Kaksivärisen puseron pesu

lentmi-2

Ostin vihreän trikoopuseron jossa on valkoinen puuvillakankainen kaulus. Kuinka saan konepesussa säilytettyä kauluksen puhtaan valkoisena, ettei värjäytyisi vihertäväksi? Löytyisikö keneltäkään vinkkiä?

4

464

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yritetään

      Olen miettinyt tuota samaa pitkään enkä ole sortunut ostamaan tuollaista vaatekappaletta, vaikka mieli tekisi. Olen kysynyt asiaa kahdelta myyjältä, ja kumpikin kertoi, että kyllä se kaulus valkoisena pysyy kirjopesussakin.

      Sinuna kokeilisin marketissa myytävää värinpoistoliinaa, jonka tarkoitus on imaista vedestä irtoväri pois. Olen käyttänyt noita harmaa-valkoraidallisten pyyhkeiden kanssa, mutta viidennen pesun jälkeen pyyhkeet kyllä ovat jo harmaa-vaaleanharmaaraidalliset.

    • lueluelue

      Mitä jos ihan seuraisit pesuohjetta paidan lapusta.Jos kaulus värjääntyy valitat siitä kaupan kautta valmistajalle,heleppoo!

    • ratmond

      Joo,pesuohjetta seuraten ei useimmiten paita puhdistu lainkaan.
      "Pelkuripesuohjeita" on nykyisin joka vaatteessa.

    • etikkavinkki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2234
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      171
      1965
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1914
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1620
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1479
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      189
      1460
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1221
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      31
      1064
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1053
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      75
      1033
    Aihe