http://www.spl.fi/jalostus/rotumaaritelma/index.php
onks niin,et yks tään palstan töpöin tyyppi tietääp tuonkii paremmin ja toinoi rotu määritelmä muuttuup hälle sopivaks silleen ko hää millonkis tahtovi sen oleva ?
vai onks se nii et rotu määritelmä on ja pyssyy ja jos saa vääril korvil oleva koiran nii se o sillottis poisa peleist ?
kertokaa miul joka olen aikeisa hankkii sakemannin pliis
onks niin,et yks tään palstan töpöin tyyppi tietääp tuonkii paremmin ja toinoi rotu määritelmä muuttuup hälle sopivaks silleen ko hää millonkis tahtovi sen oleva ?
vai onks se nii et rotu määritelmä on ja pyssyy ja jos saa vääril korvil oleva koiran nii se o sillottis poisa peleist ?
kertokaa miul joka olen aikeisa hankkii sakemannin pliis
Vastaukset 6
Vanhimmat
Korvat:
Korvat ovat pystyt, keskikokoiset, yhdensuuntaiset (eivät sisäänpäin taipuneet) ja teräväkärkiset. Ulkokorva on eteenpäin suuntautunut. Kärjestään taittuneet tai luppakorvat ovat virheellisiä. Liikkeessä tai levossa taaksepäin päänmyötäisesti taipuneet korvat eivät ole virhe.
Anteeksi mitä?
Kyllä se korvien osalta annettu rotumääritelmä oli ihan Saksanpaimenkoiraliiton sivuilta ja miten sen muka väänsin?
Minä sanoin että koska minun koirallani on pehmeät korvat ja ne ajoittain lupsuttaa se ON ROTUMÄÄRITELMÄN MUKAAN VIRHE!
Tämä on suoraan rotumääritelmästä; Kärjestään taittuneet tai luppakorvat ovat virheellisiä.
Samoin uroksen säkä max 65 minun koirallani 73cm joten sen kokokin on rotumääritelmän mukaan VIRHE !
Koira on muutoin täysin puhdasrotuinen ja rekisterissä.Kerro ihmeessä oi koira guru kuinka voit nähdä luovutusikäisestä koirasta tuleeko siitä liian iso tai nouseeko korvat niin minäkin joka olen touhunnut näittern kanssa vuodesta 1987 osaan sen kamalan mokan sitten välttää!
Jos aiot koirasi kanssa ulkomuotopuolella kilpailla sillä ei saa olla mm;
Pingmenttihäiriötä,lurppia tai taittuneita korvia,koukkuhäntää,muuta selkeää rakenteellista virhettä eikä sen säkä saa ylittää sallittua.
Poistin viestini kun se johon vastasin poistettiin ja nyt näytti siltä kuin olisin laittanut sen sulle.
Aika noloo ;((
tosi noloo noit kahelt
Miksi sanot että koira on ''muutoin puhdasrotuinen''? Eihän se noiden virheiden osaltakaan voi olla sekarotuinen, kun on kerran puhdasrotuinen ja rekisteröity.
Kunhan osui silmään lueskellessa näitä....