Tervakosken olematon liikenne

Miten Tervakosken linja-autoasemalle pääsee Tampereelta ja Helsingistä? Moottoritien pysäkki on keskellä synkkää metsää n. 3 kilometrin päässä keskustasta. Entä iltaisin Riihimäeltä Tervakoskelle ? Viikonloput ? Eikö asukkaita vaivaa tämä olematon liikenne. "Tarttis tehrä jotain." Aikatauluja on tutkittu
11642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Saahan sitä paskaa kertoa tietämättömille,mutta mitattu matka moottoritien sillalta linja-autoaseman nurkalle on 720 metriä.

Ei siis matka, eikä mikään.

Äänestä

Mitä me kilometreistä. Kävelymatka kun harvoin jää linja-autoaseman kohdalle, vaan jatkuu ....Miten liikenne sujuu?

Äänestä
  • Kuka nyt seitsemästäsadasta metristä sinne tänne välittää, ellei ole umpikänninen,kuten kaikki tervakoskelaiset yleensä ovat.

    Äänestä

Sinä sanoitkin, että motarin pysäkki on 3 km:n päässä keskustasta.

Ellei pysty kävelemään moottoritien pysäkille (joka muuten ei ole lainkaan keskellä synkkää metsää, vaan ihan lähellä asutusta), ja ellei kunaan sukulainen tai tuttava vie autollaan, on pakko mennä taksilla.

Varsinainen ongelma on tuo iltapaluu Riihimäeltä. Monasti olisi mielellään Helsingissä vähän pidempään, mutta siihen viimeiseen linjuriin on pakko ehtiä. Siihen asiaan pitäisi saada korjaus, vaan ehkä ovat katsoneet, että sillä myöhäautolla ei kuitenkaan olisi riittävästi asiakkaita kun kaikki ajelevat omillaan.

Äänestä

Poistakaa koko pysäkki,kuka sinne haluaa jäädä jos kerran on päässyt lähtemään?Tervapäitä koko sakki ja asutukset,kaikki bimboja ja muutama bimbompi notkuu pitkin kylää päivästä toiseen,kaikki risteytyy toisiinsa ja lopputuloksena resevaatti kansa,pakoon vaan jos kiireiltä kerkee.Paska paikka koko tervakoski.Ääliöt!

Äänestä

tääl on niin siistii ettei täältä tarvii lähtee mihinkää. JEE. ja maijalla pääsee Hämeenlinnaan ja Hämeenlinnasta ihan mihin vaaaaa. JEE

Äänestä
  • Kertokaa nyt jotain aikatauluja mihin aikaan pääsee Riiihimäeltä Tervakoskella ja takaisin Linjaautolla, vai pääseekö ollenkaan

    Äänestä

kyllä sinne moottoritien pysäkille on aika tarkkaan 2,5km eikä 720m... en käsitä millä helvetillä olette sen mitanneet..

Äänestä

Taksilla...
Eihän täällä muuallakaan kanta-hämeessä pääse klo 23 jälkeen kotiinsa kuin kävellen tai taksilla. Ja osassa paikkoja ei pääse edes arkena.

Yllä "olisi pidempää stadissa" ,eikös ne expressit kulje yölläkin, toki vuorovälit harvenee ja kiertelee lentokentät, mutta pääsee kuitenkin ja sitten loppu taksilla.
Riihimäeltä ei taida taksi tulla paljon kalliimmaksi kuin bussi taksi motarin rampista.

Äänestä

Muija on siis väsynyt kuskaamaan juoppoa miestä yöllä kotiin! Mistä nämä edeltävät kertomukset muustakaan tulisivat....

Äänestä
  • Kyllä tuo 2,5 kilsaa on lähempää totuutta kuin se 700 m. Itse olisin sanonut, että vähän vajaa 2 km, noin kävellen mitattua, mutta askelmittahan ei ole kovin luotettava.

    Ja sitten alkuperäiselle kysyjälle. Asialle ei todella mahda mitään. Joskus aikojen aamunkoitteessa yksi Paunu poikkesi aamuin ja iltapäivin Tervassa, mutta sekin lopetti. Meitä linjuri-ihmisiä on liian vähän.

    Mutta jos menee paikallisbussilla Riihimäelle ja siitä junalla Hesaan, pääsee lähes yhtä vikkelästi kuin Paunulla ja lisäksi halvennalla. Junia kulkee aamuisin tuhka tiheään ja nythän linjuripysäkki on ihan aseman vieressä. Iltapaluuseen tämäkään ei auta, sillä viimeinen bussi Riihimäestä lähtee siivottoman aikaisin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asukas ja sukulainen kirjoitti:

Miten Tervakosken linja-autoasemalle pääsee Tampereelta ja Helsingistä? Moottoritien pysäkki on keskellä synkkää metsää n. 3 kilometrin päässä keskustasta. Entä iltaisin Riihimäeltä Tervakoskelle ? Viikonloput ? Eikö asukkaita vaivaa tämä olematon liikenne. "Tarttis tehrä jotain." Aikatauluja on tutkittu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu