Ei kannata tunnustaa

Näin se vaan on

Hyvä esimerkki on vuonna 2001 Lahdessa tapahtunut taksimurha. Mies oli Helsingistä ottanut taksin Lahteen jossa ampui kuskin. Poliisi sai selville aseen ja alkoi kerätä niitä vertailua varten. Kaverilla meni pupu pöksyyn, pakeni ulkomaille. Kun hänet tuotiin Suomeen tunnusti tekonsa, sai siitä hyvästä elinkautisen jota lusii vieläkin.

Olisi jäänyt kylmän rauhallisesti Suomeen ja kun poliisi olisi asetta kysynyt sanonut että oli myynyt sen tuntetamattomalle miehelle. Eihän poliisi tätä olisi uskonut ja varmaan olisi pariksi viikoksi vangittu mutta kun olisi pysynyt kertomuksessaan eivät olisi voineet mitään, ei olisi edes syytettä nostettu. Murhatuomioon pitää olla lähes täydellinen näyttö. Ei riitä että on omistanut samanlaisen aseen.

Tarinan opetus, aina kannattaa kiistää, ei ole mitään hyötyä tunnustamisesta!

11

5860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei väistetä

      Sinä siis haluat, että murhaajat eivät jäisi kiinni teoistaan, ja siksi neuvot heitä. Olisit ryhtynyt juristiksi. No, eiväthän lahjasi olisi siihen riittäneet. Toivottavasti joku katkaisee sinulta kaulan, viipaloi sinut kilon kappaleiksi ja syöttää sioille. Eikä tunnusta vaikka mikä olisi.

      • Näin se vaan on

        Ei kannata tunnustaa sillä siitä ei ole mitään hyötyä. Antaa poliisin tehdä työnsä, jos sen osaavat ei mitään tunnustusta tarvita. Jos eivät osaa on se heidän häpeänsä.


      • IC4m

        Ei poliisi tee ilman johtolankoja tai epäilystä yhtään mitään. Kysymys kadonneen kohtalosta pitää tulla omaisilta. On tämä maa aivan mielipuoli. Vain tiedustelulain käyttö sallisi poliisin oman aktiivisuuden ja menetelmät. Rikosilmoitus voisi olla voimassa niin kauan, että todetaan muuten kadonneeksi.


    • Totta turiset

      Kiisto pitää loppuun saakka, mitään ei tunnusteta!

      • Heebo

        Nyt taitaa kaveri olla vapaana. Luultavasti vaihtanut Jari Pajunen nimensä ja voi olla vaikka naapurisi..


      • Anonyymi
        Heebo kirjoitti:

        Nyt taitaa kaveri olla vapaana. Luultavasti vaihtanut Jari Pajunen nimensä ja voi olla vaikka naapurisi..

        Juu on. Etunimi tosin on sama.


    • loppuelämän syy

      on mulla, mutta näin se kävi 4v sitten asiassa, ei tutkimuksia poliisin puolelta ei koskaan syytteitä ihmisen katoamisen jälkeen, onneksi, mutta itse tunnen syyllisyyttä asiasta lopun elämäni, koska olen syyllinen tapahtumaan tavalla tai toisella ja kaverini kanssa!

      • V12

        Miksi täällä ei kadonneen suku tee siitä rikosilmoitusta? Olen ihmetellyt valtittajia, eikä kukaan tee asialle mitään muuta kuin vuosien valitus ja huuto netissä. Mitä se vaikuttaa, ei auta ketään huuto? Poliisihan toimii kun on tehty rikosilmoitus.


    • freexx

      Murhaajasta oli muutakin näyttöä, kuin pelkästään aseen omistaminen.

      • Lciiz

        Murhaajien omantunnon tuskaa helpottaa, kun joku kertoo ja hän jää kiinni. Pystyy aloittamaan rehellisen elämän.


    • fiic

      Missä näistä tapauksista on jatkuvasti asianosaiset, urhit tai silminäkijät? Puhumattakaan siitä, että moni voisi mennä ja kertoa, mitä epäilee. Onko kansa tyhmää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      66
      2189
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1472
    3. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      62
      1285
    4. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      70
      1268
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      115
      1145
    6. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      90
      1000
    7. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      69
      980
    8. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      72
      939
    9. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      81
      880
    10. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      11
      855
    Aihe