Moottoripyörän vuokraus

kohta lähdössä

Olen lukenut palstaa, mutta en oli vielä löytänyt paikkaa josta voisi kysellä moottoripyörää vuokralle. Skoottereita ja mönkijöitä tuntuu olevan tarjolla, mutta isommat moottoripyörät ovat vielä hukassa...

Toinen kysymys koskee ruokailua. Osaako joku suositella kunnon pihvipaikkaa Ponta Delgadan kaupungissa? Tuo Masseurin mainitsema maatalousosuuskunnan ravintola on varmasti loistava, mutta ei aivan kävelymatkan päässä kaupungin keskustasta.

7

1549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ANC Moto Rent

      Yritys vuokraa mönkijöitä, polkupyöriä ja motskareita.

      Avenida Dr. João Bosco Mota Amaral
      (hotelli Marina Atlânticoa vastapäätä)
      9500 Ponta Delgada

      email: [email protected]

      GSM.: 351 925 788 334
      GSM 351 967 309 909

      Moottoripyörien vuokraus on uutta ja tuli kai mahdolliseksi pari vuotta sitten. En voi vahvistaa, vuokraako yritys todella myös mottoripyöriä, Tieto että näin olisi on peräisin tältä palstalta eräältä viime vuoden matkailijalta, joka vuokrasi mönkijän.

      Pihvipaikka: Suositan yhä ehdottomasti maatalousosuuskunnan ravintolaa maalla. Mielestäni maksaa vaivan. Jo ilmapiiri ja ympäristö ovat visiitin arvoisia. Tämä on maalla syntyneen ja kasvaneen mielipide.Taksi vie ja myös hakee, kun sovitte kuljettajan kanssa. Matkakustannukset ovat 25-30 e.

      Keskustassa kokeilkaa Restaurante São Pedroa (Largo Almirante Dunn)samannimisen kirkon vierellä lähellä hotellia Acores Atlântico tai ravintolaa a Colmeia hotelli Colégiossa (Rua Carvalho Araújo, 39).

      Olen juuri julkaissut kotisivuillani ravintolaoppaan nimeltä Ruoka ja juoma São Miguelilla, Azoreilla. Toivon, että siitä on hyötyä Sao Miguelin ravintolakuylttuurin ymmärtämisessä. Oppaan voi tulosta Kuvagalleriasta (Kuvagalleria/Matkaoppaita - Ruoka ja juoma São Miguelilla, Azoreilla.

      • kohta lähdössä

        Kiitoksia asiallisista vinkeistä ja nopeasta vastauksesta!


      • kohta lähdössä

        Myös kalastusreissu kiinnostaa ja niistä juttua täällä jo on ollutkin...
        Tosin hintahaitari on vielä hieman epäselvä. 2 henkilöä meitä olisi, mutta ei oikein yli 100€/henkilö malttaisi maksaa reissusta. Onkohan tuolla rahalla mahdollista päästä kunnon kalareissuun?


      • kohta lähdössä kirjoitti:

        Myös kalastusreissu kiinnostaa ja niistä juttua täällä jo on ollutkin...
        Tosin hintahaitari on vielä hieman epäselvä. 2 henkilöä meitä olisi, mutta ei oikein yli 100€/henkilö malttaisi maksaa reissusta. Onkohan tuolla rahalla mahdollista päästä kunnon kalareissuun?

        Kalastuksesta Azoreilla ja etenkin São Miguelin vesissä kerrotaan parissa sivuillani julkaisemassa tarinassa, "Azorit yksi maailman 10. parhaimmasta syvänmeren kalastuskohteesta" (27.2.2010) ja "Azoreita koekalastamassa" (12.11.2008). Nämä tarinat löytyvät näpäyttämällä etusivun alaosassa olevaa palkkia "Lisää tarinoita" ja sen jälkeen avautuvalla sivulla "Uutise/Azorit".

        Vuoden 2010 helmikuussa kalasturetkien hintataso oli seuraava (lainaus nettisivuillani julkaisemasta jutusta):

        "Rannikkokalastusretki kestää viitisen tuntia ja maksaa tällä hetkellä (2010) 90 euroa henkilöltä. Hinta kattaa aluksen vuokran, miehistön palkkiot, materiaalikulut sekä virvokkeet. Kalastajien käytössä on Shimanon vavat (20 lbs).

        Avomerelle suuntautuvan noin kymmenen tunnin (full day) tonni- ja marliinikalastusretken aluskohtainen hinta liikkuu 700-900 euron tietämissä. Hinta sisältää aluksen vuokran, miehistön palkkiot ja välineet sekä kevyen lounaan ja virvokkeet. Välineistö on amerikkalaista Melton Tacklen laatumerkkiä."


        Yhteystietoja:

        Carlos Palhinha, Presidente da Associação de Pesca Desportiva de Mar (Azorien urheilukalastusyhdistyksen puheenjohtaja)

        www.biggameazores.com.pt, [email protected], puh 351 296 288 013, GSM 351 914 606 618

        José Furtado, Alaboten kippari, [email protected], puh./fax: 351 296 636 592, GSM 351 917 405 9792

        Ehdotan yhteyden ottamista José Furtadoon. Hän on alan arvostettu ammattilainen.


      • azorit

      • KaikkiAikanaanMaija

    • matkustajat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1329
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      916
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      32
      644
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      600
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      578
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      555
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      543
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      523
    Aihe