Kerrostalon ikä

Asun vuonna 1984 rakennetussa kerrostalossa. Parvekeremontti kaikkiin asuntoihin on tulossa kohtapuoliin. Olen vähän aikaa miettinyt, pitäisiköhän asunto myydä ja muuttaa vähän uudempaan asuntoon, esim. joskus 10 vuotta sitten rakennettuun kerrostaloon. Kommentteja?

Esim. tässä artikkelissa kerrotaan miten 1970-luvun alussa rakennetut kerrostalot ovat tulleet elinkaarensa päähän:

http://yle.fi/alueet/helsinki/2011/03/suvela_pyristelee_eroon_kehnosta_maineestaan_2388491.html

Vähän pelottaa lukea tällaisia artikkeleita...
4648
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei kerrostalolla ole määrättyä "ikää".

Hyvinhoidettuna kiinteistön ikä voi olla vaikkapa 100 vuotta.

Ilmeisesti teillä hoidetaan kiinteistöä, koska tuo parvekeremppakin tehdään.

Nuo jutut koskee noita määrättyjen lähiöiden 70-luvulla nopeasti, ja huonoista materiaaleista, tehtyjä taloja. Ja suurin osa niistäkin olisivat varmaan edelleen hyvässä kunnossa, jos niiden ylläpitoon olisi kiinnitetty huomiota aikaisemmin. Nyt "korjausvelka" on kasvanut niin suureksi, että tulee erittäin kalliiksi korjata niitä.

Tämä sama on edessä monissa kiinteistöissä, joissa korjauksia on vältetty, vaikkapa sen takia, että osakkaat ovat halunneet pitää vastikkeet mahdollisimman alhaisina, ja ovat yhtiökokouksissa teilanneet kaikki rempat, koska se "maksaa niin paljon". Sitten kun on pakko korjata, niin sitten se vasta maksaakin.

84 rakennettu kiinteistö ei ole "vanha".

Äänestä

vuokrakerrostolot rapistuu koska asukkaat tai etupäässä heidän kakaransa rikkovat ympäristöään heti kun on jotain korjattu. Ei niitä kellään ole jatkuvasti varaa yhä uudestaan korjata.Sitten vanhemmissa osaketaloissa, joissa asuu paljon vanhoja ihmisiä yhtiökokouksissaei mene mitkään korjaussuunitelmat läpi, kun ajatellaan että kaikki on niin kallista, ja elonpäiviä on vain vähän jäljellä, kyllä minä tässä voin asua ilman remonttiakin, jää rahat perikunnalle. No enemmänhän se perikunta saisi, jos olisi tehty ne kunnossapito rempat aikanaan.

Äänestä

Olen muuttamassa 1962 rakennettuun taloon, ja sen vanhanaikaisuudesta huolimatta asunto on tosi kiva ja persoonallinen. Asukkaat on ikääntyneitä, mutta ovat nämä liki 50vuotta pitäneet taloa hyvin, käytävät siistit, pesutupa ja sauna kuivat ja puhtaat. Ei valittamista, päinvastoin, odotan muuttoa kovin.

Äänestä
  • Ja sitten siitä tuleekin mukava kun kaikki tekemättömät remontit on tehty. Toisaalta pesutupakin muuttuu vielä paremmaksi putkirempan yhteydessä jne..

    Mutta turha niitä taloja on lähteä purkamaan, remontoimalla selviää kuitenkin halvemmalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


q09rff kirjoitti:

Asun vuonna 1984 rakennetussa kerrostalossa. Parvekeremontti kaikkiin asuntoihin on tulossa kohtapuoliin. Olen vähän aikaa miettinyt, pitäisiköhän asunto myydä ja muuttaa vähän uudempaan asuntoon, esim. joskus 10 vuotta sitten rakennettuun kerrostaloon. Kommentteja?

Esim. tässä artikkelissa kerrotaan miten 1970-luvun alussa rakennetut kerrostalot ovat tulleet elinkaarensa päähän:

http://yle.fi/alueet/helsinki/2011/03/suvela_pyristelee_eroon_kehnosta_maineestaan_2388491.html

Vähän pelottaa lukea tällaisia artikkeleita...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu