Kaksivärisen puseron pesu

lentmi-2

Ostin vihreän trikoopuseron jossa on valkoinen puuvillakankainen kaulus. Kuinka saan konepesussa säilytettyä kauluksen puhtaan valkoisena, ettei värjäytyisi vihertäväksi? Löytyisikö keneltäkään vinkkiä?

4

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yritetään

      Olen miettinyt tuota samaa pitkään enkä ole sortunut ostamaan tuollaista vaatekappaletta, vaikka mieli tekisi. Olen kysynyt asiaa kahdelta myyjältä, ja kumpikin kertoi, että kyllä se kaulus valkoisena pysyy kirjopesussakin.

      Sinuna kokeilisin marketissa myytävää värinpoistoliinaa, jonka tarkoitus on imaista vedestä irtoväri pois. Olen käyttänyt noita harmaa-valkoraidallisten pyyhkeiden kanssa, mutta viidennen pesun jälkeen pyyhkeet kyllä ovat jo harmaa-vaaleanharmaaraidalliset.

    • lueluelue

      Mitä jos ihan seuraisit pesuohjetta paidan lapusta.Jos kaulus värjääntyy valitat siitä kaupan kautta valmistajalle,heleppoo!

    • ratmond

      Joo,pesuohjetta seuraten ei useimmiten paita puhdistu lainkaan.
      "Pelkuripesuohjeita" on nykyisin joka vaatteessa.

    • etikkavinkki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      135
      4410
    2. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      109
      2214
    3. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      64
      1518
    4. 57
      1269
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1157
    6. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      135
      1109
    7. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      49
      866
    8. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      9
      822
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      793
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      40
      787
    Aihe