Tämä ääliö pääministerihin on oikea päärääkkääjä kun tukee turkistarhausta tollon ukkonsa kanssa ja hihittelee kuin teinityttö turkkipäällä kun yrittää esittää parempaa kuin on.
ketut,turkit
kkjhgytr
1595
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sairasta. Sellaisia pakkomielteisiä turkisten ystäviä. Minun mielestäni heidät voitaisiin täyttää ja viedä näytille metsään eläinten ihailtaviksi.
Hänhän ehdotti juuri myös metsästystä peruskoulun oppiaineeksi, koska on huolissaan nuorten metsästäjien vähenemisestä.
Ihminen ei tarvitse turkkia päälleen, muut vaatteet riittävät.
Eikös se ole vähän niinkuin eläinten väärinkäyttöä, jos niitä metsästetään ja sitten hyvä ja käyttökelpoinen kuori heitettäs vaan menemään? Kannattas ajatella ennen kuin "viisauksia" laukoo.
Ei kettuja turkisten takia metsästetä, senkin pelle, vaan eläimiä kasvatetaan häkeissä, joissa ne eivät pääse liikkumaan ja jalkoihin kasvaa epämuodostumia verkkopohjan takia. Niiden hyvinvoinnista ei pidetä huolta, pääasia että kasvavat täysikasvuisiksi ja että turkki on kohtalaisessa kunnossa tapettaessa. Jaloista ja käpälistä viis, vaikka ne oisikin eläin itse järsinyt rikki stressin takia, kunhan muu osa turkkia on kunnossa. Silmätulehduksistakaan ei ole haittaa turkille, joten ne jätetään hoitamatta. Turkiseläimet tapetaan peräaukon kautta annettavalla sähköiskullä, niin säästyy turkkia. Tosin joissain maissa, kuten Kiinassa eläimet nyljetään elävinä.
Metsästys on eri asia kuin turkistarhaus. Itse en tosin metsästä, mutta voisin kyllä, sillä hyväluodin osuma ei aiheuta eläimelle niin suurta kärsimystä kuin kasvaminen laitosoloissa, joista meidän marketista ostamamme sika-nauta ja broilerinkoivet tulevat..
Joten nimimerkki y.e.s.4.f.u.r. mietipä ensin itse mitä kirjoitat.
Kettutytöt taas täällä kitisevät elämäntuskaansa. Turkistarhaus on yksi eläinten hyväksikäyttömuoto siinä missä esim. karja- tai sikatalouskin. Yhtä kurjat on olosuhteet kaikilla mainituilla. Omasta puolestani turkistarhaus voitaisiin toki pikkuhiljaa kieltää, mutta turkisten käyttökieltoa en kannata. Metsästys on hieno ja jalo harrastus ja luonnonvaraisista eläimistä tehty turkki tai karvahattu on ekologinen ja mukava kampe.
Samaa mieltä! Melkein kaikkia teollisuutta varten kasvatettavia eläimiä kohdellaan melko huonosti oli kyse sitten ruokateollisuudesta tai vaateteollisuudesta, mutta mielestäni ei ole mitään väärää hyödyntää metsästetty eläin kokonaan. Jos eläin pyydetään ruuaksi, niin aivan hyvin voidaan sen turkkikin käyttää hyödyksi.
Niin - tämän palstan nimi on "Yleistä koirista".
Kettutytöt voisivat ehkä jatkaa juttua jossain muualla...
Annat sellaisen vaikutelman itsestäsi, että olet vain kotieläinten lumoissa, etkä piittaa villi- ja tarhaeläinten hyvinvoinneista.
Sitä paitsi, missä täällä on >>Turkistarhaus>>-palsta.
Ei täällä ainakaan - senhän pitäisi sanoa järkikin
Aivan. Joka välittää koirista, välittää myös muista eläimistä.
Minä en ole kettutyttö, mutta samaa mieltä kuin ap. Erittäin epäinhimillistä kasvattaa vauhdilla, epämääräisissä oloissa sairaita eläimiä, että niistä saadaan turkki ihmisen päälle.
Ei nämä pakkaset ole niin kovia, etteikö muilla vaatteilla pärjäisi.
Kaikki turkistarhauksen vastustajat eivät ole "kettutyttöjä". Kannattaa unohtaa noin ylimielinen asenne.
EN TIEDÄ TURKISTARHAUKSESTA MUTTA ELÄINRÄÄKKÄYS ON KYSEEN ALAISTA
Munkin mielestä toi turkisten käyttö on ihan kamalaa. Ihminen ei tarvii enää turkiksii mihinkään, kun on kaikki lämpimät untuvatakit ja muut keksitty. Ja nykyään on myös tosi aidon näkösiä ja tuntusia tekoturkiksia, et miksei voi sit käyttää sellasta? Kyllä niitäkin löytyy ihan yhtä kalliita kun aidot turkikset, jos haluu vaan snobbailla ja näyttää et on rahaa turkikseen.
Mutta jos metsästyksestä puhutaan, niin mun mielestä on parempi syödä metsästä metsästettyä jänistä, kun tehotuontannolla kasvatettua kanaa, joka ei oo ikinä nähny päivänvaloa ja päässy syömään sitä mitä kanojen kuuluis syödä. Se jänis on sentään saanu kasvaa ja elää vapaana ja onnellisena luonnollisessa elinympäristössään.
Sitten varmaan olet sitäkin mieltä, että turkiksiksi muutetut elämetkin kannattaisi metsästää luonnosta, jotta ne ovat sentään saaneet kasvaa ja elää vapaina ja onnellisina luonnollisissa elinympäristöissä.