Rakennuslupa/kantatila

Otappa näistä selvää

Kävin tänään hakemassa poikkeulupaa rakentamiseen ja rakennustarkastaja katsoi määräalaa ja sanoi että todennäköisesti rakennulupaa ei heru...Mutta annas olla katseli alueen tietoja ja totesikin että saatatkin olla aika vahvoilla sillä tämä määräalani oli lohkottu 1958 ja puhui jostakin kantatilasta??? Aika mielnkiintoista osaako joku tarkentaa mitä meinaa ja onko rakennuslupa sittenkin mahdollinen kuten rakennustarkastaja minulle kertoi..

5

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rannallerakentanut34

      Rakennuspaikkojen lukumäärä tehdään jokaiselle emätilalle eli kantatilalle erikseen, ja tilanne katsotaan vuoden 1959 tilarajojen (rannnoilla 1969) mukaisesti. Koska lohkottu ennen vuotta 1959, ei rakennusoikeuteen vaikuta muiden tilojan rakentamiset suoraan. Jos tila olisi rannalla ja omaa rantaviivaa yli 200 metriä laskettuna ympäristökeskuksista saatavien suunnitteluohjeiden mukaisesti, tilalle todennököiseti kuuluisi yksi rantarakennuspaikka. Muualla kuin rannalla vaaditaan kai hehtaari tai pari tilakokoa, ja jos tila haja-asutusalueella, tilanteen pitää säilyä haja-asutusluonteisena. Kunnan rakennusjärjestyksestä pitäisi näkyä vaaditut tilakoot ja muut vaatimukset, eli kannattaa jatkaa keskusteluja rakennustarkastajan kanssa, jos tila muuten on viihtyisä ja sähköt, tiet, vedet yms. on saatavissa järkevään hintaan.

    • Kannattaako ostaa alue tonttina mikäli jatkossa haluaa sille rakentaa??
      Mikäli ostaa määräalana niin ilmeisesti siihen ei ole oikeutta rakentaa. Mutta miten saadaan(tulee) määräalasta tontti?? Ja voisi ymmärtää, että tontti on hankintahinnaltaan arvokkaampi kuin määräala. Vai miten on?

      • Partnevia

        Varsinaisesti "tontteja" on vain asemakaavoitetuilla kaupunkialueilla. Useimmiten kaavoitetuilla taajama-alueilla rakennuspaikat (tontit) on "tiloja". Haja-asutusalueella kiinteistöt on aina tiloja. Kiinteistön laji näkyy kiinteistörekisteriotteesta.

        Aina, kun rakennetaan muualle, kuin kaavoitetulle alueelle, tarvitaan suunnittelutarveratkaisu ("poikkeuslupa"). Tätä haetaan siitä kunnasta, jossa kiinteistö sijaitsee. Poikkeusluvan voi hakea myös määräalalle. Kun tällaista kiinteistöä ostaa rakentamistarkoitukseen, kannattaa kauppa tehdä ehdollisena, että siihen saa rakennusluvan. Vaikka kunta puoltaisikin poikkeuslupaa, ympäristökeskus voi evätä luvan. Mm. tämän vuoksi poikkeusluvassa on aina 3 kk:n valitusaika. Poikkeuslupa ei vielä tarkoita rakennuslupaa, vaan se on haettava erikseen.

        Mainitsemasi "tontti" on yleensä määräalaa arvokkaampi sen vuoksi, että lohkomisesta aiheutuu aina kustannuksia. Mikäli määräala on muodostettu omaksi tilaksi ja siihen on haettu poikkeuslupa (ja mahdollisesti rakennuslupakin) valmiiksi, näillä on ehdottomasti myös hintaa nostavia vaikutuksia. Maanmittauslaitoksen sivuilta löytyy hintatietoja myös lohkomiskustannuksista.


    • 12+8

      Määräalana ostaminen ei liity suoraan rakennusoikeuteen. Määräalasta tulee joko tontti tai tila lohkottaessa.

      Asemakaava-alueella (ja ranta-asemakaavalueella) voi rakentaa vain tonttijaon mukaisille tonteille, joten määräalat on lohkottava tonttijaon mukaisesti.

      Jos asemakaavaa ei ole, niin määräalasta muodostuu tila ja käsitellään kuten ensimmäinen vastaaja ilmoitti. Tällöin kannattaa ilman muuta varmistua rakennusoikeudesta ennen kauppaa, jos aikoo rakentaa.

      • Partnevia

        Tontit on lohkottava tonttijaon mukaisesti vain sitovilla tonttijakoalueilla (yleensä kaupunkialueet). Mikäli asemakaavassa on ohjeellinen tonttijako, jota nykyisillä taajama-alueilla suositaan, kaavan mukaisesta jaosta voidaan rakennusvalvontaviranomaisen luvalla poiketa (yleensä edellytetään kuitenkin, että alueen yhdenmukainen rakentaminen säilyy).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4233
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      2935
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2838
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2623
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      333
      2580
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2575
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2159
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      1895
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1673
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1527
    Aihe