Raksa on kyllä sieltä ja syvältä

siivooja..

Kauanko näitä p**** hommia pitäs tehä, että pääse tekeekkin jotain? 3 vuotta koulua ja saat talonrakentajan nimen ja palkan, mutta työ on sitteen siivoomista, raivaamista ja perkeleen painavien tavaroitten kantoa. 4 vuotta tätäkin p***a tullu tehtyä siinä sivussa yks omakotitalo joka nyt ei apumiehen työtodistus kasassa vaikuta yhtään missään töitä hakiessa joita saa olla koko ajan hakemassa. Mihinkään muualle ei pääse kun riistäjä vuokrafirmoihin. Skanskan mestari kysy että osaanko käyttää katkasusirkkeliä niin hyvä etten temponut turpaan. Ja se olikin sit viimenen pisara. Syksyyn asti tehään mitä tehään mut ala vaihtuu en tiedä mihin mutta valkokypäristen käskytettäväksi en lähe jos en sitten lähe ite tuota kypärää lukemaan.

Mattomiehiä en arvosta kyllä yhtään, kyllä luulis sillä palkalla jaksaa ne saatanan rullat kantaa ite sinne viidenteen kerrokseen. Mutta ei olen niin liimoja haisteleva jääräpää joka ei voi tehdä kun yhtä asiaa.

7

4027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erns7qhe5m

      Raksalla on nostoraja sitten 25 kg, että sen mukaan voi sitten kapinoida valkokypäräistä vastaan. Paikalle voi vaatia vaikka puntarin.

      • valitettavasti raksa

        HE HE HE tälläsillä nostorajoilla ei oo mitään virkaa.niin painavia taakkoja nostellaan kuin vain jaksetaan.miten luulette vaikkapa näiden mattorullien siirtyvän lumituiskun jälkeen kuorma-auton taka laita nostimelta sisälle kun autolla ei joka paikassa pääse aivan oven eteen ja pumppukärry tai matto rulla kärry ei tahdo kulkea lumessa.
        tälle siivoojalle sanon että etsi hyvä poika kiireesti muun alan töitä.niinkuin olet varmasti jo huomannut niin rakennuksilla on iso riski menettää terveytensä(tapaturmat,meteli,pöly)
        ja luuletko että raksa duunit ei kypsyttäisi meitäkin veteraaneja .


    • Liimaa sä Matto.

      Miksi Mattomies kantaisi Rakennusliikkeen Mattorullia ?

      Se kuuluu rakennusliikkeelle.

      Rakennusliike maksaa Mattomiehelle vain asennushinnan.

      • JKLKJ%&/()(/&%¤

        Avaaja on niitä epäonnistujia joka ei pärjää missään. Raksalla on mailman helpoin "edetä" urallaan riippuen omasta oppimiskyvystä ja aktiivisuudesta.


    • Ai sieltäkö?

      Joo raksalla edetään helpoiten sillain että heti amiksen jälkeen kannattaa tehdä pari muksua niin on aina etu ikätovereihin nähden kun työpaikkoja jaetaan. Sitten pikaisesti rakentamaan omakotitaloa tai ostamaan osake kun vielä töissä on eli myönnetään asuntolainaa. No nyt on perhe ja oma talo maksettavana niin hyvää duunia riittää, koska onhan pankinjohtaja ja rakennusherra kavereita keskenään. Ja nimen omaan hyvää duunia koska kantamisesta ei makseta oikein mitään sen lisäksi että se on kuitenkin vaativinta ja kuluttavinta duunia siellä työmaalla. Eli hurskastelemalla eteenpäin vähän niinkuin muillakin aloilla mutta etenkin raksalla. Se on sitten yksi hailee nappaako tuntityöt, vastuunotto, ahkeruus kunhan tällaiset taustatekijät ovat kunnossa kuin perhe ja pankkilaina niin kokoomusväki tykkää.

    • kiiruusti pois

      miksi kukaan alunperinkään hakeutuu raksalle töihin.eihän ne nätit tytötkään tykkää mistään rakennus miehestä .olet neljäkymmentä vuotta paskaduunissa niin sinulla on selkä,lonkat ja polvet aivan lopussa,olet isolla mahalla varustettu tupakoiva katkera mies.etsiydy kiireesti kokonaan muihin hommiin.itselle riitti 16v raksaa.

    • ebtouyljo

      Epäilisin ettei sinne kukaan hakeudu. Uhkaillaan, painostetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7493
    2. 90
      5275
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      82
      4956
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      135
      4333
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3100
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2739
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      46
      2722
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      55
      2312
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2289
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1890
    Aihe