelin käydä tässä lähiaikoina kuitenkin säätään aurauskulmat ja katsoa josko se auttaisi.

    • Auraus

      Säädätin aurauskulmat muutamaan kertaan ja puoltamista esintyy vähemmän nyt. Pitää vain löytää hyvä hulto mikää osaa säätää kyseiset auraukset kohdalleen ja miten paljon laitetaan auraus eteen ja taakse jos sitä voi muutamasti millistä sanoa.

      • tarkka kuin formula

        Tänään säädetty ei käy enää huomenna, ei löydy oikeita säätöjä sitten millään. Mitenkähän muut merkit osaa tehdä autoja, joiden ajettavuus pysyy hyvänä vuodesta toiseen, oli oikeat ilmanpaineet tai ei.


    • Taustapeilistä näkyy

      Tojotan kuuluu puoltaa vasemmalle. Tällöin se on kuskin kanssa samalla aaltopituudella.

      • eerops

        "Tojotan kuuluu puoltaa vasemmalle" Miten tuon perustelet?

        Minun Toyota Avensis puoltaa hieman oikealle. Vaikuttaako tien kaltevuus vai onkohan ominaisuus?


      • Epäilen...
        eerops kirjoitti:

        "Tojotan kuuluu puoltaa vasemmalle" Miten tuon perustelet?

        Minun Toyota Avensis puoltaa hieman oikealle. Vaikuttaako tien kaltevuus vai onkohan ominaisuus?

        että ominaisus on ! Käytän tänään säädättämässä säädöt kohdalleen niin näkee puoltaako vielä oikealle.


      • viimeiset metrit

        Ave on demareiden automerkki. Rollalla ajelee työttömät ja luuserit. Demujen kannatus laskusuunnassa. Tojon taso laskenut. Entinen katsastustilastojen ehdoton ykkönen on uusien mallien myöstä vajonnut sijoille 24-49. Se tarkoittaa, että Toyota on hävittänyt myyntivalttinsa eli ylivoimaisen luotettavuuden. Tojot nykyisin suurikulutuksisia ja runsasvikaisia autoja ja erittäin kalliita huoltaa ja korjata. Korjaamotoiminta on laskettu ala-arvoiseksi. Palvelu on jätkämäistä, jopa epäkohteliasta ja maksavaa asiakasta halventavaa(vert. japanin ydinvoima..!!!!). Joku peilikin maksaa 500 euroa. Siis mitä vittua tommonen hinnoittelu on. Viimeinen Tojo menossa ja merkki vaihtuu keväällä.


    • kpg1

      Nykyautoissa on renkaiden leveydet kasvaneet viimeisen kymmenvuodenaikana.
      itselle kävi kerran niin, että uusi Mondeo söi eturenkaat finaaliin jo 15 000 Km:n ajossa. Nelipöyräsuuntaus oli "kuulemma" tehtaan antamien teleranssien rajoissa.Säädettiin kuitenkin uudelleen.
      Imeisen tarkkaa on tuo suuntaaminen. Vika ei toistunut.

    • akaup

      2009 mallissa on sähkötehostin viekää huoltoon toyotalla on huollossa tieto että rattiakselia pitää kääntää pari pooria niin sähkömootorin mangeeti herkee vaikuttamasta itsellä avensis 09 ajetut 47 tuhatta vaiva oli uutena korjasivat 30 huollossa viitasaarella

      • Eipä

        tuota tiennyt edes Tekniikan maailman testiryhmä, tulivat siihen tulokseen että on auton ominaisuus. Olisi luullut huollon sanoneen kyseisestä viasta.
        Säädättivät auraukset kohdalleen ja myöhemmin 30tkm. huollossa säädättivät ratin suoraan, koska aurauksia säädettäessä oli jäänyt ratti vinoon, joten lopputulos oli ominaisuus.


      • Magneetti...

        voimat taitaa olla hyvin pienet kyseisessä asiassa, joten epäilen koko juttua.


    • akaup

      kantsii kokeilla ainakin meillä autoi puolti tosi pahasti vasemmalle

    • tojoterolla sama

      se on avensiksen tyyppivika kun on ajettu 100000
      kori pehmenee ettei sillä voi kärryä vetää ollenkaan
      auto venyy jos raskas kärry perässä

      • huippuvalinta

        Jaa. Mulla ajettu yli 300 tkm ja asuntovaunua vedelty lukuisia kesiä. Ei mitään vaikutusta koriin, koneeseen, laatikkoon tai vetolaitteisiin.
        No, jarrupaloja kuluu vähän enemmän.
        Se on suorastaan siunaus, että on Aisin vaihteisto, eikä dsg.


    • Jacc

      Minkä kokoiset renkaat on alla?? Pelti vai alu vanteet?

    • premium1

      Nuljuja luikeroita ne ovat Avet , yök.

    • Automies 60 ajovuott

      Ei puolla mihinkään jos on kulmat kunnossa, renkaat kunnolliset ja rengaspaineet oikein. Nyt mene kipin kapin auton kanssa nelipyöräsäätöpukille asiansa osaavaan liikkeeseen niin tulee kuntoon, pelkkien aurauksien säädöillä ei hommasta tule mitään.
      Vialliset iskarit voit unohtaa niillä ei ole mitään tekemistä puoltamisen kanssa.

      • Anonyymi

        Ja tekniikan maailman porukka ei näitä älynnyt kokeilla?


    • Pete77

      Itselläni on -08 D4D 150 Avensis jonka nelipyöräsuuntaus on todella haastavaa. Tietokoneen ilmoittamat arvot eivät pidä paikkaansa ainakaan taka-akselin osalta. Kolmannella kerralla saatiin kohdalleen kun säädettiin annettujen arvojen yli hieman.

    • j-korimalli 1,4t

      Ihan sama riesa oli entisessä corollassani joka oli uudesta asti saman tapainen puoltaja, joko oikealle tai vasemmalle.
      Tuo ei ole vika, vaan se on ominaisuus, eikä sitä oikein mitenkään pois saa vaikka rengaspaineitakin olisi muuttanut.
      Jos mielit vaihtaa uudempaan autoon, käy ihmeessä koeajamassa muitakin merkkejä, kuin Toyota autoissa on edelleen isoja eroja vielä nykypäivänäkin.
      Itse vaihdoin Corollan toissa vuonna pois uuteen J-kormallin Astraan ja hämmästys oli suuri miten ajo-ominaisuuksissa ja muutenkin yleisesti on eroja autoissa. Sen sijaan 6-kopan Golfissa kanssa verrattuna J-korimallin Astraan en käyttöominaisuuksissa suuria eroja havainnut, jos en olisi Astraa valinnut niin sitten Golf.
      Mutta Corollaan ei paluuta ole, pitkää mökkimatkaa ajavana ajo-ominaisuudet korostuvat. Kaupunkiajossa Corolla huono ohjaus ei juurikaan haitannut.

      • Otan osaa

        Kuusakosken jäljiltä sinunkin pihasi tulee vihreämmäksi.


      • myös itse vaihtanut

        Muutkin ovat näköjään vaihtaneet Toyotasta pois,kun takavuosien suosikki corolla, nyt auris/corolla ole ollut aikoihin enää parhaiten myyvien joukossa, Avensis taitaa olla ainoa, mikä vielä myy jotenkuten.
        Taitaapi olla tulevaisuudessa niin, että Suomalaiset ajavat muilla autoilla, kuin juuri Toyotalla.
        Toyotan ongelma on kehno mallivalikoima erityisesti corolla/auris kokoluokassa, ei ole farkkua, ei bensaturboa. Lisäksi auton vetokyky jarruttomalla peräkärryllä on heikko 450kg, kun useimmissa eurooppalaisissa se on vähintään 200kg enemmän. Onko sitten niin, että alusta, jousitus tai jarrut niin heikot, että ei voi kuljettaa enempää.


    • onneksi Toyota

      Jos olis enemmän ajettu niin yksi todennäköinen syy voisi olla jommankumman puoleinen raidetangon pään pallonivelen väljyys.
      Itselläni oli aikoinaan Vento jossa oli sama taipumus vetää oikealle ja syy oli kuskin puoleinen raidetangon ulommaisen pään väljyys.
      Nykyään mennään Avella myös...

      • Anonyymi

        Toyotan tukivarret ja muut alustan osat on niin heppoisin että jos ajaa kiville tai montuun, niin suuntaukset menee heti vituralleen. 100tkm on jo paljon Toyotalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.

      Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat
      Politiikka
      27
      7244
    2. Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"

      "...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."
      Maailman menoa
      33
      3519
    3. Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi

      Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks
      Maailman menoa
      26
      3096
    4. Toksinen persuvasemmisto

      Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k
      Maailman menoa
      20
      2760
    5. Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!

      🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S
      Maailman menoa
      333
      1785
    6. Kerro tarinasi

      Miten kaikki alkoi.
      Ikävä
      95
      1195
    7. Miten määrittelisit suhteesi häneen?

      Mistä on kyse?
      Ikävä
      88
      1012
    8. Mitä muru toivot

      Oikein kovasti?
      Ikävä
      94
      1003
    9. Tikkunenällä on kovat luulot itsestään

      Mut ei tarjottavana muuta kuin katkeruutta, ilkeyttä ja ilkeä luonne hyih.. oikea miesten nielijä Onneksi kaivatullani
      Ikävä
      13
      993
    10. Hei sinä (m)

      Meidän välinen tunnepyörremysky alkoi viime syksynä eikä ainakaan mun taholta ota laantuakseen. Tulet mun mieleen päivit
      Ikävä
      3
      971
    Aihe