Onko olemassa jotain sovitinta (tai mikä tuolle nyt olisikin oikea nimi), jonka avulla voi käyttää jenkeissä suomalaisia sähkölaitteita? Esim pitäisi ladata puhelin, läppäri ja kameran akku.
Sähkölaitteiden käyttö?
2
220
Vastaukset
- Veijo Y
Esim. Tarjoustalosta saa adapterin (eli sovittimen), jolla suomalaisen sähkölaitteen pistokkeen sopimaan yhdysvaltalaiseen pistorasiaan. Sinun täytyy tarkistaa että laite sopii sikäläiseen verkkovirtaan, eli että jännite on oikea. Useimmissa laitteissa (kännykkä, digivideokamera, digikamera, läppäri) tämä ei ole ongelma. Laitteen muuntajassa (esim. johdossa on se "mötikkä") lukee mille jännitteelle se sopii. Jos siinä lukee esim. 100-240 V (eli volttia), niin laite toimii myös USA:ssa. USA:ssa on verkkovirrassa alempi jännite.
Itse ostin joskus adapterin (siinä tuli muutama adapteri eri maanosia varten) Tarjoustalosta joskus vuonna -02, ja hintaa oli silloin alle 10 e.
Niitä löytyy myös Clas Ohlsonilta ym. kaupoista. - Cat Von M
Kiitos Veijo Y!
Puhelimen ja läppärin "mötikässä" näyttää tosiaan lukevan molemmissa 100V - 200V. Eli ei muuta kun adapterin ostoon :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as443028Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232894- 462747
- 562598
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582498Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482480On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532261Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782158- 692058
- 452052