Tyhjennysvuoto kestää aivan liian pitkään

Olen 17 vuotias ja olen käyttäny yaz pillereitä n. vuoden. Ei ole koskaan ollut mitään moittimista noista pillereistä. Eli ongelma on nyt, että viime laatan kohdalla tyhjennysvuoto tuli aivan normaalisti ja kesti 4 päivää niinkuin aina. Aloitin uuden laatan ja nyt toisen viikon kohdalla alkoi taas vuotamaan (olen ottanut kaikki pillerit aivan ajallaan) ja pidin sitten uuden tauon siinä. 4 päivän jälkeen aloitin syömään pilleireitä taas siitä mihin ne jäi. Kuitenki tyhjennysvuoto on kestänyt jo 6 päivää ja eritäin runsaana. Ikinä ei ole vuoto kestänyt näin pitkään, varsinkaan kuudentena päivänä näin runsaana.
Onko kenelläkään kokemuksia tälläisestä? En tiedä pitäisikö vaihtaa pillerimerkki, en kuitenkaan haluisi vaihtaa ovat muuten toimineet niin hyvin jo vuoden ajan. Enkä ole raskaana.
43247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ymmärsinkö nyt oikein. Olet pitänyt taukoja miten sattuu, niin kyllä vuotoakin on miten sattuu. Ehkäisystä ei ole tietoakaan.

Jos alkaa tulla vuotoja kesken normaalirytmiin syötyjen pillereiden, niin toki silloin kannattaa etsiä lääkärin kanssa paremmin toimivaa pillerimerkkiä.

Äänestä

Taisin sanoa väärin :) Aina pidän tauon silloin kuin pitää, joskun harvoin olen syönyt kaksi laattaa putkeen ja sitten pitänyt tauon, että aina niinkuin pitää. Mutta nyt kun olin syömässä niitä niin vuoto alkoi aivan kesken ja netistä luin, että jos tuolla tavalla alkaa vuotaa kesken niin tauko kannattaisi pitää siinä. En oikein tiedä, olen vasta 17 ei oo niin paljon kokemusta :) Oiskohan pitänyt sit jatkaa vain normaalisti pillereiden syömistä vaikka tuo vuoto alkoikin?

Äänestä

Et ole kertonut pillerimerkkiäsi, mutta ihan yleistyksinä.
Jos vuoto alkaa esimerkiksi laatan toisella viikolla, niin taukoa ei voi aloittaa silloin, jos ehkäisy on tärkeä. Jos vuoto alkaa laatan kolmannella viikolla, niin tauon voi aloittaa.

Kun pillerit aiheuttavat toistuvasti ylimääräistä vuotoa, on syytä mennä lääkärille, joka voi määrätä toisen merkkiset e-pillerit ja tutkia, ettei vuoto johdu jostain muusta syystä.

Vaikka olisit parikin vuotta käyttänyt pillereitä, niin ne voivat nyt osoittautua sinulle sopimattomiksi.

Äänestä

Kiitos vastauksesta! Taidan varata ajan lääkärille, jotta jos vaikka saisin toisen merkkiset pillerit.
On tää kyllä outoa kun nyt on jo 7 päivä ja vieläkin vuotaa kuin seula. Toivottavasti johtuu vain e-pillereistä eikä mistää vakavammasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kieaa kirjoitti:

Olen 17 vuotias ja olen käyttäny yaz pillereitä n. vuoden. Ei ole koskaan ollut mitään moittimista noista pillereistä. Eli ongelma on nyt, että viime laatan kohdalla tyhjennysvuoto tuli aivan normaalisti ja kesti 4 päivää niinkuin aina. Aloitin uuden laatan ja nyt toisen viikon kohdalla alkoi taas vuotamaan (olen ottanut kaikki pillerit aivan ajallaan) ja pidin sitten uuden tauon siinä. 4 päivän jälkeen aloitin syömään pilleireitä taas siitä mihin ne jäi. Kuitenki tyhjennysvuoto on kestänyt jo 6 päivää ja eritäin runsaana. Ikinä ei ole vuoto kestänyt näin pitkään, varsinkaan kuudentena päivänä näin runsaana.
Onko kenelläkään kokemuksia tälläisestä? En tiedä pitäisikö vaihtaa pillerimerkki, en kuitenkaan haluisi vaihtaa ovat muuten toimineet niin hyvin jo vuoden ajan. Enkä ole raskaana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu