Hei vaan. Kelläpä olisi tuoretta tietoa päivälippujen hinnasta tuonne luonnonpuistoon ja mahdollisesti myös parkkialueen maksut kiinnostaa. Onko P-alue kuinka turvallinen? Ajankohta heinakuu 2011. Onko Teillä jotain hyviä käytännön vinkkejä "vaellukselle", kun matkaan lähtee 2 aikuista ja 2 teiniä. Millaisia on ympäristön leirintäaueet? Kiitos mahdollisille vastaajille.
Plitvice Puisto
9
889
Vastaukset
- akiantti
Hei kesämatkalainen!
Olimme 2010 kesänä päivän Plitvicessä.
P-alue on varmaan yhtä turvallinen paikka kuin yleensäkin Kroatia tai Suomi. Eli perussäännöt arvokkaasta tavarasta.
Juomista ja suolaista ravintoa reppuun, märkää kestävät, pitäväpohjaiset kengät, jossakin saattaa olla märkää/liukasta. Uimaan ei pääse, eikä kalastamaan, vaikka kumpikin houkuttaisi - ja rutkasti vielä!
2010 hinnat oli 110/55 kn (16/8€) - eihän ole paljon?
Ja tässä hinnasto tälle vuodelle (linkki)
http://www.np-plitvicka-jezera.hr/en/index.php?option=com_content&view=article&id=40&Itemid=71
Hinnat näyttää samoilta.
Hakukoneilla saa kosolti tietoa lisää, ja jos oma englannin taito ei piisaa, niin voisiko ne teinit näyttää taitonsa...
Sisäänkäynnissä on matkamuistoja ja muutamia paikallisten pitämiä "pulla"kojuja; piiraita yms. Kannattaa noutaa infopisteestä ilmainen, paksu, hyvälaatuinen esite Kroatian luonnosta ja luonnonpuistoista. Esite on mielestäni niin hyvä, että muutaman euron hintakaan ei olisi minua (pihiä) kauhistuttanut.
Nautinnollista ja hyvällä tavalla uuvuttavaa matkaa! - Kesämatka
Tervehdys Akiantti! Ja kiiktos vastauksestasi. Ihmisten omakohtaiset kokemukset on aina parhaimpia, vaikka linkkejä olisi kuinka paljon. Mutta kiitos siis "evästyksestä", joka vain vahvisti omia ajatuksia / uskomuksia. Eikä piljetin hinta konkurssiin vie ; )
Voi että... tulisipa se kesä pian!
Hyvää kesää myös Sinulle! - matkaaja_
Itse olen lähdössä nyt ensi lokakuussa Splitiin viikoksi avopuolisoni kanssa. Pidämme molemmat paljon luonnossa liikkumisesta ja minua etenkin houkuttelisi suuresti päiväreissu Krka:n tai Plitvicen alueelle. Onko kellään siis kokemusta, kuinka kannattavaa/hankalaa on lähteä päiväksi Splitistä jompaan kumpaan? En haluaisi jäädä sinne yöksi, mutta päivän mielelläni seikkailisin.
- omat mukavat matkat
Hyvä kesämatkaaja
Lippujen hinnat olet varmasti jo katsonut.
Olimme pari vuotta sitten matkalla Kroatiassa. Plitvice oli ehdoton ykkönen kaiken muun ihanan joukossa. Kroatia on monella tapaa mukava maa.
Siitä puistosta, vietimme sillä pitkän päivän. Menimme mäkijunalla korkeimmalle pysäkille ja laskeuduimme sieltä kävellen pikkuhiljaa alas. Aivan uskomattoman ihana paikka. Ei sitä usko, ennenkuin näkee. Ja vaikka siellä on muitakin matkaajia, ylläri, ei se haittaa. Veden ääni on ylinnä, ja sen monimuotoisuus on , no huhhuh.
Suosittelen. - anttir-
Puisto oli kyllä näkemisen arvoinen. Ihan ilmainen se ei muistaakseni ollut. Lämmintä oli varmaan 30 ja kävelimme koko päivän mutta epämiellyttävää ei ollut missään välissä.
Jos menette paikan päälle edellisenä iltana suosittelen ostamaan liput etukäteen. Aamulla oli hyvä tunnin jono pelkästään lipunmyyntiin. Lipun ostaneet pääsivät suoraan sisään. - Rastoke
Moi! Tuo olikin hyvä vinkki lipun ostosta edellisenä iltana. Olemme myös menossa Puistoon heinäkuussa. Lisäksi varasin päivän kajakkireissun Spunjin lähellä. Liikumme autolla, onkohan liikenne heinäkuussa Plitvicen alueella vilkasta, siis esim. samaa kuin Italiassa.
Kerron mielelläni kokemuksia Plitvicesta ja kajakkireissusta, jos jotakuta myöhemmin kiinnostaa. - Akiantti
Hei Rastoke,
Missäpäin Spunj on?
Millainen kajakkireissu, hinta?
Viimekesänä kävimme kesä-heinäkuun vaihteen tienoolla Plitvicessä. Autoliikenne oli tavallisen turistipaikan tasoista. Suomalainen kaupunkiajotaito riittää. Puolalaiset vaarallisimpia.
Reissaamme Ljubljanan - Pula, 7pv - Ljubljana 8.-18. heinäkuuta - Rastoke
Hei!
Täältä löytyy infoa.
http://www.raftrek.hr/trip/18/Upper-Mreznica-Canyon/3
Ainakin näyttää mielenkiintoiselta. - KiSa59
Olimme kesällä 2009 kaksi yötä läheisellä leirintä-alueella, en vain muista kummassa (todennäköisesti Korana ). Vaikka on Acsi:n luokittelussa vain kaksi tähteä, niin ihan siisti ja rauhallinen leirintäalue, joka toimi oivana tukikohtana patikointipäivälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654650Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232230Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761781Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061644Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591400
- 951272
- 471159