Kukahan Puolangalla (ketkä)

seurailivat ilveksen jälkiä moottorikelkoilla--vieläköhän ilves jälkiä jättänee.
12432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

milloinkahan ko. tapaus sattui?
minäkin olen seuraillut kissojen jälkiä kelkalla joskus parikytä vuotta sitten.
(mutta ne lumet ovat jo virranneet itämereen ja ties minne)
silloin niitä oli enemmän, jopa pieninä perhelaumoina. myös suksilla jälestin niitä. jänisten pyyntipaikkoja ja syönnösiä löytyi ja olisko ollut hyyvyksestä napattu teerikin.
itse kissaa en päässyt aivan näkemään lumien aikaan, mutta kesäyönä auton ikkunasta sekin tapahtui.
näillä lumilla olen ainakin yhden elukan jäljet yhyttänyt.

Äänestä

Nehän ne kelkkailevat ilvesten perässä, jotka parveilevat autoh. " porobaarissa", siellä näkyy kelkkoja joka maasturin ja pakkettiauton perässä kärryssä, muut ihmiset Puolangalla tekevät työtä elääkseen, eikä heillä ole tarvetta moista harrastaa.

Äänestä

Olikos ne niitä joita kutsutaan ihmisten keskuudessa munattomiksi pallinpurijoiksi?

Äänestä

Voi olla viranomaisten siunaamaa hommaa. Eikös noita tupsukorvia vähennetä urakalla

Äänestä
  • Märkiä päiväuniako kahtelet??? Kelkalla jäljitetään??? Niin sitä pitää...heh heh.

    Äänestä

niin no --tietysti eräpoliisi voisi tarkistaa näiden päiväunieni laadun--ajattelin vain,noin mielenkiinnosta tsekata millaisia kommentteja tulee ja ainakin yhteen polveen kalikka kalahti.

Äänestä

Kaikkea se jakomielisyys teetättää.....persoona poksahtelee sinne sun tänne mutta onhan siinä se etu että kun ite kysyy ja ite vastaa ei aina tule erimielisyyksiä...jatka samaan malliin...heh heh.

Äänestä

poliisit laittakaahan tuommoiset paskapää nuoret ja aikuiset lumikelkkahullut,kahaajat kuriin ja moottorikelkat välittömästi valtiolle kun ajelevat kylillä ja maanteillä,hiihtoladuilla särkevät hiihtolatuja,ei moottorikelkoilla kuulu ajella kylillä ja hiihtoladuilla ja vielä, koirien taluttajat,kävelijät välittömästi POIS HIIHTOLADUILTA LATUJA EI KUULU TUHOTA JA SOTKEA,MUISTAKAA SELLAINEN ASIA KIITOS. TERVEISIN KUNTOILEVA KANSA.

Äänestä
  • just,ni

    Äänestä

  • Kyllä sinne ladulle koirat ja kävelijät sopii,ei niitä näin pikku kylässä paljoo oo. Ja eipä nuo pitkiä matkoja tallustele.Toista on nuo kelkkamiehet,aika pahan jäljen jättävät kelkoillaan kun pitkin poikin ajelevat hiihtoladulla.Itse ainakin olen nurin kupsahtanut kelkkailijan jättämällä uralla,vaan jalanjäljet ei haittaa...

    Äänestä

Onko Lupposelta ilves? Lupposella on myös ilves.

Äänestä
  • antaa sen olla siellä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nä-kijä kirjoitti:

seurailivat ilveksen jälkiä moottorikelkoilla--vieläköhän ilves jälkiä jättänee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu