--------------
Taikausko on mielensairautta
-------------
10110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitä on mielensairaus? Sielun asioita eli mielen ulkopuolisia asioita??
Vai kysytkö tässä sen pseudotieteellisen psykiatrian nykynäkemystä, jonka psyykenlääkkeen tuottajat ovat sanelleet?
Mielestäni skeptisyys Skepsis RY:n ja Vapaa-ajattelijoiden tyyliin on sielunsairautta. Ehkä heille minä olenkin mieleltäni sairas, mutta eivät he minua voi enää 2010-luvulla toisinajattelusta vankilaan laittaa.
kyllä nevoi tasan margariininä ja vaikkei oiskaan ottanu päivän päästään arkipillereitä... ei ne kysele... siten mennään vaan niin, että valkotakkisten helmat pöllähtellöö.
"pseudotieteellisen psykiatrian"
Tiedätkö psykiatriasta niin paljon että osaat väittää sitä ihan perustelujen kanssa pseudotieteeksi, vai oletko päätynyt mielisairauden vuoksi osastolle ihan pakon sanelemana ja nyt purat katkeruuttasi tänne kun harhojasi ei uskottukaan?
Alottaja on ite ehkä terve mutta kuitenki pelle ja sen mieli on kovin pieni ja yhteiskunta kelponen! semmonen ihminen jonka mieli on vapaa ja laaja on yhteiskunta kelvoton! näin se menee :D ostakaa elämä sillä yhteiskunnalta sitä et tuu saamaan!
Ufot on silkkaa ja puhdasta paskaa!
Liian vilkas mielikuvitus, heikot hermot ja yleinen tietämättömyys ovat vahvasti edustettuna NIIDEN henkilöiden kohdalla, jotka ovat nähneet jotain selittämätöntä. Mutta suurin osa ufohavainnoista on ihan tarkoituksella tehtyä fiktiivistä shittiä!
Jos sinä et ole nähnyt mitään todisteita alieneista, niin turha vetää kaikkia samaan kastiin.
Eivät kaikki ole samanlaisia skeptisiä joille mitkään todisteet ei ikinä tule kelpaamaan, ei vaikka omalle pihalle laskeutuisi. Senkin teikäläinen laittaa helposti hallusinaation piikkiin, kun järki ei riitä, tai hermot ei kestä. Ei vaikka samanlaisia aluksia näkisit dokumenteissa pilvin pimein, jonkalainen pihallesi olisi laskeutunut.
Hyvin sanottu. Sen näkee jo laajamielisten silmistä, että he eivät liiku vapaasti yksinomaan tässä maailmassa.
Menenpä vittuilemaan tästä tapauskovaisille evlutisteille.
oottekste jotain niiku teinikoviksia... ja niiku tä... ootteko nöhny ufoja?
Pölhöjä ja vinksahtaneita kyllä riittää.