Kesällä Bratislavaan

Bratislavaan kesällä

Aikomukseni on käydä kesällä Bratislavassa. Mitä edullista hotellia suosittelette? ja onko ylipäätään paljon tarjontaa majoituksista? Mitkä asiat minun tulisi ehdottomasti nähdä ja kokea kaupungissa? Tarkoitukseni olisi käydä myös naapurimaissa eli Itävallassa, Unkarissa ja ehkä Tsekissä myös, eli miten kyseisiin valtioihin parhaiten pääsen tutustumaan? voiko olla että esim jopa kävellen voisin tutustua itävaltaan? Onko Bratislavassa hyvät kulkuyhteydet ja entä lippujen hinnat?

2

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ervo A

      Onhan siellä toki hotellitarjontaa paljonkin, mutta yksi hyvä vahtoehto on aina Ibis, edullinen ja palvelutaso kaikkialla samantasoinen. Kun vanhastakaupungista aloitat tutustumisen, siitä voi sitten laajentaa aluetta, paikallisliikenne toimii hyvin. Wien on siinä lähes vieressä ja esim. Budapestiin kohtuullisen lyhyt junamatka, maisemat kaupan päälle. Toisin sanoen, kolmenkin suurkaupungin kokemukset saat vähällä vaivalla, mutta kyllä se aika Bratislavassa pelkästään tuntuu aina jälkikäteen lyhyeltä, mainio matkailukaupunki kaikkiaan ja ihmisläheinen sellainen.

    • 5+18

      Bratislavassa on nähtävää ainakin Bratislavan linna, Mikaelin portti, Sininen kirkko, Devinin linna ja Ufo-silta :)

      Periaatteessa Bratislavasta pystyy kävelemään Itävallan puolelle. Me mentiin bussilla rajan yli eikä se ollut autotietä pitkin tuhottoman pitkä matka. Jostain varmaan löytyy kartta johon on laitettu kevyenliikenteen väyliä tms. joista näkee mitä reittiä pystyy käyttämään helpoiten. Bussilla/bussin reittiä käyttäen kun menee matkan niin Itävallan puolella rajan tuntumassa on nätti pieni kylä.

      Bratislavalla on hyvät kulkuyhteydet Tsekkiin, Itävaltaan ja Unkariin. Niihin pääsee bussilla (halvin vaihtoehto, student agency, eurolines, orangeway), junalla ja jokilaivalla ainakin Wieniin ja Budapestiin (mä en muista pysähtyykö jokilaiva matkanvarrella missään). Lippujen hinnat on suomalaisen rahapussille edulliset.

      Hotellia mä en osaa suositella. Mä itse olin Bratislavassa vain pari päivää ja se riitti mulle. Mulla oli aika suuret odotukset kaupungista ja se osoittautukin pettymykseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      87
      3645
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      81
      3270
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3102
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      70
      2740
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      47
      2260
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      65
      1832
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      27
      1809
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1765
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1709
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1668
    Aihe