Kunnon kohottaminen

Poikajokaonpoika

Elikkä nyt olisi ideana kunnon parantaminen. Mulla on huono kunto, cooper 2100m ja tosi raskasta oli. Ajattelin että aloittaisin intrevaali vai mikä se oli juoksulla. Eli välillä juoksua välillä kävelyä. Miten kannattaisi ruveta treenaamaan näin alkuun? Vinkkejä milläisella treeniohjelmalla kannattaisi lähteä liikkeelle.

9

241

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2100

      Hmm.. Minä kyllä luulin että 2100m Cooperin-testissä on ihan hyvä tulos...
      En kyllä ainakaan sanois että sulla mikään huono kunto on...

      • luppapup

        no sinä olet sitten väärässä
        2100 on huono tulos pojalle


    • 9+3

      Intervalli on ihan OK silloin kun on pakko tehdä sitä eli ei yksinkertaisesti jaksa juosta. Muuten tuollaisesta juoksu-kävelystä ei ole mitään hyötyä. Oikea intervalliharjoittelu on sitä, että juoksun lomassa juokset välillä kovempaa, mutta kuitenkin juokset koko ajan.

      Oma ohje kunnon kohotukseen on se, että se on pitkäjänteistä hommaa. Älä jätä kesken äläkä löysäile. Siis ei mitään kerran viikossa lenkkejä. Yritä juosta mahdollisimman pitkiä aikoja yhtä mittaa. Säätele jaksamistasi nopeuden avulla, siis hölkkää vaikka kävelyvauhtia kunhan hölkkäät. Tämä on huomattavasti nopeampi tapa kunnon nostamiseksi kuin se, että juokset eka liian kovaa itsesi piippuun ja sitten kävelet tai pysähdyt lepäämään hetkeksi.

      Itse aloitin alle 2000 coopertuloksesta treenin ja nyt menee 2900, eli kyllä sen tuloksen saa ylös kunhan jaksaa harjoitella.

      • poikajokaonpoika

        Kauan sinulla meni aikaa tuohon?


      • 9+3
        poikajokaonpoika kirjoitti:

        Kauan sinulla meni aikaa tuohon?

        Aloitin syksyllä lenkillä käymisen. Alkuun oli tosi vittumaista, mutta kun kunto parani niin treenaaminen alkoi olla mukavampaa. Käyn n. 5 kertaa viikossa lenkillä. Välillä koitan vaan juosta pidemmälle kuin aikaisempi enkka ja välillä koitan juosta vakioreitin nopeammin kuin ennen.


    • jeahh

      ensinnäki jos meet kaveris kaa lenkille nii hölkkää ´silleen että pystyt puhuun kaveris kanssa aika normaalisti niin se kehittää peruskuntoa--> eli syke n. 100-140

    • Duudah

      Ite juoksin ennen kesälomaa cooperissa 2400, ja kesäloman puolessavälissä alotin hölkkäämisen. Aluksi juoksin & kävelin parin kilsan reitin, minkä jälkeen vaihdoin n. 3-4 kilsan reittiin ja lopulta noin 5km reittiin. Vähän ennen lumen tuloa jaksoin juosta tuon 5km metsäreitin 20 min sisään kaverin kanssa. Eli kyllä se kunto nousee jos vaan jaksaa juosta.

    • pulaajantarzan

      Lähet pururaalle, sama toimi itelläkin cooper 3000 eikä tunnu missään
      voimaa vaan pitäs saaha jalkoihin....

      • HEHEHEHEEE

        hyvä nimi tarzan :D

        Yhteenlaskuntuloseiollutoikea, arvatkaa hävettääkö :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      74
      3397
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3127
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3002
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2671
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1739
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1705
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1679
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1628
    Aihe