miltä vuosikymmeneltä talo

miltä vuosikymmeneltä talo kannattais ostaa jos haluaa välttää niin sanottuja homesieniä.
111546
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Homesieniä on kaikialla, jos niitä pelkää ei kannata ostaa taloa ollenkaan, mutta rakenna uusi niin sienetkin on uusia ja niiden kehittyminen vaarallisiksi vie enemmän aikaa.

Äänestä
  • milloin tehtiin huonoimmat talot.

    Äänestä

  • tietämätön kirjoitti:

    milloin tehtiin huonoimmat talot.

    *50..60-luku. purueristeisiä hyvin säilyviä taloja
    , joissa ei kovin hyvä lämpöeristys.

    *70-luku. Tasakattotaloja matalalla sokkelilla. Huonoimmat talot. Muoveja ja mineraalivilloja alettiin opiskella laittamaan.

    *80-luvun alkupuoli. Loivia ja jyrkkiä harjakattoja, edelleen aika matalat sokkelit.
    Salaojiakin laitettiin jo yleisesti.
    80-luvun lopulla /90-uvun vaihteessa rakentamisen moraali lässähti totaalisesti; törkeimpiä tahattomia ja tahallisia virheitä.

    *90-luku. Aluskatteet pakollisia. 80-luvun lopusta jotain opitttu; laatu vähän parempaa.
    Tuulettuvat alapohjat yleistyivät; sokkelin vierustäytöt paremmin; patolevyt, sadevesien johtamisen kauemmas talosta.

    Vähän sellaista mutu-tietoa..

    Äänestä

  • sippo kirjoitti:

    *50..60-luku. purueristeisiä hyvin säilyviä taloja
    , joissa ei kovin hyvä lämpöeristys.

    *70-luku. Tasakattotaloja matalalla sokkelilla. Huonoimmat talot. Muoveja ja mineraalivilloja alettiin opiskella laittamaan.

    *80-luvun alkupuoli. Loivia ja jyrkkiä harjakattoja, edelleen aika matalat sokkelit.
    Salaojiakin laitettiin jo yleisesti.
    80-luvun lopulla /90-uvun vaihteessa rakentamisen moraali lässähti totaalisesti; törkeimpiä tahattomia ja tahallisia virheitä.

    *90-luku. Aluskatteet pakollisia. 80-luvun lopusta jotain opitttu; laatu vähän parempaa.
    Tuulettuvat alapohjat yleistyivät; sokkelin vierustäytöt paremmin; patolevyt, sadevesien johtamisen kauemmas talosta.

    Vähän sellaista mutu-tietoa..

    Vasta viime vuosina on tulleet kunnon kosteuseristeet ja tietotaito niiden tekemiseen.
    Kosteusvaurioita ja vesivahinkoja löytynee lähes kaikista aikaisemmin rakennetuista taloista enemmän tai vähemmän. Yleensä talon ostajat saavat tehdä täysremontin saunaan ja pesuhuoneeseen. Ja se ei ole halpaa!

    Äänestä

90-luvun loppu päästä ja sen jälkeen tehdyssä on noudateetu uudempia määräyksiä.

Äänestä
  • asuntojen hinnoissa on erikoista se että vanha-70-luvun talo maksaa saman kuin uudehko miten se on mahdollista,voihan niissä vanhoissa olla kaunis pinta,mutta mitä pinnan alla.

    Äänestä

  • erikoista kirjoitti:

    asuntojen hinnoissa on erikoista se että vanha-70-luvun talo maksaa saman kuin uudehko miten se on mahdollista,voihan niissä vanhoissa olla kaunis pinta,mutta mitä pinnan alla.

    Kysehän on kysynnästä ja tarjonnasta. Kun rahat ei riitä uuteen, niin joudutaan tyytymään halvempaan, vaikka hinta/laatu-suhde on huonompi.

    Järjellisesti ajatellen huonommin rakennetun vahan hinnan pitäisi pudota, kun markkinoille tulee parempia asuntoja.

    Äänestä

Vuosikymmenellä ei ole merkisystä sillä talot ovat yksilöitä ja aina osa taloista on huonoja ja osa hyviä ja niin tulee jatkossakin olemaan. Myös se miten taloa on huollettu ja hoidettu vaikuttaa ratkaisevasti talon kuntoon. Vanhat talot kaipaavat aina remonttia pysyäkseen kunnossa. Säänöllisellä remontilla ja huollolla pidetään sienet kurissa ja mahdolliset ongelmat havaitaan ajoissa.

20-30 luvulla rakennettiin kosteusteknisesi hyviä taloja kun pesutilat olivat erillisessä rakennuksessa mutta se vastaako ko. järjestely enää nykypäivän mukaavuustasoa on toinen kysymys.

Äänestä
  • mutta toisaalta vuosikymmen antaa kyllä vinkkiä mitä on odotettavissa..

    Äänestä

Uudetkaan talot eivät ole hyviä. 70-luvulla öljykriisin seurauksena alkoi buumi jossa taloista pyritään tekemään mahdollisimman tiivitä ja hyvin eristettyjä ja sama buumi jatkuu edelleen. Asiassa vain on negatiivinenkin puoli kun talot ovat tiivitä ja hyvin eristettyjä niin materiaalien luonnollista "hengittämistä" ei tapahdu ja jos jostain syystä materiaalit kostuvat niin kuivuminen on hidasta ja se taas sopii sinikasvustolle.

Vanhat talot joissa eristettä on vähän ja ilmansulut puuttuvat toimivat kosteusteknisesti hyvin sillä niissä rakenteet pääsevät kuivumaan vapaasti. Tälläinenkin talo muuttu huonoksi jos se nykyaikaistetaan ja tehdään mahdollisimman tiiviksi ja hyvin eristetyksi.

Jos asiaa katsotaan enrgiankulutuksen ja mukavuuden kannalta niin tilanne kääntyy päinvastaiseksi.

Äänestä
  • 60 luvulla tehtiin matalaperustuksia, 70-luvulla tehtiin tiivistä, mutta ei huolehdittu ilmanvaihdosta, 80-luvulla tehtiin virheellinen korjausliike ja pullon välttämiseksi jätettiin höyrysulku pois. -97 määräykset saattiin kohdilleen ja näitä noudattaen ei oikein huonoa taloa voi edes rakentaa. Valitettavasti vieläkin löytyy sooloilijoita, jotka tekee kuten enenekin, tai soveltavat oman pään mukaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


homesieni kirjoitti:

miltä vuosikymmeneltä talo kannattais ostaa jos haluaa välttää niin sanottuja homesieniä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu