Minulla "pimahti" eilen astianpesukone Miele G 1142 SCU kesken pesun.
Jaksoi 3 vuotta kahden hengen talouden tiskit kaksi kertaa viikossa pestä. käyttökertoja tulee alle 350 kpl.
Jotenkin harmittaa: tyttäreni tarjosi viimeviikolla astianpesukonettaan,koska oli hankkimassa uutta. Sanoin etten tarvitse ,nykyisen pitäisi kestää vielä vuosia.
Nyt on minulla uuden hankinta edessä.
Onko teillä mitään kokemuksia Mielen kestävyydestä?
Omien kokemuksieni perusteella olen ihmeissäni.
Luulin Mielen olevan parempi.
Mikä kone minun nyt kannataa ostaa?
Kokemuksia Miele astianpesukoneista
10
4673
Vastaukset
- xuratta
Mikään ei kestä - ei varsinkaan Miele.....Apropoo. Huono säkä. Laatua ei enää saa rahallakaan...
UPOn ja ASKOn tiskarit on parempia pesemään-kestosta en tiedä. - Miele laatu on totta
Ehdottomasti jos juttusi on totta niin koneesi kannattaa korjata sillä se kestää vielä 17v aivan varmasti tai myy minulle vanhan mielesi?
- terästä enempi!!!
Muovikone tuon mielekin on kun vertaa ruotsalaisiin. Keski-eurooppalainen keskiverto.
- Toyotero
Meillä on tuo sama kone toiminut jo 10 vuotta. Sillä on pesty joka päivä koneellinen astioita.
Eikä se ole muovia vaan RST:tä. Ruotsissa ei enää tehdä mitään kodinkoneita, kun Asean Cylindat kintehdään nykyään Italiassa samassa paikassa, jossa tehdään UPO;kin ja suurin osa nyky tiskareista. Kaukoidän vehkeet tulevat Kiinasta tai Koreasta. - Rautaaeikämuovia
Toyotero kirjoitti:
Meillä on tuo sama kone toiminut jo 10 vuotta. Sillä on pesty joka päivä koneellinen astioita.
Eikä se ole muovia vaan RST:tä. Ruotsissa ei enää tehdä mitään kodinkoneita, kun Asean Cylindat kintehdään nykyään Italiassa samassa paikassa, jossa tehdään UPO;kin ja suurin osa nyky tiskareista. Kaukoidän vehkeet tulevat Kiinasta tai Koreasta.Ei tehä italiassa. Ei yhtään upon eikä askon konetta tehä italiassa!
Askon tiskarit tehdään sloveniassa, Velenjen kylässä.
Upot samoin, poislukien D62 ja d65 jotka tekee Vestel Turkissa.
- enemmänterästä
Asko D5132XLW hintaan 690,00
Parasta mitä rahalla saa !!!!! - Anonyymi
Astianpesukoneen kannattaa antaa mennä tyhjänä välillä lämpimällä ohjelmalla. Tämä on huoltomiehen vinkki.
- Anonyymi
Miele-pakastimeni lakkasi pakastamasta kahdeksan vuoden ikäisenä. Ilmoitin ihan vain kiinnostuksesta asiasta Mielen asiakaspalvelulle nähdäkseni, mitä se vastaa. Vastaus: "Sellaista sattuu."
- Anonyymi
Pyykinpesukone kesti viisihenkisessä perheessä 37 vuotta. Kyllä Mielen laatu kestää.
- Anonyymi
Mielellään naapurilla käy kuivailemassa pyyhkein erilaisia pintoja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2072742
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1262577En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761708Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2031233Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va591230- 471088
- 991001
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6813- 46813
- 107811