Luokkaretiki, mistä, miten?

xjannix

Elikkä ollaan luokkani kanssa miettineet hyvää ohjelmaa luokkaretkellemme keväällä. Olemme siis 15-16 vuotiaita ja käymme viimeistä vuotta yläasteella eli ysillä.
Miettisin että mitä mieltä olette? Sopiiko tämä tytöille että pojille? Onko harrastus kivuliasta jos ajattelee jtn tyttö luurankoa joka saa tuollaisen ammuksen esim reiteen? Ja minkälaiset on yleensä suojat?
Ja mitä hintaluokkaa on vuokrata tuollainen paintball rata?

Ja sitten olisi plussa jos joku tietäisi missä sijaitsee lähin rata, asumme kapungissa nimeltä Karjaa, Turun ja Helsingin välissä :)))

1

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peinttaaja90

      Paintballin harrastajissa on niin miehiä kuin naisiakin, mutta kyllähän harrastajakunta pääasiassa kuitenkin tuppaa olemaan turhan miespuolista, täytyy vähän valitellen todeta :). Itse lajissa ei sinällään ole mitään mikä tekisi miehistä parempia pelaajia, päinvastoin pienempi ja ketterämpi pelaaja on usein edullisessa asemassa mahtuessaan pienemmän suojan taakse piiloon.

      Tuolta löytyy vuokrauspaikkoja => http://www.paintball.fi/page.php?al=vuokraamot

      Ei näyttäisi ihan Karjaalla olevan, mutta sitten paikkoja löytyy Helsingin tai Turun suunnalta. Yhden henkilön vuokrapaketin hinnat heittelevät varmaan 20-50 euron välillä, riippuen paikasta ja mitä siihen sisältyy. Kannattaa kysellä eri paikoista tarjouksia, useimmissa paikoissa pakettiin löytynee myös kenttä jolla pääsee pelaamaan.

      Vuokraamoista saa yleensä pelihaalarit/hanskat/päähineen, mutta harvemmasta paikasta löytyy sen enempää suojia, suojamaskia lukuunottamatta, joka onkin sitten pakollinen.

      Ihan läheltä ammuttuna kuula voi kirpaista, mutta yleensä osuessaan vaikka 20-30-40 metrin matkalta osuma vain vähän tuntuu, joskus voi jäädä mustelma, mutta niitä ei sill lailla kannata pelätä, ne kuuluvat osana peliin. Yleensä pelin jälkeen mustelmia sitten vertaillaankin :).

      Hyvä idea on että pelatessa ei olisi paljasta ihoa ollenkaan näkyvissä, silloin jäljetkin jäävät aina pienimmiksi. Henk. koht. en kyllä koskaan pelaa ilman hanskoja, en niinkään osuman pelossa, mutta ne muutamat kerrat kun erehdyin kentälle ilman, niin aina oli sormet naarmuilla kun osuivat oksiin jne. juttuihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      4957
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3282
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3009
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1757
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1520
    6. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      19
      1511
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      114
      1388
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      115
      1073
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1069
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1037
    Aihe