Tervakosken olematon liikenne

asukas ja sukulainen

Miten Tervakosken linja-autoasemalle pääsee Tampereelta ja Helsingistä? Moottoritien pysäkki on keskellä synkkää metsää n. 3 kilometrin päässä keskustasta. Entä iltaisin Riihimäeltä Tervakoskelle ? Viikonloput ? Eikö asukkaita vaivaa tämä olematon liikenne. "Tarttis tehrä jotain." Aikatauluja on tutkittu

11

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asukkaan käly

      Saahan sitä paskaa kertoa tietämättömille,mutta mitattu matka moottoritien sillalta linja-autoaseman nurkalle on 720 metriä.

      Ei siis matka, eikä mikään.

    • asukas ja sukulainen

      Mitä me kilometreistä. Kävelymatka kun harvoin jää linja-autoaseman kohdalle, vaan jatkuu ....Miten liikenne sujuu?

      • Jaa nimimerkki

        Kuka nyt seitsemästäsadasta metristä sinne tänne välittää, ellei ole umpikänninen,kuten kaikki tervakoskelaiset yleensä ovat.


    • ollaan tarkkoja

      Sinä sanoitkin, että motarin pysäkki on 3 km:n päässä keskustasta.

      Ellei pysty kävelemään moottoritien pysäkille (joka muuten ei ole lainkaan keskellä synkkää metsää, vaan ihan lähellä asutusta), ja ellei kunaan sukulainen tai tuttava vie autollaan, on pakko mennä taksilla.

      Varsinainen ongelma on tuo iltapaluu Riihimäeltä. Monasti olisi mielellään Helsingissä vähän pidempään, mutta siihen viimeiseen linjuriin on pakko ehtiä. Siihen asiaan pitäisi saada korjaus, vaan ehkä ovat katsoneet, että sillä myöhäautolla ei kuitenkaan olisi riittävästi asiakkaita kun kaikki ajelevat omillaan.

    • ohiajavaaina

      Poistakaa koko pysäkki,kuka sinne haluaa jäädä jos kerran on päässyt lähtemään?Tervapäitä koko sakki ja asutukset,kaikki bimboja ja muutama bimbompi notkuu pitkin kylää päivästä toiseen,kaikki risteytyy toisiinsa ja lopputuloksena resevaatti kansa,pakoon vaan jos kiireiltä kerkee.Paska paikka koko tervakoski.Ääliöt!

    • oon joo

      tääl on niin siistii ettei täältä tarvii lähtee mihinkää. JEE. ja maijalla pääsee Hämeenlinnaan ja Hämeenlinnasta ihan mihin vaaaaa. JEE

      • Anonyymi

        Kertokaa nyt jotain aikatauluja mihin aikaan pääsee Riiihimäeltä Tervakoskella ja takaisin Linjaautolla, vai pääseekö ollenkaan


    • 122+221

      kyllä sinne moottoritien pysäkille on aika tarkkaan 2,5km eikä 720m... en käsitä millä helvetillä olette sen mitanneet..

    • Artisti maksaa

      Taksilla...
      Eihän täällä muuallakaan kanta-hämeessä pääse klo 23 jälkeen kotiinsa kuin kävellen tai taksilla. Ja osassa paikkoja ei pääse edes arkena.

      Yllä "olisi pidempää stadissa" ,eikös ne expressit kulje yölläkin, toki vuorovälit harvenee ja kiertelee lentokentät, mutta pääsee kuitenkin ja sitten loppu taksilla.
      Riihimäeltä ei taida taksi tulla paljon kalliimmaksi kuin bussi taksi motarin rampista.

    • tervaa lisää!

      Muija on siis väsynyt kuskaamaan juoppoa miestä yöllä kotiin! Mistä nämä edeltävät kertomukset muustakaan tulisivat....

      • kävelevä

        Kyllä tuo 2,5 kilsaa on lähempää totuutta kuin se 700 m. Itse olisin sanonut, että vähän vajaa 2 km, noin kävellen mitattua, mutta askelmittahan ei ole kovin luotettava.

        Ja sitten alkuperäiselle kysyjälle. Asialle ei todella mahda mitään. Joskus aikojen aamunkoitteessa yksi Paunu poikkesi aamuin ja iltapäivin Tervassa, mutta sekin lopetti. Meitä linjuri-ihmisiä on liian vähän.

        Mutta jos menee paikallisbussilla Riihimäelle ja siitä junalla Hesaan, pääsee lähes yhtä vikkelästi kuin Paunulla ja lisäksi halvennalla. Junia kulkee aamuisin tuhka tiheään ja nythän linjuripysäkki on ihan aseman vieressä. Iltapaluuseen tämäkään ei auta, sillä viimeinen bussi Riihimäestä lähtee siivottoman aikaisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3364
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      552
      2078
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1976
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1960
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1307
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1230
    Aihe